zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Katedrála - svorník mezi nebem a zemí

Hradčany s nedostavěnou katedrálou (F. Fridrich, 1875)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

21. listopadu v roce 1344 přijal Arnošt z Pardubic odznaky své nové arcibiskupské hodnosti a hned po tomto obřadu položili král Jan Lucemburský a jeho synové Karel a Jan Jindřich základní kámen ke katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha.

V tomto roce neoslavujeme sice žádné kulaté katedrální výročí, nicméně Arcibiskupství pražské, Metropolitní kapitula u sv. Víta a Centrum teologie a umění při Katolické teologické fakultě UK si toto datum připomínají každoročně organizací mezinárodní konference, jejímž tématem jsou význačné středoevropské katedrály a jejich sounáležitost se sv. Vítem z různých aspektů. V letošním již pátém ročníku se program zaměřil na působení katedrální hutě ve Vídni a v Praze.

Podporu konferenci vyjádřili v úvodním slově hlava naší katolické církve kardinál Dominik Duka, apoštolský nuncius arcibiskup Giuseppe Leanza a v zastoupení vídeňský arcibiskup Christoph Schönborn a poté patřil prostor kunsthistorikům a památkářům.

Profesor Arthur Saliger z Vídně ve své přednášce o vztazích pražské a vídeňské katedrální huti ve středověku nastínil stavebně historický vývoj vídeňského chrámu, propojenost Vídně a Prahy skrze Karlova zetě Rudolfa IV. Habsburského, účast Parléřovců, pojednal a doložil na vyobrazeních vzájemné stylové ovlivňování obou staveb a mimo jiné ujasnil rozdíl v pozici „developera“, který není brán běžně na vědomí – vídeňská katedrála byla stavba města a měšťany byla prakticky až do 17. století spravována zatímco pražská katedrála byla stavbou královskou, státní.

Více prakticky se na pražskou katedrálu podívali památkáři z Pražského hradu. Architekt Petr Chotěbor zpřítomnil zázemí pražské hutě, její organizaci, různé funkce a profese včetně způsobů odměňování, tak jak vyplývají z týdenních účtů v letech 1372 až 1378, které se dochovaly. Zabýval se také získáváním materiálů, jeho zpracováním a dopravou. Jako praktik, který musí s kameny být v trvalém a bezprostředním kontaktu, měl nejlepší příležitost zaznamenávat kamenické značky, jejž označovaly dílo určitého pracovníka, sloužily jako záruka kvality i podklad pro vyplácení mzdy. Jejich studium ale prozrazuje mnohem více – lze z nich vyčíst např. pohyb jednotlivých kameníků mezi Prahou a Vídní i dalšími místy u nás i v zahraničí, jejich aktivitu atd..

Historik Martin Herda poreferoval o aktuálních restaurátorských pracích v katedrále, např. o restaurování hlavního oltáře – snímky ukazují podstatnou změnu v jeho barevnosti po vyčištění, o zásazích v chórových kaplích a o tom, co je dále třeba opravovat.

Kunsthistorik Ivo Hlobil porovnával chrliče ze sv. Víta a sv. Štěpána a v pravém smyslu slova přiblížil očím účastníků konference sochařská díla, která jsou většinou pro mimojdoucí v nedohlednu. S chrliči se opět do centra pozornosti dostala práce kameníků v hutích ale i otázky autorství a souvislosti s jinými skulpturami.

Slovo se dostalo také církvi v osobě děkana Metropolitní kapituly Ondřeje Pávka, který vysvětlil zvláštní postavení katedrály jako „multifunkčího“ chrámu, kde několik subjektů musí spolupracovat – stát, arcibiskupství, metropolitní kapitula, farnost, z čehož mohou povstávat různé problémy, a jak se s nimi metropolitní kapitula musí vyrovnávat.

Přestože všichni mluvčí odmítli hodnotit a vyzdvihovat přednosti obou staveb, je nesporně již jen díky své poloze sv. Vít zapsán v našem národním povědomí jako český symbol daleko hlouběji než sv. Štěpán v Rakousku. Jak nudně a ordinérně by Hradčany vypadaly, připomněl Martin Herda na fiktivním pohledu, kde katedrála chybí. Ať již se oba chrámy nacházejí v rovině nebo na kopci, ony a jejich věže mají stejný cíl – propojovat nebe a zemi a úkolem lidí této doby je starat se, aby zde mohly stát a činit to i pro další generace. Neboť "dnes o ně můžeme pečovat, ale postavit bychom je nedokázali"…

30.11.2015 22:11:17 Helena Kozlová | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Velikonoční víra tipy

Poslední den Ježíše z Nazareta

Velkopáteční bohoslužba
Přímý přenos liturgické slavnosti z Farního sboru Českobratrské církve evangelické ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Noc divadel 2024 v Jihočeském divadle

Maraton Bedřicha Smetany

Největší divadelní svátek každoročně nabízí nejen netradiční představení, ale i mnoho dalšího. Nejinak tomu bu celý článek

další články...

HUDBA

Jediný vzpomínkový koncert Nadi Urbánkové

Jana Fabiánová v Lucerně

Desítky zpěváků, hudebníků, moderátorů a herců - ale především jejich přátel, zavzpomíná v Lucerně na Naďu Urb celý článek

další články...