zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 11. týden

Český Krumlov – od řeky k nebesům
Miroslav Táborský vypravuje o dvanácti českých divech světa - památkách zařazených na seznam světového dědictví UNESCO (2012). Režie J. D. Novák. Město leží na březích Vltavy, kolem původně gotického hradu. Přes další stavby z jiných období zůstalo spolu s komplexem hradu a zámku jedinečným příkladem středověkého města střední Evropy. Jeho architektonické bohatství je nedotčené více než pět století. Rezervace zahrnuje přes tři sta gotických a renesančních budov. V dokumentárním cyklu o památkách na českém území, které jsou zařazeny do seznamu kulturního dědictví UNESCO, máme možnost seznámit se s jedinečnými památkami, ale i s historií jejich vzniku. Všechny tyto památky se vyznačují výjimečně cennou architektonickou, uměleckou i urbanistickou hodnotou. A netýká se to pouze měst, jako jsou např. Třebíč, Telč, Kutná Hora, Kroměříž, Litomyšl nebo Olomouc. I Praha je zastoupena dvěma díly. Do seznamu samozřejmě patří i Lednicko-valtický areál, který se řadí mezi největší upravované krajiny v Evropě. Ale autoři nezapomněli ani na český venkov. Zavítali do jihočeských Holašovic, kde je nejzachovalejší jihočeská lidová architektura 18. a 19. století. Třináctidílným cyklem nás provede herec Miroslav Táborský.
Vysílání: 12.3., 21.30 hod., ČT2
Opakování: 14.3., ČT2., 16.3., ČT2

Já, Albrecht Dürer
Uměnovědci po stopách života a díla mistra německé renesance (Premiéra). Největší postava výtvarného umění německé i zaalpské renesance je spjata se dvěma městy, Norimberkem a Benátkami. Jeho práce grafické byly v pomalu odcházejícím středoevropském středověku něčím zcela novým. Jeho malby byly sice zčásti ovlivněny italskou renesancí, přijatou a pojatou ovšem zcela svébytně. Jednou z největších, Růžencovou slavností, se pyšní Národní galerie v Praze. Dürer psal také podnětné uměnovědné studie. Ani jeho život nebyl rozhodně všední a obyčejný. Než proběhla jeho velká výstava, zkoumala díla řada odborníků a narazila na několik netušených záhad a objevů.
Vysílání: 13.3., 15.15 hod., ČT2
Opakování: 17.3., ČT2

Štíty království českého - Bůh za hradbami
Jak žili naši předkové ve středověkých městech, vesnicích a hradech (2007). Režie R. Sedláček. Středověk je veskrze svázán se zbožností, jakou si už dnes dokážeme stěží představit. Umělecky nejvýstavnější a nejnákladnější částí většiny hradů byly hradní kaple. I řada kostelů vlastně zároveň vznikala jako tvrz, ve většině míst to také byla první kamenná stavba. Kaple měla na hradě zvláštní postavení, kde panovník mohl být pokorný a sám v jakémsi samoočišťovacím rituálu, jehož význam rovněž dnes neumíme docenit. Snad nejblíže duchovnímu rozměru středověkého panovníka, který si můžeme představit, je pro nás, díky obrovskému odkazu, jednoznačně Karel IV.
Vysílání: 15.3., 14.10 hod., ČT2
Opakování: 16.3., ČT2., 19.3., ČT2

Mistrovská díla: Andrea Mantegna – Ukřižování Krista
Německý dokumentární cyklus představuje významná díla světového malířství (Premiéra). Cyklus Mistrovská díla představuje skutečnou pokladnici výtvarného umění. Každá z desetiminutových částí je věnována unikátnímu počinu, který společně se svým autorem zaujímá význačné postavení v dějinách světového malířství. Tvůrci se vydali do světoznámých galerií, jako jsou Louvre, Prado, Ermitáž či sbírka Peggy Guggenheimové v Benátkách, aby divákům představili bohatou paletu obrazů od období vrcholného středověku až po současnou tvorbu.
Vysílání: 09.3., 22.30 hod., ČT art
Opakování: 10.3., ČT art., 15.3., ČT art

Architektura (8/13)
Jacques Kalisz a Národní taneční centrum ve Francii (Premiéra).Severně od Paříže, ve městě Pantin stojí na břehu kanálu Ourcq ohromná betonová loď – Národní taneční centrum. Donedávna neměl tanec ve Francii své stálé působiště. Využíval lepší nebo horší prostředí na národních a operních scénách. Při otevření centra v roce 2004 získali choreografové, učitelé, tanečnice i tanečníci plochu o více než osmi tisících metrů čtverečních, která dřív patřila soudu a daňovému úřadu.
Vysílání: 10.3., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 13.3., ČT art

8.3.2015 08:03:12 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zemřel Josef Laufer

Josef Laufer

Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. celý článek

další články...