zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Riziko loajálnosti v umění 19. století

Z výstavy Riziko loajálnosti

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V Západočeské galerii v Plzni začíná výstava, která je součástí programu připraveného k 35. ročníku plzeňského sympozia pod názvem Neviditelná loajalita? Rakušané, Němci, Češi v české kultuře 19. století . Připravovaný 35. ročník plzeňského mezioborového sympozia ve dnech 26. až 28. února se bude věnovat historickým kořenům vzniku a vývoje multinacionální česko-německo-židovské společnosti v rakouské monarchii „dlouhého“ 19. století. Bude si klást otázky po motivech a podobách jednání jednak stabilizujících a podporujících, jednak rozrušujících a destruujících politický, konfesijní, vojenský, společenský a kulturní systém českých zemí „dlouhého“ 19. století, které se odehrávaly prostřednictvím různých aktérů v různých kontextech, definovaných jazykovými, lokálními či rasovými kritérii. Zvláštní pozornost přitom bude věnována analýze loajality obyvatel českých zemí vůči habsburskému rodu, vůči české kultuře (ať již definované zemsky či jazykově) či „nadnárodním“ institucím monarchie (církve, vojsko, školství) a pochopitelně i postojům těch, kteří loajální stanovisko odmítali z různých důvodů dodržovat.

Umělecká díla se většinou spojují s tvůrčím procesem, jehož převažující složku tvoří svobodná imaginace. Počátky moderních stylů se tedy dokládají díly, která nevznikala na objednávku a umělec je jako „volné umění“ nabízel prostřednictvím výstav nebo společenských kontaktů a galeristů. K moderní tradici však patří i hledání identity a tím i tvorba, které plnila především funkci reprezentace státní, spolkové, náboženské nebo rodové. Nadosobní závazky loajality vynikly často teprve v kontextu určitých nakladatelských počinů, například Die Österreichisch-ungarische Monarchie in Wort und Bild (18 96). Jindy zcela spontánně vyjadřovaly identifikaci umělce s určitou krajinou jako symbolickým zobrazením státu.
Výstava představuje umělecká díla známých zakladatelských osobností českého umění 19. století, Josefa Zítka, Josefa Václava Myslbeka, Julia Mařáka, oficiálních autorů habsburského dvora, ale i nakladatelské počiny z hlediska politické, spolkové, profesní nebo občanské loajality. Obrazy, kresby, plastiky a grafické listy doplňují architektonické návrhy a modely, včetně několika ukázek uměleckořemeslných děl.
Exponáty na výstavu byly zapůjčeny z dvaceti muzeí a galerií České republiky a výstavu doprovází katalog, jehož editorkou byla autorka výstavy, Taťána Petrasová.

Výstava Západočeské galerie v Plzni pod titulem "Riziko loajálnosti - rakouská, německá a česká kulturní identita v umění v 19. století" probíhá v plzeňské výstavní síni Masné krámy do 17. května 2015.

23.2.2015 12:02:00 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Život je dobrá věc je název výstavy v galerii Prostora

Obraz od Josefa Bolfa

Galerie Prostora i v roce 2024 pokračuje se představováním sbírek současných výtvarných umělců. Nová výstava o ...celý článek


Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t ...celý článek


DOX přináší téma identity nahlížené z různých úhlů pohledu

Z výstavy ((Foto: Jan Slavík)

V DOXu je umění a učení od počátku neoddělitelné. Další pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle celý článek

další články...