zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výstava na Vítkově otevírá opomíjené téma poválečného odsunu

Z výstavy

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Národní muzeum představuje v Národním památníku na Vítkově putovní výstavu s názvem POMALU ZAČALO BÝT ZASE DOBŘE. Vyhnanci vyprávějí o nuceném odchodu, příchodu a životě v nové domovině, kterou připravilo Centrum pro výzkum migrace v St. Pöltenu spolu s Dolnorakouským zemským archivem. Návštěvníkům se tak připomenou životní osudy českých a moravských Němců, kteří museli po skončení druhé světové války nedobrovolně opustit své domovy a zvyknout si na život v sousedním Rakousku. Jedná se o první z cyklu výstav, kterými chce Národní muzeum prezentovat historické události a témata týkající se našich dějin pohledem ze zahraničí. Výstavu mohou návštěvníci zhlédnout do 4. ledna 2015.

V poválečné atmosféře po roce 1945 muselo mnoho českých i moravských Němců opustit své domovy a začít nový život v sousedních zemích. Mnozí z nich často prožívali těžké životní momenty při sžívání se s novým prostředím i při hledání nové identity.
Výstava Pomalu začalo být zase dobře. Vyhnanci vyprávějí o nuceném odchodu, příchodu a životě v nové domovině. je založena na 30 rozhovorech s pamětníky, které byly pořízeny v letech 2012 - 2013. Po úspěšné prezentaci v Rakousku se výstava přesouvá do Prahy, kde návštěvníkům Národního památníku na Vítkově přiblíží pomocí nahrávek, průvodních textů a autentických předmětů tehdejší životní situaci Němců odsunutých do Rakouska. Výstava dočasně rozšíří stálou expozici Křižovatky české a československé státnosti.
Národní muzeum tak zahájilo cyklus výstav, které budou nahlížet na české a československé dějiny 19. a 20. století z různých perspektiv a které se budou věnovat okrajovým událostem, opomíjeným osobnostem nebo lidem vyčleněným z tehdejší společnosti.
„Touto výstavou spouštíme v prostorách Národního památníku na Vítkově ojedinělý výstavní projekt, ve kterém dáváme prostor historikům ze sousedních zemí, aby prezentovali svůj pohled na některé zlomové historické události 20. století. Jako první otevíráme rakouský pohled na poválečný odsun, následovat bude maďarská výstava věnovaná otázce Trianonské mírové dohody, rádi bychom se stejným způsobem věnovali i otázce Slovenského státu či rozdělení Těšínska a dalším. Myslím si, že pohled odjinud na události, které jsou doposavad citlivými ve vztazích s našimi nejbližšími sousedy, může naší společnosti přispět nejen k určité sebereflexi, ale i pochopení vlastních dějin,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Národní památník na Vítkově je otevřen od čtvrtka do neděle od 10 do 18 hodin, vstupné do objektu je 110 Kč/plné, 60 Kč/snížené, 170 Kč/rodinné. Další informace naleznete na www.nm.cz.

24.11.2014 11:11:20 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Mirai - Tomodachi

Přebal alba

Vychází očekávaná deska Tomodachi. Ta se přidává do katalogu kapely Mirai k platinově oceněným albům Konnichiw celý článek

další články...