zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pavel Horák: Není nic, co by se opakovalo.

Pavel Horák

autor: Scena.cz   

zvětšit obrázek

Do malebné vesnice Horní Kalná jsme se dostali díky T.G. Masarykovi a Olbramu Zoubkovi. Nevěříte? Socha T.G. Masaryka mimo jiné stojí na Hradčanském náměstí v Praze. Její odlití realizovali v umělecké slévárně H V H, spol. s r.o. v Horní Kalné, kde mimo jiné odlévají sochy pana Zoubka.
Horní Kalná leží nedaleko Vrchlabí. Z Prahy sem vede cesta na Jičín, Novou Paku, Horka u Staré Paky a Studenec. Nebudu zakrývat, že k tomuto kraji mám blízko, např. v sousední Dolní Kalné leží na hřbitově herec Petr Čepek. Jedno prázdninové ráno v sedm hodin jsem sedl na autobus do Vrchlabí a po předchozí domluvě s jedním ze společníků slévárny Pavlem Horákem jsem se do Horní Kalné vypravil. Řidič autobusu byl hodný a zastavil na rozcestí pod slévárnou. Díky tomu jsem si mohl vychutnávat nádherné panorama Krkonoš a krásné slunné ráno, doslova zlatavě odlité.

Připravoval jsem se na hluk, prach a nečistotu tak, jak jsem byl zvyklý ze žánrových fotografií hutí na Kladně nebo v Ostravě. V areálu slévárny jsem byl doslova překvapený. Všude pořádek a čisto, dokonce v některých provozech umělecké slévárny jsou dlaždice. To už mě naviguje zakuklenec se svářečkou v ruce a já jdu chodbou v ústrety průvodci Pavlu Horákovi.
Kromě zevrubné prohlídky provozu a jednotlivých etap výroby soch mě seznámil s historií slévárny. Musím se přiznat, že jsem se někdy raději dvakrát zeptal, abych se utvrdil v tom, že jsem výrobě soch dobře porozuměl.
Nakonec jsem si nadneseně říkal, že je to taková porodnice soch. Do slévárny přiveze sochař model a nakonec z areálu odchází hotová socha v plné velikosti a kráse. Jak přiznal pan Horák, dneska se sochy vyrobené v Horní Kalné nacházejí po celém světě.

„Všechno odstartovala moje cesta za prací do západního Německa,“ začal vyprávět Pavel Horák a pokračoval: „Původní profesí jsem instalatér. V Německu jsem se přes bývalého švagra dostal do umělecké slévárny a tam to všechno začalo. Dal jsem se pod jeho dohledem do výroby soch a objevil jsem v sobě cit pro tuto práci. Hned po revoluci jsem skončil s bývalou profesí a s bratrem a švagrem jsme založili slévárnu v Horní Kalné.“
Přiblížil, jak si kolegové z branže ťukali na čelo. V té době se slévárny převážně zavíraly. Klíčem k úspěchu byla podle něj cena. Postupně oslovovali sochaře. V Česku najednou měli dveře otevřené. Dobrá pověst se šířila sama…
„Dneska už děláme do celého světa. Nikoho neodmítáme. Jen výroba se prodloužila z původních třiceti dnů až třeba na tři měsíce. Záleží na složitosti sochy,“ doplnil. Mapu s tečkami si prý nedělají, ale sochy z Horní Kalné zdobí prostory v Kanadě, USA, Mexiku, Paraguay, Argentině, ale také v Indonésii, Rusku, Arménii. V Evropě – tam samozřejmě všude.
Zajímalo nás, zda se u soch z jejich slévárny zastaví… „Vždy, když se k nim dostanu. Obejdu je, zhodnotím, zda je všechno v pořádku.“ S vernisážemi už je to prý horší. „Nechceme nikoho urazit, tak raději s díky odmítáme. Odlévání soch nás dostatečně zaměstná, tak jezdíme jen výjimečně.“

Mají ve slévárně nějaký ceremoniál při dokončení sochy? Používá se při výrobě bronzových soch vosk nebo silikon? Odlévají se sochy vcelku nebo po částech? Je nutné nové sochy patinovat? Stoupáme po schodech a otvíráme dveře do prvního provozu…

Silikovna
Do této místnosti si sochaři přivezou modely z jakéhokoliv materiálu – z hlíny, dřeva, plastu nebo sádry. Pracovali tu také i s alobalem, papírem nebo tkanou látkou. Dokonce se tady vyráběla socha podle vycpaného psa z Muzea policie ČR. Dnes není problém zpracovávat i návrhy vytisknuté z 3D tiskárny (při naší návštěvě jsme viděli bustu Václava Havla). Sochy se tady zvětšují nebo zmenšují. Není problém vytvořit sochu podle skutečného člověka. Dotyčný se zabalí a udělá se jeho odlitek.
V silikovně vzniká přesný negativní otisk sochy. Model ve skutečné velikosti se postupně natírá silikonem a přichází na řadu metoda ztraceného vosku…

Voskovna
Každá socha se musí udělat z vosku pomocí silikonového negativu. Podle našeho průvodce je to jednoduché. Sochy se zpracovávají celé nebo po částech. To už vyžaduje patřičnou zkušenost. Jednotlivé odlité díly se musí svařit, ale o tom později.
Silikonový odlitek se zafixuje sádrou. Následně se vyloupne a originál modelu se může vrátit. Do této formy se musí dostat žhavý vosk. Může se odlévat, nebo v případě velkých soch se vymačkává. Tloušťka vosku odpovídá následné síle bronzu. To znamená, že se někdy vosk musí vrstvit. Každá vrstva se nanáší chladnějším voskem, aby se předchozí neomyla. Toto se může několikrát opakovat. Bez toho to nejde, všechny sochy jsou totiž duté.

„Trubičkárna“
Stále jsme ještě ve voskovně. Průvodce nám vytáhl negativ sošky Olbrama Zoubka z jakési lázně. Byla opatřena systémem hadiček a hřebíků. Pan Horák se srdečně rozesmál, když jsem se mu přiznal, že jsem to považoval za záměr pana Zoubka.
Jak je to tedy ve skutečnosti? Do negativu sochy se musí umístit zmíněné trubičky, kterými se pak do negativu nalévá bronz. Ten rozpustí vosk, který vyteče. Další trubičky (kanálky) umožňují odvod vzduchu při celé operaci. A hřebíčky? Ty zajišťují rovnoměrnou tloušťku, aby si negativ tzv. nesedl.

Slévárna
Tady už je hlučnost vyšší. V peci se zpracovává forma. Po jejím vyjmutí se do ní musí nalít roztavený bronz a tím dochází k samotnému „lití“.

Montovna a retušovna
V této hale dojde k rozbití sádry, z ní vypadne hrubý bronzový odlitek. Ten se pak očišťuje. V další fázi se opískuje. Nyní se musí kanály ořezat, vytáhnout hřebíky a cizelovat, aby to bylo všechno dokonalé. Veškeré chyby z předchozí fáze výroby se tady odhalí. Jednotlivé části sochy musí být navržené tak, aby se daly svařit. Švy musí být přístupné. Když se všechno podaří, stojí před vámi finální socha, na níž neobjevíte žádný šev. Má jednolitou barvu. Dle potřeby se tkví v příslušné patině, takže vůbec nevypadá jako nová.

To už zavíráme dveře do útulné kanceláře. „Dřív jsme po dokončení větších soch pořádali oslavy, grilovalo se nebo byl přípitek. To už je dávno pryč. Zakázek máme opravdu hodně. Ptáte se, co je na této práci zajímavého? Pokaždé je to o jiném vymýšlení. Není nic, co by se opakovalo.
Mohlo by se říci, taková malá víska… A vidíte, chrlíme takové úžasné věci. Vezměte si dnešní ráno, není to krásné? A do toho z naší slévárny odchází jen samá krása. Nejvíc nás těší, když předáme sochu, autor se usmívá a je spokojený. Všechna energie, kterou jsme do uměleckého díla dali, se nám vlastně vrátí. Nejen od sochaře, ale vlastně i od všech, co sochu zhlédnou,“ uzavírá Pavel Horák.

Nám nezbývá než souhlasit.
P.S. Největší socha z Horní Kalné je na pražském Klárově – prapory, má přes sedm metrů. Nyní ji svým objemem předčí Drak, který bude ve Francii. Nejvíce jsou ze slévárny hrdí na bustu Václava Havla, která je umístěna v Kapitolu ve Washingtonu D.C.

Umělecká slévárna H V H spol. s r.o.
Patří mezi špičku v oboru uměleckého slévárenství v České republice. Společnost byla založena v roce 1991 třemi společníky jako rodinná firma. V malebném prostředí českého Pokrkonoší se za více než dvacet let podařilo vybudovat stabilní, profesionální firmu s vynikajícím týmem zaměstnanců.
Ta se specializuje na odlévání uměleckých děl do bronzu metodou ztraceného vosku. Nezáleží na tom, o jak velké dílo se jedná, její činnost a technický postup jsou ve všech fázích procesu odlévání vždy řemeslně kvalitní a profesionální. Díky dlouholetým zkušenostem poskytuje slévárna veškeré služby související s odléváním uměleckých děl, jako je výroba forem a voskových modelů, samotné odlévání do bronzu, cizelování a patina, ale také zvětšení či zmenšení uměleckého díla oproti originálu či opravy a renovace poškozených děl. Zprostředkovávají také podstavce z jiného materiálu (například z kamene, dřeva či nerezové oceli). Běžně zajišťují dopravu a instalaci uměleckých děl na kterémkoli místě v Evropě. Navrhují a vyrábí pamětní desky, nápisy či znaky. Aktuálně nabízí také možnost odlití díla v laminátu, což je praktické právě v případě pamětních desek či znaků.

25.8.2014 21:08:39 Josef Meszáros | rubrika - Rozhovory