zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Sakrální architektura pro firmu Baťa - realizace a návrhy

J. Gočár, návrh Památníku T. Bati v Baťově - Otrokovicích

V Grafickém kabinetu zlínské galerii mohou návštěvníci shlédnout návrhy staveb, jejichž charakter by si jen málokdo spojoval se značkou Baťa.
Komorní výstava představuje prostřednictvím originálních plánů, archivní fotodokumentace a fotografií příklady racionálně pojatých sakrálních staveb, navržených pro firmu Baťa. Byly často projektovány v kombinacích jednoduchých kubických tvarů s využitím standardního konstrukčního modulu. Přes nezvyklé konstruktivistické formy vznikala silná emocionální díla, která zapadala do urbanistického kontextu baťovské zástavby. Autory realizací byli především významní firemní architekti František Lýdie Gahura a Vladimír Karfík.

Z Gahurových staveb lze jmenovat kapli svatého Václava na Kudlově (1927-1929) nebo málo známou kapli v Komárně (1936). Mimo firemní objednávku realizoval stavbu kostela v Míškovicích (1927). Nesporně vrcholným dílem Gahurovy architektonické tvorby je Památník Tomáše Bati ve Zlíně (1933). Přesto, že se nejedná přímo o sakrální stavbu, koncipoval tento výrazný solitér zároveň jako katedrální meditativní prostor. Podle projektů Vladimíra Karfíka byl realizován římskokatolický kostel v Bratislavě-Petržalce, evangelický kostel ve Zlíně (1936) a Baťovanech (dnes Partizánskem). Přesto, že jen malá část navržených projektů byla realizována, zachovala se celá řada zajímavých soutěžních návrhů nejen od firemních architektů, ale i plány Josefa Gočára, Antonína Engela, Kamila Roškota, Jana Sokola, Josefa Štěpánka, Josefa Zascheho, Klaudiuse Madlmayera a Otto Rothmayera. Patřily k nim projekty na římsko-katolický kostel v Prštném (1935) nebo návrhy kostela a památníku Tomáše Bati v Baťově - Otrokovicích (1940).
Výstava návrhů sakrální architektury probíhá v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně v Grafickém kabinetu ve 2. podlaží 14. budovy továrního areálu do 20. dubna.

31.3.2014 09:03:38 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin celý článek

další články...