zvláštní poděkování
Quantcom.cz

V kině Světozor představí filmové plakáty Káji Saudka

V kině Světozor představí filmové plakáty Káji Saudka

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Nejvýznamnější český komiksový tvůrce Kája Saudek se výrazně zapsal také do dějin české kinematografie. Nezaměnitelný rukopis učinil z tvůrce výtvarného pojetí filmů Kdo chce zabít Jessii? (1966) a Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1971) jednoho z nejpopulárnějších autorů filmových plakátů. Nadcházející výstava v kině Světozor poprvé mapuje celou Saudkovou tvorbu v tomto žánru, a to včetně mnoha návrhů, které nedošly realizace. Díky přímému srovnání realizovaných a nerealizovaných plakátů jsou často dobře patrné zásahy cenzury, která dusila Saudkovu tvorbu zejména po roce 1971. Vernisáž výstavy proběhne dne 23. května od 18 hodin za osobní přítomonosti paní Johany Saudkové, manželky autora. Ve foyer Kina Světozor budou Saudkovy plakáty k vidění až do 31. července 2013.

Výstavním cyklem Zlatá éra českého filmového plakátu filmová galanterie Terryho ponožky dlouhodobě připomíná význam českého výtvarného plakátu. 19. pokračování cyklu, věnované Kájovi Saudkovi, doprovodí vydání kompletního 32 stránkového katalogu všech Saudkových návrhů v limitované edici 500 kusů. Terryho Ponožky katalog připravily ve spolupráci s Galerií Mona Lisa. „Sehnat podklady pro publikaci, která vyčerpávajícím způsobem dokumentuje tvorbu Káji Saudka na poli filmových plakátů, nebylo jednoduché. Jsem rád, že se to podařilo,“ komentuje vydání katalogu kurátor Terryho ponožek Pavel Rajčan. „Publikace obsahuje mnoho raritních návrhů a bude proto bonbónkem pro početnou obec Saudkových fanoušků. Vedle nerealizovaných variant se jedná také o cizojazyčné verze – například Rumunskou a Jugoslávskou verzi plakátu k filmu Kdo chce zabít Jessii.“

Karel Saudek
Narozen 13. května 1935 v Praze. Ilustrátor a filmový výtvarník. Nejvýznamnější český komiksový tvůrce. Studoval na reálném gymnáziu v Praze – Botičské ulici, absolvoval soukromou uměleckou školu v oboru grafika, v letech 1950–1954 pracoval jako technický kreslič. Živil se mimo jiné i jako metař, čistič oken, kulisák nebo pomocný architekt ve Filmovém studiu na Barrandově (např. u filmů: Zlatokopové z Arkansasu, Černí orli ze Santa Fé). Od roku 1968 žil na volné noze – věnoval se komiksu, ilustracím, malbě a plakátové tvorbě. Vytvořil desítky plakátů (filmových, divadelních, hudebních...) a stovky ilustrací.

27.5.2013 23:05:40 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Pet Shop Boys: Nonetheless

Přebal alba

Legenda taneční a elektropopové hudby. Britské duo Pet Shop Boys proslulo už koncem osmdesátých let, kdy vydal celý článek

další články...