zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Palmy na Vltavě

Palmy na Vltavě

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Západočeská galerie v Plzni zorganizovala námětově pozoruhodnou výstavu - PALMY NA VLTAVĚ - PRIMITIVISMUS, MIMOEVROPSKÉ KULTURY A ČESKÉ VÝTVARNÉ UMĚNÍ 1850-1950, která se soustřeďuje na vlivy původních mimoevropských kultur Ameriky, Afriky a Oceánie na české výtvarné umění v letech 1850-1950.

S využitím dosud málo známého materiálu ukazuje nejen zájem o "primitivní" umění u českých umělců, teoretiků i cestovatelů (Vojtěch Náprstek, Emil Holub, Alberto Vojtěch Frič) ale přibližuje i nejvýznamnější sbírky mimoevropských etnických objektů ve vlastnictví českých umělců. Svými díly jsou zastoupeni např. Mikoláš Aleš, Jan Preisler, Otakar Kubín, František Kupka, Otakar Nejedlý, Jan Zrzavý, Josef Čapek, František Hudeček, Josef Sudek, František Tichý a další.

Výstava je věnována aktuálnímu a dosud nezpracovanému tématu: vlivům původních kultur subsaharské Afriky, Oceánie a Ameriky na české výtvarné umění v letech 1850-1950. Tyto vztahy jsou obecně označovány termínem primitivismus. Expozice se soustředí nejen na konkrétní díla, spojená s africkým, oceánským a indiánským uměním, ale rovněž na obecnější pohled na cizokrajné kultury. Ten obsahoval řadu klišé, bezprostředně souvisejících s kolonialismem. Primitivismus není pouhou estetickou kategorií, ale i promluvou o politických, sociálních a morálních aspektech mimoevropských a zpětně i evropských kultur.

Autor výstavy Tomáš Winter díky využití současných teoretických přístupů kriticky a nově interpretuje řadu fenoménů. Úvodní část instalace obsahuje starší alegorie Ameriky a Afriky z 16.-18. století a ukazuje jejich vizuální stereotypy, které se přenášely i do pozdějších děl. Následuje tématika spojená se známými českými cestovateli 19. století: Emilem Holubem, Enriquem Stankem Vrázem, Albertem Vojtěchem Fričem ad. Je poukázáno nejen na jejich zapojení do koloniálního diskurzu, ale i na dobový, "etnografický" způsob veřejné prezentace jejich sbírek mimoevropských předmětů. Výstava neopomíjí ani sledování vlivné ideje tzv. ušlechtilého divocha a jejích konkrétních projevů ve výtvarných dílech Mikoláše Alše, Alfonse Muchy a Františka Kupky.

Počáteční projevy primitivismu v českém modernismu zpřítomňují sochy Bohumila Kafky, inspirované peruánskými mumiemi v pařížském Etnografickém muzeu Trocadéro, a ohlasy díla Paula Gauguina u českých malířů Jana Preislera, Jana Zrzavého, Otakara Nejedlého a Otakara Kubína. Samostatný oddíl je věnován vlivům umění subsaharské Afriky, Oceánie a Ameriky na český kubismus, a to zvláště na obrazy Josefa Čapka, autora knihy Umění přírodních národů. Roli primitivismu a exotických kultur výstava sleduje rovněž v avantgardních programech poetismu a surrealismu (Karel Teige, Jindřich Štyrský, Toyen ad.), v sérii obrazů Bílých černochů od Františka Tichého a ve fotografiích jeho přítele Josefa Sudka. Prostřednictvím zařazení soch Františka Vladimíra Foita expozice zasahuje i do oblasti antropologie.

Výstava přibližuje také obsah a vznik dvou nejvýznamnějších sbírek mimoevropského "primitivního" umění, které shromáždili čeští výtvarní umělci: kolekcí Adolfa Hoffmeistera a Emila Filly. Jsou prezentovány nejen konkrétní africké, oceánské a americké artefakty, které tito tvůrci vlastnili, ale i původní dokumentace jejich sbírek. Závěrečný oddíl přehlídky ukazuje projevy primitivismu ve 40. letech 20. století u Aléna Diviše, Václava Zykmunda, Františka Hudečka, Jana Křížka a dalších tvůrců.

K výstavě vychází obsáhlá publikace, vydaná nakladatelstvím Arbor vitae, Západočeskou galerií v Plzni a Ústavem dějin umění AV ČR, v. v. i. Díky šíři záběru a užité metodě přináší první ucelený a kritický pohled na problematiku primitivismu v českém výtvarném umění v letech 1850-1950.

Výstava Palmy na Vltavě probíhá v Masných krámech - ve výstavní síni Západočeské galerie v Plzni - do 28. dubna 2013.

18.2.2013 11:02:54 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...