zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Malíř melancholických nálad a tichých pražských zákoutí - Jakub Schikaneder

Z díla Jakuba Schikanedera - Nábřeží s tramvají

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Marketingové hledisko v názvu výstavy o Rembrandtově době zdá se pronikat s novým vedením i do dalších akcí Národní galerie. Jedním z podnětů pro nynější realizaci z různých důvodů odkládané přehlídky Jakuba Schikanedera je fakt, že patří v současnosti k nejpožadovanějším a nejvíce oceňovaným českým malířům 19. století na aukcích a uměleckých trzích. Je to ovšem jen hledisko okrajové, odklady byly přínosné tím, že umožnily dohledat obrazy, které byly považovány za ztracené nebo o nichž se vědělo jen z popisu nebo fotografií a také dokončit rozsáhlý vědecký katalog, který přináší i pozoruhodné informace získané bádáním o Schikanderově soukromém životě.

Jakub Schikaneder (1855 - 1924) je počítán ke generaci Národního divadla. Pocházel z rodiny ne příliš zámožné ale s kulturní tradicí - jeden z předků - Emanuel Schikaneder - se proslavil jako libretista Mozartovy Kouzelné flétny. Jakub Schikaneder studoval v letech 1870 - 1878 na pražské Akademii výtvarných umění. Další zkušenosti sbíral ve Francii, kam odcestoval hned po pražských studiích a dále v Mnichově u Gabriela Maxe. Společně se svým spolužákem Emanuelem Liškou se zúčastnil úspěšně soutěže o výzdobu Národního divadla. Jejich ztvárnění tématu Tří období českých dějin, byla však po požáru přemalována Václavem Brožíkem a Jakub Schikaneder to pociťoval jako jedno z životních zklamání, v jejichž znamení se průběžně nesl jeho život. V osmdesátých a devadesátých letech byl ilustrátorem literárních časopisů a posléze vyučoval na Uměleckoprůmyslové škole. Prostřednictvím literatury i otiskovaných reprodukcí se mohl - vedle cest do zahraničí - seznamovat s novými evropskými myšlenkovými a uměleckými proudy, na něž ve své tvorbě vědomě navazoval. Z českých literátů měl blízko ke Karlu Matěji Čapku Chodovi, Josefu Svatopluku Macharovi nebo Jiřím Karáskovi, z filozofů jej ovlivnil zejména Hubert Gordon Schauer.
Ve svých obrazech se Jakub Schikaneder pokoušel odhalovat příčiny a následky ztroskotání životních nadějí v jeho generaci, poukazoval na krizi sociální skutečnosti příznačnou pro celou Evropu. Neutěšená situace světa odpovídala neutěšenému stavu jeho nitra. Světlo -přičemž někdy dosahoval zvláštního efektu propojením přirozeného a umělého světla, barva a prostor byly jeho výtvarnými prostředky pro vyjádření teskných nálad a pocitů, které přenášel do melancholické atmosféry staropražských zákoutí v podzimních mlhách, oparu, v příšeří, za soumraku. Svět, v němž žil, popisoval jako svět tragédie a smutku.
Současný výstavní projekt v určitém smyslu navazuje na poslední výstavu z roku 1998, ale jeho záběr je širší o ona předtím nedostupná díla, o nové údaje a změnil se i přístup k návštěvníkům, kteří už nemusí být jen pasivními pozorovateli, ale jsou nejrůznějšími prostředky vyzývání k aktivní účasti.
Expozice představuje 100 obrazů a 40 Schikanederových kreseb, 60 pochází přímo z fondů Národní galerie a 80 bylo zapůjčeno z veřejných institucí a soukromých sbírek. K těm, které nebylo možné po dlouhá léta spatřit, patří např. Meditace a Příšerná společnost z doby studií na AVU nebo obraz Soumrak nacházející se na samém počátku dlouhé řady městských uliček a zákoutí v podvečerním šeru, kterou namaloval Schikaneder v prvních dvaceti letech dvacátého století. Ke známému okruhu Pražská nokturna, nejznámější složce Schikanederovy tvorby, přibyly obrazy Na zámeckých schodech, Staropražské nokturno, Ulice s drožkou v zimním podvečeru a Tramvaj v pražské ulici.
Organizátoři výstavy věnovaly tentokrát nebývalý podíl aktivitám, směrovaným na návštěvníky. Ti mají k dispozici vedle velkého odborného katalogu stručnějšího Průvodce výstavou v české a anglické verzi a ke vstupence si mohou zapůjčit audioguide s obrazovkou, na níž je znázorňován výklad ve znakové řeči. Pro děti je připravena speciální publikace, pracovní sešit Deník Jakuba S. , v níž každou kapitolou v životě a díle Jakuba Schikanedera je průvodcenm i jedno z jeho oblíbených domácích zvířat - kočka, kanár a želva. Do sešitu se dá vpisovat, malovat, lepit, lze s ním zacházet jako s opravdovým vlastním zápisníkem. To však není vše. Přes webové stránky mají děti přístup k počítačové hře Případ kocoura Kuby, kde se hravým způsobem seznamují s obrazy Jakuba Schikanedera.
Mimořádně bohatá je nabídka nejrůznějších druhů komentovaných prohlídek pro dospělé i děti, učitele a žáky. Odborné přednášky nejen o osobnosti Jakuba Schikanedera, ale i historických souvislostech a době, procházky Prahou po místech, která souvisí s jeho životem a tvorbou, na programu jsou výtvarné dílny, divadla a koncerty. Přímo na výstavě je jeden balkón uspořádán jako ateliér a na druhém si mohou návštěvníci posedět v kavárně a zahrát si šachy na šachových stolcích, tak jak to měl rád Schikaneder, mohou si studovat materiály v knihovně nebo jen tak odpočívat.

Výstava Národní galerie věnovaná Jakubu Schikanederovi, která potrvá ve Valdštejnské jízdárně od 20. dubna do 21. října 2012, už tak není jen pouhou vizuální záležitostí ale zážitkem pro snad všechny smysly a složky osobnosti.

23.4.2012 21:04:48 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Sum 41 - Heaven: X: Hell

Přebal alba

Zakládajícími členy skupiny Sum 41 jsou zpěvák a kytarista Deryck Whibley, kytarista Dave Baksh, baskytarista celý článek

další články...