zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Polský režisér Krzysztof Zanussi nebo slovenská herečka Emília Vášáryová budou v Plzni

Polský režisér Krzysztof Zanussi (Zdroj. R. Pałka)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Slavný polský režisér Krzysztof Zanussi nebo slovenská herečka Emília Vášáryová se stanou členy mezinárodní poroty soutěže celovečerních filmů o Zlatého ledňáčka na filmovém festivalu Finále Plzeň, jehož 25. ročník proběhne od 22. do 28. dubna v západočeské metropoli. „Jsme rádi, že se nám podařilo získat taková zahraniční jména, která určitě při hodnocení uváděných snímků nabídnou zajímavý pohled zvenčí,“ říká Ivan Jáchim, ředitel festivalu. Soutěže se zúčastní deset nových českých filmů – Alois Nebel, Cigán, Dům, Čtyři slunce, Nic proti ničemu, Okresní přebor, Poupata, Příliš mladá noc, Rodina je základ státu a Vrásky z lásky. „Další snímky, které měly premiéru v loňském festivalovém roce, uvidí diváci mimo soutěž,“ doplňuje Ivan Jáchim. Celkem letošní Finále uvede 32 nových českých celovečerních filmů. Svého vlastního Zlatého ledňáčka mají i dokumenty, kterých se letos v soutěži utká celkem 21, mimo soutěž budou uvedeny dva. Programová rada festivalu letos vybírala z 55 přihlášených dokumentů. Předsedkyní mezinárodní poroty dokumentů se stane významná česká socioložka a publicistka Jiřina Šiklová.

Dalšími členy poroty soutěže celovečerních filmů jsou Freddy Olsson ze Švédska - producent, festivalový dramaturg, a Christina Frankenberg z Německa, zástupkyně ředitelky Českého centra v Berlíně, která také pracuje pro Mezinárodní filmový festival v Cottbusu. Poslední člen je zatím v jednání. V dokumentární porotě dále zasednou německý režisér a publicista Peter Zach a polský producent Lukazs Dzieciol (produkoval například snímek Wymyk, který poběží letos také na Finále v sekci ZOOM:Polsko)

„Účast režiséra Zanussiho má vztah i k letošnímu zaměření na polskou kinematografii,“ uvádí Ivan Jáchim. Na festivalu Finále bude totiž ve světové obnovené premiéře promítnuta zrestaurovaná kopie filmu režiséra Janusze Majewského Dvojí svět hotelu Pacifik. Jeho obnovu provedlo Filmové studio TOR, jehož je právě Krzysztof Zanussi ředitelem a uměleckým šéfem. Vedle Zanussiho snímku Ochranné zbarvení z roku 1976 a výběru současných polských filmů uvidí také diváci například retrospektivu Majewského, který spolupracoval i s českými filmovými osobnostmi – například kameramanem Miroslavem Ondříčkem nebo řadou předních domácích herců. „Janusz Majewski navíc účast na letošním Finále již také potvrdil,“ doplňuje Ivan Jáchim.

Festival Finále Plzeň přináší vedle nejnovější produkce českého filmu i netradiční pohledy na tvorbu minulých let a retrospektivy umělců. Pod názvem Pocta Martinu Šulíkovi upozorní festival na jubileum a tvorbu slovenského režiséra, jehož filmy získaly řadu ocenění i v mezinárodním měřítku.

Filmy tvůrců, kteří letos slaví jubileum, slučuje sekce Křídla slávy. K vidění bude režisérská verze snímku Miloše Formana Amadeus. K jubileu našeho nejvýznamnějšího skladatele filmové hudby Zdeňka Lišky, ale i k jubilantům herci Josefu Kemrovi a výtvarníku Theodoru Pištěkovi, uvede festival film Markéta Lazarová, (který měl 7. 12. 2011 obnovenou premiéru zrestaurované kopie). Své místo mají v této sekci i snímky Jan Hřebejka a Petra Zelenky, kteří jsou nejen filmovými jubilanty, ale také spolužáky z FAMU. Oba přední čeští režiséři se setkají při talkshow. Finále uvede jako mimořádný počin i všech 45 dílů televizního seriálu Terapie z produkce HBO Česká republika, Petr Zelenka byl iniciátor celého projektu a podílel se na jeho režii. V rámci talkshow se potkají i jubilanti a souputníci z divadla Sklep, režiséři a občasní herci Milan Šteindler a Tomáš Vorel.

Další novinkou letošního ročníku je vznik speciální Industry sekce, tj. zvláštního programu pro filmové profesionály. „Rozhodli jsme se dát ucelenou formu akcím, které se již v rámci festivalu konají, a navíc je významně rozšířit. Naší snahou je poskytnout zahraničním profesionálům ucelený přehled nové české tvorby a podpořit vzájemnou spolupráci,“ uvádí Ivan Jáchim. Do této sekce patří uzavřené projekce, odborné diskuse i tradiční Panel připravovaných českých filmových projektů.

Celkově na festivalu bude během 7 dnů uvedeno cca 170 filmů. Součástí programu jsou také besedy s mnoha tuzemskými filmovými osobnostmi, Dlouhá noc krátkých filmů, venkovní projekce zdarma, autorská čtení, talkshow Zdeňka Suchého, projekce pro děti či výstavy. Festival poprvé proběhl v roce 1968, po několika ročnících se na 20 let odmlčel. Na původní tradici se podařilo navázat po sametové revoluci.

25.3.2012 21:03:12 Redakce | rubrika - Filmová scéna

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Filmová scéna

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Jan Šikl vydává kompilaci scénické hudby

Přebal alba

Skladatel, aranžér a multiinstrumentalista Jan Šikl vydává dvě alba, na kterých zkompiloval výběr ze své dosav celý článek

další články...