zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Galerie NoD pořádá výstavu Posun o devadesát stupňů

Galerie NoD pořádá výstavu Posun o devadesát stupňů

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Vernisáž Ve středu 14. března 2012 zahájí Galerie NoD výstavu POSUN O DEVADESÁT STUPŇŮ. Vystavující umělci: Matěj Al-Ali, Magdalena Stanová, Jiří Kovanda, Jan Kratochvíla, Pavla Sceranková, LPJT Válka, Karíma Al-Mukhtarová, Marek Meduna, Jiří David, Jan Pfeiffer. Výstava potrvá do 9. dubna 2012.

Úhel devadesáti stupňů je něco, co patří v naší civilizaci k základním determinantám vztahování se k prostoru, ve kterém se pohybujeme a žijeme. Tento geometrický řád proniká s menší či větší přesností prakticky všemi oblastmi našeho života. V tomto výstavním projektu kurátorům jde o využití tohoto prostého faktu v pozměněném kontextu. Posun o úhel devadesáti stupňů se zde stává pravidlem, které naopak určuje odklon od vžitého řádu. Výstava poukazuje na význam a pozoruhodnou variabilitu, jíž tento zdánlivě prostý moment nabízí.

Matěj Al-Ali, se ve svém videu zaobírá především oním zvláštním posunem, k němuž dojde, když je dílo přemístěno z místa svého vzniku - ateliéru do galerijního prostředí. Devadesát stupňů je zde chápáno především jako podobenství posunu významu a vztahu díla k divákovi.

Moment posunu v rovinně reprezentace díla řeší ve své práci i Magdalena Stanová, která se ve své ,,úvaze” zaobírá především specifickou a ve skutečnosti ne tak přirozenou konvencí jednoho vizuálního média.

Jiří Kovanda připravil realizaci, která v dobré tradici jeho již klasické starší tvorby operuje na hraně nenápadného osobního konání a zásahu do veřejného prostoru ostatních. Naopak výrazným gestem zaujme svoje stanovisko k dané problematice svým instalačním a performačním zásahem Jan Kratochvíla.

Instalace Pavly Sceránkové je pak posunem, jenž nejen mění pozici fyzikálního objektu, ale díky této změně dochází i ke vzniku nových kvalit u jeho funkce, což autorka dovádí k poněkud paradoxnímu řešení. Karíma Al-Mukhtarová chápe toto téma především jako změnu situace, kde ústřední roli hraje moment přechodu. LPJT Válka si procesem tohoto posunu pohrává poněkud i na účet diváka, který je donucen k aktivní interakci s jeho dílem, spočívající v poměrně náročném naplnění autorova zadání. Naprosto odlišnou strategii zaujal Marek Meduna, jehož díla na výstavě jsou především vtipným a výtvarně pozoruhodným komentářem k danému tématu. Jiří David založil svoji práci na objevu výskytu tohoto pro nás skoro všudypřítomného geometrického řádu v jiném systému, kde naopak pravidla porušuje. Jan Pfeiffer rozehrává moment posunu o devadesát stupňů prací zaujímající působivou autonomí estetickou pozici, současně se však i vztahující k ideologické symbolice s ním spojené.

12.3.2012 17:03:04 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Slovácké divadlo uvede napínavé drama

Hostina dravců (Slovácké divadlo)

Slovácké divadlo v sobotu 27. 4. 2024 čeká další premiéra. Tentokrát se do čela inscenačního týmu postavil eme celý článek

další články...

HUDBA

HDK uvádí muzikálovou pohádku Zlatovláska

Zlatovláska (Hudební divadlo Karlín)

Hudební divadlo Karlín uvádí muzikálovou pohádku Zlatovláska režii v Filipa Renče. Na jevišti Malé scény HDK z celý článek

další články...