zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pražské rokoko

Čtveřice tančících dětí, Míšeň 1760

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Výstava PRAŽSKÉ ROKOKO nás zavede do Prahy za vlády Marie Terezie, do období rozkvětu rokokového stylu, ale zároveň i doby rozvíjejícího se osvícenství, racionalismu a nástupu antických reminiscencí v umění. Přesným časovým vymezením je rok 1740 počátek vlády Marie Terezie a pražská korunovace Leopolda II. v roce 1791.

Hlavním znamením rokoka jako uměleckého stylu je rokaj - nesouměrný, bohatě členěný ornament se zavíjenými rohy. Ústřední charakteristikou je dekorativnost, detail, hravost; opouští se velká témata v obsahu i formě.

V souvislosti s pojmem rokoko můžeme hovořit o životním stylu, spojeném s charakteristickou módou a s řešením interiérů. Místnosti byly navrhovány jako umělecká díla s elegantním a zdobeným nábytkem, drobnými sochami, dekorativními zrcadly,čalouněním, reliéfy s nástěnnými malbami. Novým prvkem zařízení byla kamenina a porcelán. Šlo především o obydlí šlechty ale i bohatších měšťanů a ve zjednodušené podobě se této módě snažili přiblížit i ostatní obyvatelé města.

Společně s novým bytovým zařízením se zásadně mění životní styl obyvatel města. Tereziánské a josefinské reformy uvolnily celkové poměry, přinesly změny náboženských, sociálních, hospodářských, demografických a kulturních poměrů, začalo se probouzet národní povědomí, rozvinula se vzdělanost a věda.

Důležitým mezníkem v dějinách Prahy se stal rok 1784, kdy byla spojena čtyři dosud samostatná pražská města pod jeden magistrát. Na výstavě jsou připomenuty i další historické události, které významně ovlivnily život města, ať už se jednalo o obléhání či obsazení města cizími vojsky, o klimatické katastrofy, nebo o významné změny existenčních poměrů jeho obyvatel.

Základ expozice tvoří předměty každodenního života, nábytek, ošacení, drobné předměty denní potřeby, obrazy, plastiky, grafické listy, knihy a další exponáty ze sbírek a fondů obou pořádajících institucí - Muzea hlavního města Prahy a Archívu hlavního města Prahy. Pozoruhodné sbírkové předměty zapůjčily též další památkové instituce - Uměleckoprůmyslové muzeum, Národní galerie, Národní muzeum, Strahovská knihovna nebo Archiv Pražského hradu i významné soukromé sbírky.

K výstavě je vydána doprovodná publikace, obsahující třináct odborných studií a více než sto barevných vyobrazení, informační leták a úplný seznam exponátů výstavy. Výstava o životě rokokové Prahy se koná v Clam Gallasově paláci v Praze do 22. ledna 2012.

2.1.2012 23:01:42 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Slovácké divadlo uvede napínavé drama

Hostina dravců (Slovácké divadlo)

Slovácké divadlo v sobotu 27. 4. 2024 čeká další premiéra. Tentokrát se do čela inscenačního týmu postavil eme celý článek

další články...

HUDBA

Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

Konzervatoř Taneční centrum Praha pořádá v pondělí 29. dubna 2024 od 14 do 17 hodin ve svém sídle v branickém celý článek

další články...