zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 47. týden

Kostel svatého Salvátora v Praze (Zdroj: J.Polák, wikimedia)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na hranici tradic Malováno v Tupesích
V dalším pokračování cyklu se vydáme za paní Zuzanou Hartlovou, která za svou tupeskou majoliku získala v letošním roce (2011) titul Nositel tradic lidového řemesla.
Paní Zuzana je dcerou známého keramika Oldřicha Úředníčka z Tupes. Vyrůstala v "keramické" rodině, která udržuje tradici slovácké dekorační keramiky zvané majolika. Výroba této keramiky je spojena s životem celé rozvětvené rodiny, protože pradědeček paní Zuzany měl 22 dětí a všichni byli nějakým způsobem do tajů vzniku keramiky zapojeni. Výtvarně nadaná Zuzana od dětství navštěvovala LŠU, po ukončení základní školy nastoupila do učebního oboru umělecký keramik a další teoretické znalosti získala ve Škole uměleckých řemesel v Praze.
Od roku 1999 je osobou samostatně činnou, zřídila si živnost na výrobu tupeské keramiky a splnila si tak svůj sen. Jako jedna z mála keramiků se zabývá do dnešních dnů výrobou tradiční majoliky, užitkové a dekorační keramiky. Vychází z tvarů, dekorů i barevné škály, navazující na rodinnou tradici, která od počátku respektovala znalost technologie přípravy kvalitní hlíny, bílé polevy i dalších ustálených barev vysokého žáru. K nejčastěji uplatňovaným dekorům patří tupeská růže s okvětím, slaměnkový dekor s využitím drobných žlutých nebo červených kvítků, ale především je specialistkou na zhotovení kopií či replik habánských motivů a starých západoslovenských dílen.
Keramika paní Hartlové je charakterizována jako tradiční slovácká dekorační keramika (majolika) a je vyráběna ručně na hrnčířském kruhu, z hrnčířské hlíny a je ručně zdobená dle tradičních vzorů typických pro oblast Slovácka.
Vysílání: 22.11., 14.33 hod., ČT2; Opakování: 29.11., ČT2.

Deset století architektury Protestanské kostely
V posledních letech svého panování vydal císař Rudolf II. svůj Majestát, kterým povoloval působení protestantské církve v Českých zemích. Ihned po vydání Majestátu se v Praze začaly stavět hned dva kostely - jeden na Starém městě a druhý na Malé Straně. Na Starém Městě vyrostl kostel svatého Salvátora a již v únoru 1615 se v kostele konaly první bohoslužby. Původní protestantské kostely na rozdíl od katolických byly svým pojetím jednoduché, prosté, ušlechtilé a neokázalé. Bitva na Bílé Hoře rozhodla o dalším osudu protestantských kostelů. Prázdný kostel svatého Salvátora převzal katolický řád Paulánů. Požár Starého Města v roce 1689 zničil střechu a obě boční věže kostela. Josef II. pak zrušil přilehlý klášter. Teprve od roku 1863 se kostel znovu používá jako modlitebna evangelíků a zároveň začaly nutné opravy kostela. Jednoduché pojetí fasády boční lodi připomíná v mnohém spíše měšťanský dům. O tom, jak vypadal původní portál, se můžeme přesvědčit u kostela svatého Rocha na Strahově, který v lecčems vykazuje nápadnou podobnost, snad obě stavby měly stejného architekta. Použitá dekorativní forma vlysu na korunní římse u kostela svatého Salvátora se překvapivě objevuje i na Petzoldovském domě na Malém náměstí.
Ve stejnou dobu byl pražskými německými protestanty položen základní kámen kostela Nejsvětější Trojice na Malé Straně. Zároveň s kostelem byla založena evangelická latinská škola. Kostel byl vysvěcen již v roce 1613. Po bitvě na Bílé Hoře kostel získali karmelitáni a jeho základní orientaci obrátili o 180 stupňů. Přestavěný kostel pak zasvětili Panně Marii Vítězné. Interiér je vyzdoben raně barokními oltáři, obrazy namaloval Petr Brandl. Průčelí kostela bylo dokončeno roku 1640 v barokním slohu. Vedle kostela je bývalý portál do boční lodě původní stavby. Vysílání: 23.11., 13.45 hod., ČT2; Opakování: 28.11., ČT2.

Výtvarnické konfese Aleš Lamr
Začátky umělecké tvorby Aleše Lamra spadají do období šedesátých let, kdy se jako jeden z prvních u nás věnoval české podobě pop-artu a op-artu. V období normalizace se jeho barevné vize oduševňují a jeho životní postoj se zásadně proměňuje. Nalézá cestu k víře - a jak sám o sobě prohlašuje - svou tvorbou oslavuje zázrak božího stvoření. Ilustroval nové vydání Bible, neúnavně tvoří nová a nová plátna, ve kterých gejzíry barev vyznává svůj vztah k životu, světu a vesmíru kolem sebe. Vysílání: 23.11., 15.15 hod., ČT2.

proStory
Architekt Josef Pleskot je jedním z nejrespektovanějších tvůrců posledního dvacetiletí. Vedle oceňovaného open space projektu areálu ČSOB v Praze-Radlicích je také autorem přírodní stezky Jelením příkopem a průchodu valu Prašného mostu v areálu Pražského hradu či budovy radnice v Benešově. Vysílání: 26.11., 21.50 hod., ČT2; Opakování: 01.12., ČT2.

Toulky za uměním
Malované opony českých divadel
(4/7)
Čtvrtý díl cyklu je věnován dvěma oponám, mezi jejichž vznikem leží více než století, a přesto mají mnoho společného. Tou první je opona, kterou pro Národní divadlo namaloval Vojtěch Hynais a tou druhou variace na ni, kterou pro svůj zatím poslední Semafor vytvořil Jiří Suchý. Vysílání: 27.11., 09.15 hod., ČT2; Opakování: 30.11., ČT2., 02.12., ČT2.

20.11.2011 07:11:41 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Mefisto: bezvýznamná rozhodnutí s kořeny zla

Robert Mikluš (Mefisto)

Činohra Národního divadla Praha se vrací do Státní opery. Pod vedením režiséra Mariána Amslera vstupuje na jev celý článek

další články...

HUDBA

Zemřel Josef Laufer

Josef Laufer

Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. celý článek

další články...