zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Projekt Zorné pole

Projekt Zorné pole

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje ve spolupráci s Fakultou umění představuje projekt ZORNÉ POLE – SYNERGIE UMĚNÍ A VĚDY vznikající na Katedře interdisciplinární umělecké tvorby Slezské univerzity v Těšíně.

Ve středu 26. října bude v 17 hodin se uskuteční vernisáž výstavy Zorné pole – Synergie umění a vědy v Nové síni Poruba (Mongolská 2). Vernisáž uvede Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), Małgorzata Łuszczak, kurátorka výstavy a vedoucí Katedry interdisciplinární umělecké tvorby na Slezské univerzitě, a Zbyněk Janáček, děkan Fakulty umění Ostravské univerzity v Ostravě. Výstava představuje umělecký projekt vznikající na Slezské univerzitě. Expozice bude veřejnosti přístupna již od 20. října až do 12. listopadu.

V roce 2010 se Slezská univerzita v Katovicích zapojila do projektu „Zorné pole – Synergie vědy a umění“, který zkoumá podmínky a vztahy mezi jednotlivými uměleckými disciplínami, kulturou, společností a veřejným prostorem. Projektu se zúčastnili fotografové, malíři, grafici i další umělci přidružení ke Katedře interdisciplinární umělecké tvorby na Slezské univerzitě.
„Interdisciplinarita není jen o rozmanitosti uměleckých oborů a techniky, je to druh uměleckého postoje, způsob poznávání reality a její reprezentace,“ říká kurátorka výstavy.
Výsledky projektu putují po různých institucích a veřejných prostorech. Návštěvníci je právě nyní mohou zhlédnout v Ostravě. Ze záznamů z jednotlivých expozicí následně vznikne reprezentativní katalog, který zachytí okamžiky vzniku i realizace projektu.
Projektu se zúčastnili pedagogové Institutu umění v Těšíně, jako například Witold Jacyków, Krzysztof Kula, Katarzyna Pyka, Tomasz Tobolewski, Paweł Synowiec, Hanna Grzonka, Remigiusz Kopoczek, Katarzyna Kroczek-Wasińska, Łukasz Dziedzic, Marek Głowacki, Agnieszka Jaworska, Małgorzata Łuczyna, Katarzyna Paruzel, Paulina Poczęta či Kaja Renkas.
“Umělci se nechali inspirovat jak přírodními jevy, tak i veřejným prostorem, společenskými vztahy a událostmi nebo uměleckými díly jiných autorů za použití digitálních technologií. Tento přístup klade důraz na hodnoty intelektuálního zážitku, umožňuje pochopit vztah výtvarného umění se současnou kulturou a oceňuje význam technologie a její zakotvení na správném místě,“ vysvětluje kurátorka a doplňuje „Integraci umění a techniky, dvou zdánlivě cizích odvětví vnímám jako synergický efekt, který vytváří zajímavé možnosti pro tvůrčí činnost.“

prof. zw. Małgorzata Łuszczak (1956) studovala na Institutu výtvarné výchovy v Těšíně na katedře Pedagogy a umění Slezské univerzity v Katovicích. V roce 2002 získala titul profesor umění. Od roku 2006 je vedoucí Katedry interdisciplinární umělecké tvorby, která pořádá nejrůznější multimediální a interdisciplinární workshopy. Ve své tvorbě se věnuje digitální grafice, ilustraci a multimédiím. Svá díla prezentovala a více jak 20 autorských výstavách v Polsku i zahraničí. Podílela se na více jak 200 mezinárodních výstavách a soutěžích po celém světě.

24.10.2011 23:10:10 Redakce | rubrika - Zveme ...