zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 24. týden

Z tvorby sklářského sochaře Mariána Karla

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Úděl nadání Výtvarnice Ladi Fričová-Boháčová
Ladi je kosmopolitní dvaadvacetiletá mladá žena. Jejím údělem je stálé hledání. Vlastního výtvarného stylu i domovských kořenů. Ve třech letech totiž odjela s rodiči z malé vesnice u Říčan do Indie. Táta pracoval jako lékař při OSN, a tak se pro rodinu Fričových stalo pravidlem časté cestování a stěhování. Ladi odmala kreslila. Milovala barvy, a ty byly ve všech zemích, kde pobývali, velmi výrazné a dominantní. Barvy, dekory a ornamentální motivy začaly postupně v její výtvarné tvorbě převládat. Určitě i kvůli své budoucnosti se rozhodla v Anglii na univerzitě studovat výtvarný design. Je šťastná, že mohla poznat tolik zemí a kultur, že se naučila toleranci a chápání svébytnosti každého etnika i tradice, že získala tak bohaté základy pro originální tvorbu i originální chápání domova. Povzbuzením pro ni může být její letošní první úspěšná pražská výstava. Je to pro ni příslib do budoucna a naděje, že české kořeny neztratila a že i Česko může považovat za svůj domov. Vysílání: 14.6., 17.30 hod., ČT2; Opakování: 17.6., ČT2.

Nehasit! Hořím! Designer Jaroslav Větvička
Bydlí na Žižkově v lékařské rodině, má výborné rodinné zázemí a studuje šestým rokem gymnázium. Kreslení, malování a modelování patřilo odmala k jeho životu. Jako malý chtěl být popelářem, protože se mu strašně líbil svým atypickým tvarem popelářský vůz. A vůbec všechna auta malého Jardu odjakživa uchvacovala. Rozhodující okamžik jeho života pak přišel ve třinácti letech, kdy ho táta seznámil s vynikajícím automobilovým designérem Václavem Králem. Dnes Jaroslav Větvička vyvíjí např. zcela nový typ moderního elektromobilu, v žádném případě však není romantickým snílkem. Je velmi cílevědomý a určitě o něm ještě uslyšíme. "Jarda je v tomto oboru rozhodně velkým designérským příslibem do budoucna", tvrdí s jistotou i Václav Král. Vysílání: 15.6., 14.50 hod., ČT2; Opakování: 22.6., ČT2.

Artmix
FENOMÉN nás zavede do Benátek na nejslavnější umělecký festival - 54. ročník La Biennale di Venezia. Výstavní centrum je v Arsenálu a Giardini, ale výtvarné objekty zdobí celé město. V letošním roce se koná od 4. června do 27. listopadu a sjedou se sem jako každý rok umělecké špičky světa. Naši a Slovenskou republiku reprezentuje 31letý konceptuální umělec Dominik Lang se svým Spícím městem. Vystavovat bude upravené sochy svého otce Jiřího Langa. Deformované a zasazené do nových souvislostí mají evokovat nedávnou historii Československa, především pak uměleckou šeď 50. a 60. let. V Benátkách si prohlédneme expozice i našich dalších výtvarníků Federica Díaze a Magdaleny Jetelové.
Osobností do rubriky PORTRÉT je tentokrát přední český sklářský sochař Marián Karel, který převzal na Grand Prix architektů cenu v kategorii architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře za Bránu času a Historiogram v Chebu.
ARTFÓR je se studentem VŠUP Janem Martincem, který použil staré auto na parkovišti jako kořenáč pro strom a dokumentoval pak rekce médií i kolemjdoucích.
REPORTÁŽ je z Prague Biennale, které kombinuje úspěšné začínající i světově uznávané umělce a my jsme se tam vydali s cílem objevit mladého talentovaného českého umělce. A toho vám v červnovém Artmixu představíme. Vysílání: 18.6., 22.15 hod., ČT2; Opakování: 22.6., ČT2., 24.6., ČT2.

Šumné stopy Karel Pařík a jeho následovníci
České stopy v Bosně a Hercegovině nenalezneme pouze v Sarajevu a neznějí pouze Paříkovým jménem. Nesmíme zapomenout ani na další architekty, jmenujme za všechny alespoň Františka Blažka (např. pošta a hotel Austria v Ilidži, kasárna v Mostaru), zakladatele české moderní architektury Jana Kotěru (banka Slavia v Sarajevu), Karla Pánka (turistická chata na vrchu Trebić, františkánský klášter Sarajevo), Josefa Pospíšila (hudební pavilon či hasičská zbrojnice v Sarajevu, komerční banka v Trebinji - dnes radnice), Alexandra Vítka (kašna Sebilj - jeden ze symbolů Sarajeva), či syna Karla Paříka - Mariana. Stavby škol, kostelů, hotelů a vil jsou hmatatelnou a nepřehlédnutelnou připomínkou staletých intenzivních a mnohostranných vazeb mezi českými zeměmi a Bosnou.
Celé natáčení čtyř balkánských dílů Šumných stop by bylo nemyslitelné nejen bez odborné pomoci Jiřího Kuděly, ale také bez podpory konzulky České republiky v Sarajevu - Jany Staré, stejně jako bez ochoty, laskavosti a vstřícnosti všech oslovených osob a institucí v Bosně a Hercegovině, které vyšly štábu České televize v červenci 2010 maximálně obětavě a nezištně vstříc. Ti všichni si zaslouží nesmírné poděkování, stejně jako ministr zahraničních věcí České republiky pan Karel Schwarzenberg, který nad projektem Šumné stopy převzal záštitu. Vysílání: 18.6., 20.00 hod., ČT2; Opakování: 19.6., ČT2.

14.6.2011 00:06:51 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle celý článek

další články...