zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Magdalena Abakanowicz - Život a dílo

Magdalena Abakanowicz

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Celosvětově respektované výtvarné umění se objeví v Olomouci. Muzeum umění uvádí výstavu monumentálních soch a objektů polské autorky Magdaleny Abakanowicz, jedné z nejvýraznějších osobností výtvarné kultury 20. století. Dílo jednaosmdesátileté sochařky, která se může pochlubit například velkou výstavou v Metropolitním muzeu v New Yorku, bude přitom v českých zemích vůbec poprvé představeno v retrospektivním průřezu.

Podle kurátorky olomoucké výstavy Giny Renotière patří Magdalena Abakanowicz spolu s Louise Bourgeois, Evou Hesse nebo Rachel Whitereadovou k nejvýznamnějším sochařkám druhé poloviny 20. století. „Světové umění obohatila o prvek monumentální bezhlavé figury, která se stala zástupným symbolem pro vyjádření pocitů člověka dvacátého století,“ řekla. Do dějin umění se však Abakanowicz podle Renotière zapsala rovněž rozměrnými textilními sochami ze 60. let nazvanými Abakany a v 70. a 80. letech pak sériemi kovových i textilních skulptur, které zrcadlily problém jednotlivce a jeho identity v davu. „Tato sousoší často umisťuje i do veřejných prostor. Její práce jsou rozesety po celém světě. Například pro Hirošimu odlila čtyřicet bronzových soch, v Grant Parku v Chicagu je dokonce skupina 106 nadživotních kovových postav a stovky jejích postav ovládly i zahrady královského paláce v Paříži,“ vyjmenovala Renotière. Jak doplnila kurátorka Štěpánka Bieleszová, sochařka žijící v polské Varšavě je zastoupená v muzejních sbírkách v Austrálii, Francii, Polsku, Spojených státech, Japonsku, Německu i v Mexiku. „Její renomé dokládá i celá řada velkých výstav po celém světě, přičemž v roce 1999 své dílo představila i v Metropolitním muzeu v New Yorku,“ vyzdvihla Bieleszová expozici v jednom z nejvýznamnějších světových „chrámů umění“.
Pro Muzeum umění Olomouc je v tomto kontextu výstava Magdaleny Abakanowicz velmi prestižní. „Je pro nás velkou poctou, že můžeme tvorbu světově respektované umělkyně představit, navíc v retrospektivním průřezu, což se dosud žádné instituci v České republice nepodařilo,“ upozornil ředitel muzea Pavel Zatloukal s tím, že v Olomouci se objeví autorčina tvorba od 60. let až do současnosti. „Realizaci projektu předcházela komplikovaná jednání s potenciálními zapůjčiteli. Výstavní sál Trojlodí nakonec zaplní více než šedesát gigantických soch a sousoší, zapůjčených jednak přímo z ateliéru autorky, jednak z Národního muzea ve Vratislavi,“ dodal. A co konkrétně diváci uvidí? V seznamu více než 70 exponátů figurují jak monumentální, až pětimetrové Abakany, tak zásadní sochařské cykly, například Záda nebo Sedící. „Kromě toho vystavíme i volné sochy, malby a masky – otisky obličejů, mezi nimiž je i maska autorky,“ doplnila Bieleszová.

16.5.2011 23:05:41 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce