zvláštní poděkování
Volný.cz

Výtvarné tipy na 18. týden

Palác katalánské hudby (Zdroj: Lohen11, wikimedia.org)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Výjimečná architektura: Wales
Stavba vlastního domu může být skutečný zápas - neustálý boj s rostoucími cenami, dokonce i narůstajícími náladami. Ale stavba tohoto týdne představuje vedle toho ještě víc. Je to boj proti živlům. Dvojice, se kterou se dnes moderátor Ken McCloud setká, má stavební parcelu s domem v nehostinném klimatu a je zcela izolovaná od okolního světa. Nevede tam dokonce ani silnice. Pozemek je v samotném srdci Národního parku Brecon Beacons na hranici Anglie a Walesu. Adrian a Corinna chtějí zrestaurovat tři sta let starou ruinu. Vysílání: 04.5., 16.00 hod., ČT2; Opakování: 08.5., ČT2., 11.5., ČT2.

Cestování s Dvojkou Poklady světa Göreme
Unikátní komplex skalních útvarů připomínajících měsíční krajinu vznikl působením deště a větru na porézní sopečný tuf. Národní park je srdcem turecké Kappadokie. Nadpřirozeně vyhlížející barevné skalní pyramidy jsou však jen jedním z divů. Dalšími jsou vytesané svatyně, jeskynní obydlí a podzemní města vyzdobené freskami. Nejzachovalejší výzdoba se dochovala v takzvaném Tmavém kostele. Název parku i městečka znamená v turečtině slepý. To ovšem mistři byzantských maleb rozhodně nebyli... Vysílání: 04.5., 17.55 hod., ČT2; Opakování: 08.5., ČT2.

Barcelona
Palau de la Música Catalana, tedy Palác katalánské hudby, je jednou z nejpozoruhodnějších staveb města, bohatého mimo jiné i na architektonické perly z období secese. Většina z nich je spojena se jménem architekta Gaudího, ovšem palác hudby projektoval a stavěl v letech 1905 až 1908 architekt Lluís Domenech i Montaner. Stavebnímu slohu se také říkává katalánský modernismus a úzce souvisí s uvědomováním a obrozováním katalánského národa ve Španělsku. Jen jedna zajímavost: je jediným koncertním sálem na světě, který je zastřešený velkou vitráží ve tvaru obrácené kopule. Vysílání: 04.5., 18.05 hod., ČT2; Opakování: 08.5., ČT2.

Pavel Brázda
Originální, svérázný, osobitý, nezařaditelný. Malíř a grafik Pavel Brázda patří k nejpozoruhodnějším a nejvýznamnějším postavám českého výtvarného umění 20. století. Poté, co mu komunistický režim znemožnil dokončit studia na Akademii výtvarných umění a nepovolil mu ani vystavovat, se živil jako ilustrátor vědeckých publikací i jako topič v kotelně. Ve své výtvarné činnosti se nikdy neohlížel na převládající umělecké proudy a vždy si zachovával svobodný a nezávislý přístup. Brázdova tvorba, v níž mimo jiné předznamenal nástup pop-artu, byla až do roku 1990 známa jen úzké skupině přátel a odborníků, dnes se o jeho práce zajímají zástupci prestižních světových galerií. Vysílání: 06.5., 06.30 hod., ČT2.

Toulky za uměním Toulky s Ladislavem Smoljakem
Ladislav Smoljak milým způsobem připomíná některá historická fakta o slavných lidech na místech, kde prokazatelně pobývali. Chodí s batůžkem po hradech a zámcích a vypráví...
Jeho dnešní putování bude po Otíně u Klatov, Lobkovicích u Neratovic a Praze za "otcem národa" Františkem Palackým. Historie umění ho uznává také jako vynikajícího muzikologa a zakladatele hudebního oddělení Českého vlasteneckého muzea. Vskutku životním i národním dílem jsou však jeho Dějiny národu českého v Čechách a na Moravě neboť tímto dílem získal český národ ucelené ponětí o své minulosti. Vysílání: 07.5., 15.55 hod., ČT2; Opakování: 11.5., ČT2., 13.5., ČT2.

Šumné stopy (3/10) Antonín Raymond 2. díl
Kladenský rodák, proslulý architekt Antonín Raymond (10. 5. 1888 Kladno – 21. 11. 1976 New Hope, Pensylvania) působil od roku 1910 střídavě ve Spojených státech a v Japonsku. Pracoval jako asistent Franka Lloyda Wrighta, v Japonsku se bez nadsázky stal jedním z hlavních architektů přestavby Tokia a Jokohamy po ničivém zemětřesení Kantó. V letech 1926–37 zastupoval Československou republiku v Japonsku jako honorární konzul a od tehdejšího ministra zahraničních věcí dr. E. Beneše obdržel v roce 1928 Řád bílého lva IV. stupně. Byl členem štábu generála MacArthura při poválečné obnově Japonska. Mezi lety 1938 a 1949 pracoval opět v Americe, kde založil v New Yorku svojí kancelář spolu s českým architektem Ladislavem Lelandem Radem (1909–1993) v roce 1945 nazvanou Raymond & L. L. Rado. V roce 1956 byl vyznamenán čestnou medailí od American Institute of Architects a v roce 1964 získal řád Vycházejícího slunce od Japonců. Dodnes v Japonsku působí architektonická kancelář nesoucí jeho jméno.
Raymondovy stavby můžeme vidět po celém světě, ale hlavně v Japonsku. V našem dokumentu navštívíme tyto: Vila Fusaichiro Inoue, Takasaki Museum of Art, Gunma Music Center v Takasaki, St. Anselm Catolic Church v Tokiu, Divine World Seminary a Nanzan University v Nagoye, Tokyo Golf Club, New Studio Karuizawa. Vysílání: 07.5., 20.00 hod., ČT2; Opakování: 08.5., ČT2.

1.5.2011 21:05:28 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Noc bláznů  (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

Kino art: O otci a Zbytečná krutost

O otci

O otci
Student David hodlá oznámit otci, že je gay, a při té příležitosti chce svojí rodině představit svéh ...celý článek


Udílení cen Jihlava

Dokumentární radost z Jihlavy 2019
Slavnostní udílení cen 23. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárníc ...celý článek


Moje století 1918–1945

Moje století 1918–1945
Pětadvacet stoletých ve století republiky. Unikátní vzpomínky na malé i velké ...celý článek


Příběhy - Tarzan – k pramenům legendy

Tarzan – k pramenům legendy
Muže, kterého vychovala džungle, ztvárnili herci atletické postavy a atra ...celý článek


České století: Veliké bourání

Martin Huba (Veliké bourání)

České století: Veliké bourání (1918)
Televizní film z unikátní série, která rozkrývá tabu klíčových událost ...celý článek


Miroslav Ondříček a jeho filmy

Jatka č. 5

Zlatá šedesátá: Miroslav Ondříček
Portrét mnohokrát oceněného, světově proslulého kameramana a blízkého spo ...celý článek


Výtvarné tipy 44. týden

Antonio Banderas (Génius – Picasso)

Příběh pískovcových skal
O tom, jak v průběhu nepříznivého času vznikala svérázná skalní galerie lidového u ...celý článek


Dokumentární film Obecní dům

Obecní dům

Obecní dům
Dokumentární film představuje více než stoletou historii výjimečné multifunkční stavby, která dí ...celý článek


Občan Havel Dusno

Občan Havel Dusno

Občan Havel: Dusno
Volby 1996 rozpoutají boj o parlament, přicházejí složitá jednání o menšinové vládě, kte ...celý článek


Literární tipy 44. týden

Želary

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu osudové lásky mladé lékařky k neotesanému horalovi. Podle poví ...celý článek


Dokument Maffiáni

Maffiáni

Maffiáni
Pátrání po vlivu tajného odbojového spolku a jeho neprávem zapomenutých členů na vznik Českosloven ...celý článek


Filmové tipy 44. týden

Thomas Kretschmann (Adolf Eichmann)

Adolf Eichmann
Tváří v tvář vykonavateli zla. Britský koprodukční film (2007). Hrají: T. Kretschmann, T. Ga ...celý článekČasopis 43 - sekce

DIVADLO

Příběhy slavných... Radovan Lukavský

Radovan Lukavský

S otevřeným hledím
Velký herec, recitátor a pedagog, od jehož narození dnes uplynulo 100 let, ve vzpomínkác celý článek

další články...

HUDBA

Lucie Bílá - Ta o mně

Přebal alba

Po více než třech letech od vydání alba Hana se Lucie Bílá vrátila do bratislavského studia Littlebeat, aby zd celý článek

další články...