zvláštní poděkování
Volný.cz

Výtvarné tipy na 18. týden

Palác katalánské hudby (Zdroj: Lohen11, wikimedia.org)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Výjimečná architektura: Wales
Stavba vlastního domu může být skutečný zápas - neustálý boj s rostoucími cenami, dokonce i narůstajícími náladami. Ale stavba tohoto týdne představuje vedle toho ještě víc. Je to boj proti živlům. Dvojice, se kterou se dnes moderátor Ken McCloud setká, má stavební parcelu s domem v nehostinném klimatu a je zcela izolovaná od okolního světa. Nevede tam dokonce ani silnice. Pozemek je v samotném srdci Národního parku Brecon Beacons na hranici Anglie a Walesu. Adrian a Corinna chtějí zrestaurovat tři sta let starou ruinu. Vysílání: 04.5., 16.00 hod., ČT2; Opakování: 08.5., ČT2., 11.5., ČT2.

Cestování s Dvojkou Poklady světa Göreme
Unikátní komplex skalních útvarů připomínajících měsíční krajinu vznikl působením deště a větru na porézní sopečný tuf. Národní park je srdcem turecké Kappadokie. Nadpřirozeně vyhlížející barevné skalní pyramidy jsou však jen jedním z divů. Dalšími jsou vytesané svatyně, jeskynní obydlí a podzemní města vyzdobené freskami. Nejzachovalejší výzdoba se dochovala v takzvaném Tmavém kostele. Název parku i městečka znamená v turečtině slepý. To ovšem mistři byzantských maleb rozhodně nebyli... Vysílání: 04.5., 17.55 hod., ČT2; Opakování: 08.5., ČT2.

Barcelona
Palau de la Música Catalana, tedy Palác katalánské hudby, je jednou z nejpozoruhodnějších staveb města, bohatého mimo jiné i na architektonické perly z období secese. Většina z nich je spojena se jménem architekta Gaudího, ovšem palác hudby projektoval a stavěl v letech 1905 až 1908 architekt Lluís Domenech i Montaner. Stavebnímu slohu se také říkává katalánský modernismus a úzce souvisí s uvědomováním a obrozováním katalánského národa ve Španělsku. Jen jedna zajímavost: je jediným koncertním sálem na světě, který je zastřešený velkou vitráží ve tvaru obrácené kopule. Vysílání: 04.5., 18.05 hod., ČT2; Opakování: 08.5., ČT2.

Pavel Brázda
Originální, svérázný, osobitý, nezařaditelný. Malíř a grafik Pavel Brázda patří k nejpozoruhodnějším a nejvýznamnějším postavám českého výtvarného umění 20. století. Poté, co mu komunistický režim znemožnil dokončit studia na Akademii výtvarných umění a nepovolil mu ani vystavovat, se živil jako ilustrátor vědeckých publikací i jako topič v kotelně. Ve své výtvarné činnosti se nikdy neohlížel na převládající umělecké proudy a vždy si zachovával svobodný a nezávislý přístup. Brázdova tvorba, v níž mimo jiné předznamenal nástup pop-artu, byla až do roku 1990 známa jen úzké skupině přátel a odborníků, dnes se o jeho práce zajímají zástupci prestižních světových galerií. Vysílání: 06.5., 06.30 hod., ČT2.

Toulky za uměním Toulky s Ladislavem Smoljakem
Ladislav Smoljak milým způsobem připomíná některá historická fakta o slavných lidech na místech, kde prokazatelně pobývali. Chodí s batůžkem po hradech a zámcích a vypráví...
Jeho dnešní putování bude po Otíně u Klatov, Lobkovicích u Neratovic a Praze za "otcem národa" Františkem Palackým. Historie umění ho uznává také jako vynikajícího muzikologa a zakladatele hudebního oddělení Českého vlasteneckého muzea. Vskutku životním i národním dílem jsou však jeho Dějiny národu českého v Čechách a na Moravě neboť tímto dílem získal český národ ucelené ponětí o své minulosti. Vysílání: 07.5., 15.55 hod., ČT2; Opakování: 11.5., ČT2., 13.5., ČT2.

Šumné stopy (3/10) Antonín Raymond 2. díl
Kladenský rodák, proslulý architekt Antonín Raymond (10. 5. 1888 Kladno – 21. 11. 1976 New Hope, Pensylvania) působil od roku 1910 střídavě ve Spojených státech a v Japonsku. Pracoval jako asistent Franka Lloyda Wrighta, v Japonsku se bez nadsázky stal jedním z hlavních architektů přestavby Tokia a Jokohamy po ničivém zemětřesení Kantó. V letech 1926–37 zastupoval Československou republiku v Japonsku jako honorární konzul a od tehdejšího ministra zahraničních věcí dr. E. Beneše obdržel v roce 1928 Řád bílého lva IV. stupně. Byl členem štábu generála MacArthura při poválečné obnově Japonska. Mezi lety 1938 a 1949 pracoval opět v Americe, kde založil v New Yorku svojí kancelář spolu s českým architektem Ladislavem Lelandem Radem (1909–1993) v roce 1945 nazvanou Raymond & L. L. Rado. V roce 1956 byl vyznamenán čestnou medailí od American Institute of Architects a v roce 1964 získal řád Vycházejícího slunce od Japonců. Dodnes v Japonsku působí architektonická kancelář nesoucí jeho jméno.
Raymondovy stavby můžeme vidět po celém světě, ale hlavně v Japonsku. V našem dokumentu navštívíme tyto: Vila Fusaichiro Inoue, Takasaki Museum of Art, Gunma Music Center v Takasaki, St. Anselm Catolic Church v Tokiu, Divine World Seminary a Nanzan University v Nagoye, Tokyo Golf Club, New Studio Karuizawa. Vysílání: 07.5., 20.00 hod., ČT2; Opakování: 08.5., ČT2.

1.5.2011 21:05:28 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LM2019

Články v rubrice - Z éteru

České filmy 30. týden

M. Myšička (Ztraceni v Mnichově)

Hodina klavíru
Letošní jubilant Bolek Polívka a Pavel Liška v hlavních rolích televizního filmu o velké lid ...celý článek


Dobrovolný dárce hlasu

M. Moravec a J. Vinklář

Dobrovolný dárce hlasu
Fantomas i Moulin, herec s nezaměnitelným hlasem i zajímavý člověk Miroslav Moravec, ...celý článek


Dějiny Hollywoodu 3

Dějiny Hollywoodu

Dějiny Hollywoodu (3/7)
Obchodníci se sny, 1920–1928. Americký dokumentární cyklus. Dvacátá léta byla ...celý článek


Literární tipy 30. týden

Rychlé šípy

Rychlé šípy (4/9)
Dobrodružství Rychlých šípů v tajemných Stínadlech. Legendární seriál na motivy románů pr ...celý článek


Kino art letní tipy

Withnail a já

Šepoty a výkřiky
Meditativní obraz lidské samoty tváří v tvář smrti. Legendární švédské drama, oceněné Osca ...celý článek


Filmové tipy 30. týden

Dave

Dave
Zkuste prožít pár hodin v prezidentově křesle jako jeho dvojník a přitom neztratit rozvahu! Americká k ...celý článek


Výtvarné tipy 30. týden

Život Leonarda da Vinci

Potrava duše & těla II (4/11)
Veronese: Svatba v Káně a jídlo jako divadelní představení. Pařížský mistr cu ...celý článek


Velikáni filmu... Kevin Spacey

Kevin Spacey (Den před krizí)

Americká krása
Prohlédněte si ji zblízka. Kevin Spacey a Annette Beningová v hlavních rolích amerického fil ...celý článek


Marlene a Greta – anděl a bohyně

Marlen Dietrichová

Marlene a Greta – anděl a bohyně
Celý svět jim ležel u nohou. Měly mnoho společného: krásu, smyslnost ...celý článek


Turecká čítanka

Turecká čítanka

Turecká čítanka: Mezi řádky půlměsíc
Oya Baydar – portrét současné turecké prozaičky, esejistky a žij ...celý článekČasopis 29 - sekce

HUDBA

Nové sonické dimenze na festivalu Nultý bod 2019

Barbara Ellison (Foto:_Rob Hogeslag)

Mezinárodní divadelní a taneční festival Nultý bod přidává už druhým rokem doprovodný hudební program, který s celý článek

další články...