zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Klíčová socha Jiřího Davida je v Chrudimi

Klíčová socha Jiřího Davida je v Chrudimi

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Dalším místem, kde se zastaví na svém putování po České republice Klíčová socha Jiřího Davida, se stane město Chrudim. Veřejná vernisáž této šestimetrové plastiky s 85.000 klíči proběhne za účasti autora, který patří k našim nejvýznamnějším současným výtvarníkům a vizuálním umělcům, 12. dubna ve 12 hodin v centru na Resselově náměstí. Jiří David Klíčovou sochou vyjádřil svůj názor na dvacet let od sametové revoluce. „Objekt představuje osobní polemiku s vývojem v České republice. Nejde určitě o oslavný pomník nebo naopak pouze o kritické dílo. Plastika vyjadřuje ambivalenci, kterou při pohledu na dnešní společnost a politiku pociťuji,“ vysvětluje autor. Vůbec poprvé byla Klíčová socha s velkým ohlasem představena v březnu 2010 v Praze a poté na podzim v Olomouci a v zimě v Ostravě a Brně. „Myšlenka na podobné putování, které zahrne velká města, vznikla na jaře loňského roku roku v reakci na obrovské množství nejrůznějších tipů a přání od veřejnosti, kde by Klíčová socha měla stát,“ uvádí Jiří David. Chrudim byla vybrána také z toho důvodu, že zde sídlí call centrum mobilního operátora Vodafone, jehož zaměstnanci a rodiny se významně zapojili do veřejné sbírky, kterou operátor podpořil vznik této plastiky. Klíčová socha bude v Chrudimi umístěna cca 2 měsíce.

Klíčová socha má podobu slova „Revoluce“, jehož písmena jsou tvořena těmito fonty: Počáteční velké R: z novin - dobové Rudé právo, velké E - z tehdejšího toaletního papíru, malé v - z vaty, velké O - z obalu žvýkačky Pedro, velké L - z reklamy pana Vajíčka, velké U - z tuzexového poukazu (bonu), velké C - z loga cestovní kanceláře, velké E - z komunistické legitimace.
Jiří David od 2. poloviny 80. let výrazně spoluvytváří podobu i atmosféru českého umění. Svými malbami s volným využíváním znaků a politických symbolů významně formoval postmoderní program na přelomu 80. a 90. let, kdy se také začal věnovat instalacím objektů a psaní textů reflektujících pozici umělce a umění ve společnosti. V 80. letech 20. století byl jedním ze spoluzakladatelů skupiny Tvrdohlaví. Kromě již zmíněných instalací ve veřejném prostoru vzbudily velký ohlas i mimo Českou republiku například fotografické výstavy Skryté podoby či Bez soucitu. V loňském roce byl odborníky v anketě o nejvlivnějšího umělce za posledních 20 let vyhlášen za vítěze.

19.4.2011 01:04:50 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Zprávy

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Bratři Karamazovi - Studený dříví

Přebal alba

Bratři Karamazovi, jedinečná kapela, která dokázala podivuhodně skloubit víru, mystiku, bigbít, underground a celý článek

další články...