zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Vyjevování - Adriena Šamotová v Rudolfinu

Z tvorby Adrieny Šamotové

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Galerie Rudolfinum představuje v malé galerii nejnovější tvorbu Adrieny Šimotové, konkrétněji díla z období posledních tří let, kdy se po delší odmlce způsobené zdravotními problémy ke své tvorbě.vrátila.
Pro autorku příznačná oscilace mezi různými výtvarnými a výrazovými formami spoluurčuje také výtvarný charakter děl vystavovaných v Rudolfinu.

V cyklech Schoulení, Nohy, Ruce nově rozvíjí svou originální verzi práce s frotáží či prokresbou za použití pastelů nebo čistých práškových pigmentů nanášených na kaligrafický papír nízké gramáže přímo dlaněmi či prsty.
Na kresbách ze souboru Hlavy, akcentujících médium čáry, nanášela suchý práškový pigment krátkými tyčemi (podobně jako v pozdním věku Matisse). Tichá a soustředěná sdělení prací, které až na výjimky nebyly dosud vystaveny, jsou aktuální kapitolou závažného poselství autorky, jejíž tvorba představuje jednu z podstatných položek českého výtvarného umění druhé poloviny dvacátého století.
Pro autorskou formaci Adrieny Šimotové byl zvláště důležitý závěr šedesátých let a pak následující desetiletí. Bylo to období plné osobních i společenských bolestí a zkoušek, v nichž se Adriena Šimotová profilovala k lidské i umělecké svébytnosti, zralosti a jedinečnosti. Stále častěji se v její tehdejší tvorbě setkáváme se soustředěnou tematizací lidské subjektivity v podmínkách a vztazích pro ni podstatných. V průběhu desetiletí její tvůrčí cesty se tato stále potvrzovaná a prohlubovaná tematická orientace, vyznačující se příznačnou citlivostí vůči existenciálním a hermeneutickým aspektům personality, rozvíjí ve svébytnou výtvarnou fenomenologii obecně lidské situace, jejíž základní součástí je i soustavná reflexe podstaty obrazu a obrazové komunikace.
V rámci autorčiny tematiky se během let stávaly určujícími momenty výtvarné formy perforace, transparence, vrstvení a jeho souvztažnost vyjevující se protínáním materiálu nebo prací s jemu vlastní prostupností. Adriena Šimotová své výrazové prostředky a postupy rozvíjela ve vrstvení samotných kreseb, obracení a prolínání jejich rubových a lícových stran, v situacích a prostřednictvím metod, v nichž výtvarné sdělení vycházelo z frotování blízkých osob, později také drobných předmětů z vlastního domova i z míst mimo domácí prostředí, ve kterých věci nacházela a ve kterých vznikaly následně také její instalace nebo svébytné výstavní akce. V promýšlení podmínek obrazového sdělení pracovala se šablonami, fotografickým obrazem a proměnami jeho role ve vztahu k individuální či skupinové paměti, se seriálním momentem obraznosti a dalším…To vše lze chápat jako kroky na dlouhé cestě, na níž můžeme s Adrienou Šimotovou a také díky ní nahlédnout, že konstitutem je nejen skutečnost obrazu, ale i skutečnost v něm se vyjevující a sdělující.
Ona sama dnes ve své tvorbě přirozeně neopakuje mechanicky otázky, které si v minulosti kladla, a odpovědi, které na jejich základě formulovala. Ve světle bohatých a zhodnocených zkušeností se vrací k základním tématům svého díla v perspektivě své současné situace, v níž se znovu lidsky i profesně orientuje prostřednictvím své tvorby.
Už zmiňovaná pro autorku příznačná oscilace mezi různými výtvarnými a výrazovými formami je v nynější době vymezena hlavně jejím vztahem ke kresbě a malbě. Z výrazových možností kresebného média klade důraz na reflexivní povahu kresby, na její procesualitu, tendenci k nedokončenosti či nedokonalosti, na mnohoznačný vztah barevné čáry k prázdné ploše, která je jejím pozadím… Práce s pigmenty nanášenými prsty a dlaněmi na kaligrafický papír v dílech, v nichž uplatňovala frotáž či prokresbu, má naproti tomu kvality spojované spíše s malbou. Pozoruhodná je i v dávnějších obdobích geneze tohoto autorčina pracovního postupu rozpoznatelná souvislost s tendencemi body-artu, uměním akce; díla často vznikala v dotyku s tělem druhého.
Po desetiletí se rozvíjející autorčina výpověď výtvarně jedinečným způsobem reprezentuje důvěru v obraz, důvěru uchovávanou i tříbenou kritickou výtvarnou prací s jeho historicky se proměňujícími omezeními a riziky. Můžeme-li v obraze obecně vzato spatřovat formu reprezentace přítomnosti, můžeme říci, že autorčina uchovávaná a udržovaná a ne snadno obhajovaná důvěra v obraz a jeho komunikativní možnosti je u ní nikoli naivní, ale kriticky kontrolovanou a mnohdy velmi těžkými zkouškami vykupovanou důvěrou v přítomnost a její možný smysl. Z toho také vyrůstá specificky humanistický charakter a přesvědčivost jejího celoživotního díla i její současné tvorby.

Výstava Adrieny Šimotové Vyjevování (2008– 10), která navazuje na výstavu v Museu Kampa připomínající autorčinu starší tvorbu (do 25. dubna), proběhne v malé galerii Rudolfina v Praze od 7.dubna do 19. června 2011.

18.4.2011 23:04:38 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Výstavy

Zhanna Kadyrova: UNEXPECTED

Pohled do instalace výstavy (Foto: Ondřej Polák)

24. února 2022 se pro všechny Ukrajince změnil svět. Zemi pustoší válka, z Ukrajinců se stali uprchlíci ve vla ...celý článek


Unikátní kolekce tvorby Toyen v Ostravě

Toyen - Pažíž Editions Maintenant 1973

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, ve spolupráci s Gal ...celý článek


Yasuhiro Chida - Light Scapes - Krajiny světla

Yasuhiro Chida - Light Scapes

Výstava Light Scapes (Krajiny světla) představuje v prostorách Muzea církevního umění plzeňské diecéze v Plzni ...celý článek



Časopis 13 - sekce