zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy na 14. týden

Jana Štěpánková v inscenaci Manželství Mamerta Kalivody

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Manželství Mamerta Kalivody
Příběh, který má svůj původ v soudničkách, je vlastně v Bassově literárním zpracování předlouhý monolog ženy, která zdůvodňuje svůj úmysl dát se rozvést. Velmi energická hokyně, majitelka krámku, obhajuje velmi zaujatě své právo na tehdy módní chorobu "lepších" lidí - revmatismus. Založila si na ni nejen svou společenskou prestiž a dobře prosperující suterénní kvelb, ale posléze i manželství se zmíněným Mamertem. Když si však její muž postupně na její úkor přivlastnil veškeré přednosti a výhody plynoucí z revmatických skutečností, horlivě se brání? Do hlavních rolí obsadil režisér Václav Hudeček Janu Štěpánkovou a Lubomíra Lipského.
Vysílání: 06.4., 21.55 hod., ČT1.

Česko jedna báseň: Miroslav Fišmeister
Miroslav Fišmeister se narodil 23. 4. 1976 v Brně, žije tamtéž. Amatérský přírodovědec. Jeho prvotinu Ten stolek je nízký (Petrov 2005) vybavila kritika těmito slovy: „Magicky roztodivná poetika, nevídaný výrazový minimalismus, k prasknutí napínavé lyrické zkratky a hypersenzitivní smutek“. Jeho nová sbírka Z (Větrné mlýny 2010) ještě více rozvíjí básníkovy mimořádné kvality.
Vysílání: 06.4., 14.31 hod., ČT2; Opakování: 13.4., ČT2.

Tři mušketýři
Román Alexandra Dumase staršího Tři mušketýři (1851) patří k jeho nejoblíbenějším už po několik čtenářských generací a také se řadí k látkám, jež byly nejčastěji převedeny do filmové (či televizní) podoby. I neúplný seznam čítá několik desítek adaptací. Naši diváci znají především dvě z nich, dvoudílnou francouzsko-italskou verzi (1961) s Gérardem Barrayem a Lesterovu, rovněž dvoudílnou, téměř parodii (1973–74) s Michaelem Yorkem. Řada přepisů vznikla v Hollywoodu, slavná je němá verze (1921) s Douglasem Fairbanksem a také výpravná adaptace společnosti MGM (1948) s tanečníkem Genem Kellym. Jedním z posledních zpracování je disneyovská variace (1993), která ovšem s Dumasovou předlohou nakládá víc než volně. Čtyři hlavní hrdiny ztělesňují populární hollywoodští představitelé, Chris O´Donnell (D´Artagnan), Kiefer Sutherland (Athos), Charlie Sheen (Aramis) a Oliver Platt (Porthos). Jejich úhlavního protivníka, kardinála Richelieua hraje anglický herec Tim Curry (kdysi hrál Willa Shakespeara ve stejnojmenném seriálu). Scenárista David Loughery vyřadil spoustu vedlejších motivů, celý děj zjednodušil a režisér Stephen Herek (pozdější tvůrce Opusu pana Hollanda či hrané verze 101 dalmatinů) se jako správný Texasan soustředil na popis šarvátek a rvaček a dodal snímku potřebný švih, spád a také nezbytný humor. Exteriéry se natáčely v Evropě, v anglickém Cornwallu a v Rakousku. Rocková píseň All For Love, která ve filmu zazní v podání Bryana Adamse, Roda Stewarta a Stinga, se stala velkým hitem.
Vysílání: 09.4., 09.45 hod., ČT1.

Čtenářský deník... Jaroslav Formánek: Cesta
Spisovatel, novinář a překladatel Jaroslav Formánek ve své novele Cesta částečně vrací ke svému dlouhodobému pobytu ve Francii. Tři přátelé se vydávají na cestu z Paříže do Prahy, která se pro ně stává podnětem k výletům do minulosti a jejich niter. Čím více se cestovatelé blíží k Praze, tím hlouběji do svých životů se propadají. Poetický příběh lidského bytí divákům představí režisér a herec Jiří Ornest.
Vysílání: 09.4., 13.40 hod., ČT2; Opakování: 14.4., ČT2., 15.4., ČT2.

Filmové návraty Kněžna de Cleves
Kněžna de Cleves je adaptací slavného stejnojmenného románu Madame de la Fayette, který se odehrává za vlády Jindřicha II. Francouzský královský dvůr poloviny 16. století je plný intrik a nenávisti. Krásná paní de Cleves okouzlí vévodu de Nemour. Ani on jí není lhostejný, avšak kněžna velmi ctí svého staršího manžela (kterému se vyznává z citů k jinému muži) a vévodu odmítá. Naopak, snaží se potlačit svou lásku odporující příkazům cti a manželské věrnosti. Vévoda se však nevzdává a tak i nadále věnuje až nemístnou pozornost krásné kněžně. Situace se vyhrotí v okamžiku, kdy se k panu de Cleves donese nepravdivá pomluva, že kněžna vévodovi nakonec podlehla...
Vysílání: 09.4., 16.35 hod., ČT2.

Třistatřicettři
O krajině mezi Šumperkem, Bruntálem a Opavou by možná leckdo řekl, že zde lišky dávají dobrou noc a že ti, kteří chtějí pracovat s knihami a literaturou, tu nemají mnoho šancí. Vždyť například Bruntálsko, kraj trilogie Karla Ptáčníka o „městě na hranici“, vykazuje dnes téměř dvacetiprocentní nezaměstnanost, kdy na jedno volné místo čeká až čtyřicet lidí. Vezmou vůbec ještě knihu do rukou? A mají, kde si ji koupit? Moderátoři literární revue Jan Lukeš a Jan Schmid se to pokusí zjistit na cestě, která začne v proslulé Ruční papírně ve Velkých Losinách a skončí v opavském nakladatelství Perplex Martina Kubíka. Mezi tím navštíví Městskou knihovnu v Šumperku, kterou je provede ředitelka Zdeňka Daňková, a zajedou do soukromého Muzea Kapličkový vrch v Malé Morávce, které spravuje historik Igor Hornišer. O stav a preference místního čtenářství se budou zajímat v Bruntále a na Sovinci zavítají za světově proslulým fotografem Jindřichem Štreitem, který zdejšímu kraji věnoval řadu svých publikací. Jeho kolegou na Slezské univerzitě v Opavě je literární historik a překladatel Libor Martinek, který v závěru revue literární minulost i přítomnost regionu shrne a zhodnotí.
Vysílání: 09.4., 22.00 hod., ČT2; Opakování: 13.4., ČT2., 15.4., ČT2.

Magnesia Litera
Letošní ročník je zároveň jubilejním desátým. Výročí bude v průběhu slavnostního večera připomenuto spíše symbolicky, pozornost bude jako vždy soustředěna hlavně na vítězné autory a jejich knihy. A to především na prózu, kde je stejně jako minulý rok nominována šestice titulů. Během slavnostního večera ve Stavovském divadle v Praze bude rozděleno celkem devět Liter. Kniha roku pak bude vybrána z kategorií próza, poezie, kniha pro děti a mládež, literatura faktu a objev roku. Zábavným večerem inspirovaným romány detektivní drsné školy bude opět provázet herečka Anna Geislerová.
Vysílání: 10.4., 20.00 hod., ČT2.

3.4.2011 18:04:06 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 celý článek

další články...

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...