zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Teta kazí Libuši – Staré pověsti české v Národním muzeu

Teta kazí Libuši – Staré pověsti české v Národním muzeu

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Stylizované plakátky alšovských kreseb Tety nabízející cigaretu Libuši a dalších humorných výjevů z naší bájné historie společně s kulisou staročeského hradiště na průčelí historické budovy Národního muzea upozorňují veřejnost, že Národní muzeum otevřelo poslední velkou výstavu v historické budově před její rekonstrukcí. Je věnována souboru legend a pověstí o nejstarších dějinách Čechů, který vznikal postupně v průběhu pěti století.

Výstava je určená dětem i dospělým, všem, kteří se chtějí poučit, ale i pobavit. Mohou se těšit na středověké rukopisy, renesanční rytiny, barokní obrazy, ale také ilustrace z dětských knížek a humoristických časopisů, exkluzivní archeologické nálezy s odbornými popisy i počítačové hry. Každý si může vylosovat jméno ze starých pověstí, přidat se k některému kmenu nebo na interaktivní mapě rozhodnout, kam měl praotec Čech dojít. Děti i dospělí si mohou potěžkat Bivojova kance, vystoupat na horu Říp a rozhlédnout se podobně jako praotec Čech nebo skácet pohanské modly. Na návštěvníky čeká hádanka v podobě tajemného nápisu na hrobu praotce Čecha a také tajemný duch z pověsti o Neklanovi. Výstava je tak svým pojetím velmi interaktivní, zábavná a hravá.

Velice významnou roli hrají na výstavě archeologické nálezy. K nejcennějším exponátům patří předměty z hrobu kolínského knížete z 9. století. Hrob byl objeven roku 1864, ale vzápětí byl bez podrobného výzkumu zničen. Naštěstí se dochovala unikátní pohřební výbava, která je nyní vystavena v Národním muzeu. Velký zájem lze očekávat i v případě exponátů, které se vztahují ke kouzelnické škole v Budči. Autorům výstavy se podařilo odhalit, že tato česká kouzelnická škola je o celých tři sta let starší, než ta britská Harryho Pottera v Bradavicích. V Budči podle Aloise Jiráska sídlil vojvoda Krok. Za něho zde existovala škola, v níž se studenti učili bohoslužbě, starým zpěvům i věštbám a kouzlům. Založena měla být v roce 687. Rowlingová oproti tomu tvrdí, že škola v Bradavicích byla založena před 1000 lety, tedy asi kolem roku 1000.

Národní muzeum odhaluje falza a omyly, které vědecké výzkumy provázely. Vystaveny jsou slavné i zcela neznámé obrazy, sochy, knihy, ilustrace, grafiky, střelecké terče, divadelní kostýmy a scénografické návrhy, mince a medaile, reklamy a mnoho dalšího. Autoři nezapomněli ani na divadelní a hudební ztvárnění pověstí. Návštěvníci se mohou těšit na barevný film Jiřího Trnky z roku 1952 nebo hudbu inspirovanou právě starými pověstmi.

V historické budově Národního muzea můžete výstavu Staré pověsti české navštívit až do 6. července 2011.

7.12.2010 04:12:39 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Ježíš je na Tinderu poprvé v Česku

Ježíš je na Tinderu

Městská divadla pražská uvedou v Komedii konceptuální dílo, které zvědavě zkoumá naši paralelní přítomnost ve celý článek

další články...

HUDBA

Litava Park nabídne hvězdný line-up

Litava Park

Krásné místo kousek od Brna, město Bučovice, již podruhé zve na víkend plný skvělé hudby. Dvoudenní festival L celý článek

další články...