zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Rajské zahrady

Rajské zahrady - Český Krumlov

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V tomto týdnu budete mít možnost několikrát se projít nejkrásnějšími zahradami, které jsou v Čechách a na Moravě k vidění. Zveme vás k prohlídce...

Slavkov
Městečko a zámek se zahradou jsou spojené s rodem Kouniců, s Napoleonem, s císařovnou Marií Terezií, s Versailles, se slavným zahradníkem André Le Nôtrem a jeho žáky i následovníky. Kounicové byli okouzleni francouzským stylem a šarmem, včetně sídel a zahrad. Nešlo však o epigonství. Jedním z aspektů, který kompozici slavkovské zahrady odlišuje od francouzských předloh, je bezprostřední návaznost na zemědělskou krajinu bez vazby k lesním porostům. Tento aspekt je dán jednak historickou tradicí využití zdejší krajiny, jednak ekonomickými možnostmi majitelů. I dnešní podoba nás však jakoby přenáší do dob Ludvíků či císaře z Korsiky.
Vysílání: 17.5., 15.10 hod., ČT1; Opakování: 17.5., ČT1

Jaroměřice nad Rokytnou
Rozvoj barokního umění byl na Moravě podmíněn několika zvláštnostmi - chybělo hlavní umělecké centrum, země se nacházela na křižovatce mezi Vídní, severem Itálie a ostatními středoevropskými regiony. Střetávání různých myšlenkových proudů přispívalo k rozmanitosti vznikajících uměleckých děl. Aristokratické rodiny mívaly palác ve Vídni, ale rodová sídla budovaly v oblastech svých pozemkových držav. Většina moravských rezidencí se nacházela na jihu země v dosahu vídeňského dvora. Monumentální barokní zámek z počátku 18. století byl jen jednou ze součástí velkoryse koncipovaného areálu. Protihráčem mu byla architektura kláštera a loretánské kaple. Úkol spojit tyto objekty v harmonický celek připadl zahradě. A ta je dodnes, i přes všechny změny, opravdu nádherná.
Vysílání: 18.5., 14.45 hod., ČT1; Opakování: 18.5., ČT1

Český Krumlov
Jižní Čechy si podvědomě spojujeme s mocným rodem Rožmberků a jejich rybníky. Krajinná rozmanitost tohoto území je však několikanásobně větší. Dnes zavítáme k mohutnému ostrohu čnícímu nad řekou Vltavou, do míst, kde se tyčí majestátní rodové sídlo, původně hrad Český Krumlov. Když se pak proměnil v zámek, nesměla chybět zahrada, ta už tu jistě byla i předtím, ale na dnešním půdoryse ji založil Jan Kristián I., kníže z Eggenbergu v souvislosti s rozsáhlou přestavbou zámku. V letech 1678–1683 byl svažitý terén nad zámkem upraven do čtyř teras ohraničených zdí a byla zde založena pravidelná barokní zahrada, jejíž přesnou podobu bohužel neznáme. Postupně byla upravena rokokově, v anglickém krajinářském stylu - a stala se z ní dnešní perla, patřící ke světovému kulturnímu dědictví. A nezapomínejme na legendární Bílou paní! I s tou se setkáme...
Vysílání: 19.5., 14.45 hod., ČT1; Opakování: 19.5., ČT1

Vlašim
Je jedním z významných příkladů vítězství tzv. romantické zahrady nad poetickou, podle francouzské zahradnické terminologie. A Francie vesměs udávala tón v budování zahrad a parků i u nás. Klíčovou úlohu hrálo romantické údolí řeky Blanice, jejíž meandr protéká hlavní částí parku, poměrně dramatické a hluboce zaříznuté se strmými svahy a skalními výchozy. Základem krajinného rázu je lesní porost, původně obora. Do tohoto rámce jsou vkládány jednotlivé prvky, částečně inspirované francouzskou módou. Inspirací bylo ovšem víc, třeba anglická královská zahrada v Kew.
Vysílání: 20.5., 14.45 hod., ČT1; Opakování: 20.5., ČT1

Krásný Dvůr
Kompozice parku u Podbořan představuje obdivuhodnou syntézu dobových vlivů a podnětů transformovaných do středoevropského prostředí a české krajiny. Základní motivy odkazující k typu jardin poetique, k anglickým i francouzským vlivům a inspiracím. V první řadě je potřeba zdůraznit celkový krajinný kontext parku. Je to především ústřední lesní partie s porostem, který tvoří největší část parkové úpravy a má pro ni základní a určující význam. Kolem lesa se v návaznosti na jeho okraje nebo na údolí a vodní toky objevují jednotlivé tématické celky a scenérie, zpočátku otevřené do krajiny. Bájná Arkádie je transformována do středoevropského historického prostoru plného tajemných lesních partií.
Vysílání: 21.5., 14.45 hod., ČT1; Opakování: 21.5., ČT1

17.5.2010 22:05:11 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek



Časopis 18 - sekce