zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Labyrint světla v Ostravě

Petr Nikl: Čelo Golemovo

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Dům umění Ostrava hostí od 9. dubna 2010 výstavu Petra Nikla Labyrint světla. Výstava potrvá do 18. července 2010. V nejbližších letech výstava navštíví Francii, Kanadu, Polsko, Turecko či Maďarsko.

Nevšední interaktivní expozice Labyrint světla je koncipovaná Petrem Niklem a Ondřejem Smeykalem jako instalace vizuálních a světelných nástrojů a objektů, založených na principu vnímání světla a jeho objevování prostřednictvím hry. Objekty na ostravské výstavě pro Vás vymyslelo a sestrojilo sedm mezinárodních výtvarníků: Petr Nikl, Ondřej Smeykal, Jiří Konvrzek, Milan Cais, Quido Sen (Švýcarsko), Ueli Seiler (Švýcarsko) a Zdeněk Šmíd. K vidění bude celkem jedenáct objektů.

Při prohlídce této výstavy návštěvníky neodrazují obvyklé cedulky Pozor, nedotýkejte se. Právě naopak. Návštěvníci všech věkových kategorií jsou vyzýváni k aktivní spoluúčasti.
Mohou tak zažívat vzrušující pocit spolutvůrce, který rozhýbe, rozezvučí a oživí vystavené nástroje a objekty, a tím vytvoří unikátní prostor pro vzájemnou komunikaci a tvořivost. Návštěvník se tak ocitá ve scenérii světelných interakcí ve ztišeném prostoru s měnícími se světelnými proudy barev a tvaru. Stane se prostřednictvím vlastní fantazie tím nejdůležitějším prvkem, nástrojem i obsahem projektu.

„Nabízíme prostor pro přímou a spontánní komunikaci, fyzický kontakt s nástrojovými objekty. Smyslem expozice je uvést lidi do aktivního procesu tvorby. Vcházejí do živého, proměnlivého prostředí a v různých časech při rozdílných konstelacích mohou zažívat nejrůznější asociativní řetězce. Proto se návštěvníci do prostředí expozice často vracejí, vždy znovu objevují a spoluvytvářejí nové souvislosti,“ vysvětluje Petr Nikl.

Základem projektu Orbis pictus aneb… Jiřího a Radany Waldových, který vznikl v roce 2006, jsou interaktivní expozice Brána do světa tvořivé lidské fantazie, Labyrint světla a Leporelohra inspirované dílem humanistického myslitele J. A. Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Niklův scénář těchto expozic vychází z jeho zkušeností nabytých při interaktivních výstavách Hnízda her – Galerie Rudolfinum 2000 a Zahrada fantazie a hudby – česká expozice na EXPO 2005 v japonském Aichi.
Hlavním tématem všech expozic je podporovat fantazii, rozvíjet tvořivost a podněcovat ke zlepšování vlastního života i okolního světa. Projekt nejenže zrcadlí sílu tvořivé touhy po poznání, ale dokazuje, že fenomén tvůrčí hry dokáže fungovat jako univerzální komunikační prostředek bez ohledu na národnost, náboženství či vek, a tím zhmotňuje a rozvíjí nadčasové myšlenky J. A. Komenského.

11.4.2010 10:04:09 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...