zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 12. týden

Akademie krásných umění

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Brána poznání Londýn: Město umění (Vysílání: 23.3., 16.05 hod., ČT2)
V současnosti nejvýznamnější londýnské muzeum umění je Tate Modern. Mateřská budova na druhém břehu Temže už byla příliš malá. Dnes nese název Tate Britain a soustředila se na britské umění. Tate Modern sídlí v bývalé elektrárně a je srdcem moderního a současného umění v Londýně - městě umění. Tato budova byla adaptována poměrně levně. Nejsou zde žádné mramorové síně, není tu nic okouzlujícího ani na efekt. Tate byla upravena tak, aby vznikl prostor. Je zde plno místa pro jednu z nejúžasnějších a nejrozsáhlejších sbírek na světě. Nejen turisté, ale také Londýňané se hrnou do Tate, když je vstup zdarma. Jedna věc, ke které dochází, pokud máte vstup do muzea zdarma (a to mají všechna velká muzea v Londýně), je, že lidé využívají muzeum poněkud jinak. Zaskočí například do muzea v době oběda na půl hodiny, nebo se jdou podívat třeba jen na svůj oblíbený obraz. Když nemusíte platit, přijdete daleko častěji. A nemusí to být nezbytně na dlouhou dobu. Jdete tam jen na chvilku, na krátké setkání s uměním. Stává se to daleko více integrální součástí běžného života, a tohle platí o spoustě lidí v Londýně. Také udílení Turnerovy ceny je jedním z důvodů, proč se o Tate každoročně mluví na veřejnosti a je současně odrazovým můstkem pro kariéru nominovaných umělců.

Výtvarnické konfese Hugo Demartini (Vysílání: 23.3., 16.55 hod., ČT2)
Niterná vyznání, rekapitulace a úvahy nad životem a prací. Série exkluzivních portrétů českých výtvarníků ukazuje, jak mnohovrstevnaté může být uvažování o umění a jak spletité jsou cesty v jeho dosažení. Tento díl představuje výtvarníka Huga Demartini.

Designtrend (12/13) (Vysílání: 25.3., 17.10 hod., ČT2)
Populárně-naučnou formou mapuje cyklus náš tuzemský design a porovnává ho se současnými světovými trendy. V současnosti jsou na design kladeny vysoké nároky. Samozřejmostí je kvalitní technické řešení, užití nových technologií či uplatnění nových materiálů, hospodárnost i ekologické aspekty. V tomto díle se dozvíme, jak se práce designéra promítá do obuvnické výroby.

Francie s ozvěnou domova (11/16) Umělecká Paříž (Vysílání: 26.3., 16.45 hod., ČT2)
Paříž, jak ji známe z obrazů, namalovaných na konci 19. století, je už od nás vzdálena víc než šest generací. Když se dnes na ně díváme, máme pocit, že tenkrát to musela být mimořádná, jistě inspirující, svým způsobem ještě idylická doba. Tehdy také mnoho našich umělců zamířilo do Paříže, aby se mohli účastnit bohatého kulturního života, který se tu nabízel. Jejich jména patří dodnes k těm nejzvučnějším: J. Neruda a malíři V. Hynais, A. Chittussi, S. Pinkas, J. Čermák, A. Mucha, V. Brožík aj. Stejně jako tehdy, i dnes zůstává Paříž centrem uměleckého kvasu...

Rajské zahrady II (11/13) Pohádková Dobříš (Vysílání: 27.3., 16.10 hod., ČT2)
Dobříšský zámek zažil za svou historii ledacos: natáčelo se zde několik pohádek, za minulého režimu sloužil českým spisovatelům, během 2. světové války se z něj stalo sídlo říšského protektora. Arnošt Goldflam a Josef Polášek sem ovšem nejedou obdivovat zámecké interiéry, ale vrcholnou francouzskou zahradu, kterou na pěti terasách vybudovali majitelé panství ve druhé polovině 18. století podle návrhu J. R. de Cotta. Arnošt Goldflam jako vždy vysvětluje historii zahrady humorně a po svém - to když etymologii slova rokoko, které vycházelo z tvarů připomínající lidský boltec, vysvětluje na svém vlastním uchu. Dobříšská zahrada pracuje s perspektivními klamy, ornamentální stříhané ploty jsou doplněny vynikající sochařskou výzdobou z dílny Ignáce Františka Platzera. Dobříš je ovšem unikátní ještě svou druhou zahradou: když byl v 19. století budován tehdy módní park anglický, nenahradil rokokovou zahradu, ale byl umístěn vedle ní. Na zámku Dobříš jsou tak zachovány v těsném sousedství dva základní typy zahrad: formální, geometrická francouzská a přírodou inspirovaná anglická.

Moderní čeští malíři ve vzpomínkách prof. F. Dvořáka II. (6/6) (Vysílání: 27.3., 17.40 hod., ČT2)
Pan Adolf Born je jediným žijícím klasikem české malby v našem cyklu, a tak více než vzpomínání budeme svědky příjemného rozhovoru mezi ním a profesorem Dvořákem a budeme mít hned dvojí zcela mimořádné štěstí. Navštívíme malířův ateliér a dokonce budeme mít i možnost vidět chvíli Mistra při práci.

Památky na prodej Vesnická architektura (Vysílání: 27.3., 17.55 hod., ČT2)
V pokračování cyklu o ohrožených památkách a jejich záchraně nás tentokrát nečeká ani zámek ani hrad. Vydáme se k Homutovu statku, tradiční venkovské usedlosti pod pískovcovými skalami Kokořínska. Tato památka, jejíž historie spadá až do osmnáctého století, je unikátním příkladem roubené lidové architektury a čeká na nového hospodáře, který by zdárně dokončil její úspěšně rozběhnutou rekonstrukci.

Důmění (Vysílání: 27.3., 22.30 hod., ČT2)
Dům umění v roce 2010 slaví sto let své existence. Jak se za století proměňoval společensko-kulturní život v tomto domě a lidech, kteří zde vystavovali a výstavy připravovali? Budova sama je živoucí organizmus se svými zvuky, atmosférou a překážkami, které nastražuje při své rekonstrukci. Jedná se o portrét budovy, jakožto pamětníka se všemi vrtochy a náladami a portrét doby, ve které žije a to ve všech cestách vzhůru i v pozvolných pádech, které v jednotlivých dobách přicházely.

23.3.2010 00:03:29 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Igor Orozovič vydává album

Igor Orozovič

Herec a muzikant Igor Orozovič vydává debutové album nazvané Když chlap svléká tmu, které obsahuje jedenáct au celý článek

další články...