zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Industriální podzim

Industriální podzim

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Od září do prosince letošního roku probíhá mnohostranný projekt Národního památkového ústavu Industriální podzim, který se řadí k 5. mezinárodnímu bienále Industriální stopy.

Staré průmyslové stavby v posledních dvou desetiletích mizí nenávratně z našeho území a naše kulturní architektonické a technické dědictví je každoročně ochuzováno o svou cennou součást. Projekt chce upozornit veřejnost na často opomíjené a přesto velmi zajímavé průmyslové komplexy, technické památky a technologická zařízení i úspěšné konverze některých z nich pro nové účely a vzbudit zájem o ochranu tohoto památkového fondu, který se takřka bez povšimnutí stává předmětem devastace a následných demolic.

V Praze probíhá cyklus tématických vycházek, cílem jsou např. dřívější průmyslové čtvrti Karlín a Holešovice, Stará čistírna odpadních vod v Bubenči nebo Šítkovská vodárenská věž. Konají se přednášky, jejichž tématem je záchranu pražských nádraží, znovuoživení průmyslového areálu dolních Vítkovic v Ostravě podle projektu Josefa Pleskota, problém Drážďan, které byly vyškrtnuty ze seznamu Unesco. V rámci projektu byla otevřena řada výstav -v Liberci „Technické památky na Českolipsku“, v Ostravě výstava fotografií Borise Rennera v objektu národní kulturní památky Důl Michal – společně s dalšími akcemi a v Brně v Galerii Sklepení je zpřístupněna výstava německých památkářů „Nový užitek ve starých průmyslových stavbách“ věnovaná úspěšným konverzím průmyslových staveb v Německu v posledních 10 letech.

Od počátku 70. let se v Německu průmyslové památky považují za svědectví minulosti srovnatelné s jinými uměleckými památkami, které dotvářejí krajinu. Přestože jsou úzce funkčně vymezeny, ukazuje se v posledních desetiletích, že právě tyto objekty – od vodárenských věží, přes domky traťových hlídačů po vodní mlýny nebo mnohaposchoďové továrenské budovy nabízejí nové využití.

Cenná není jen architektura, ale i strojní zařízení, které většinou po ukončení provozu skončí ve šrotu. Turbíny, poháněcí motory, regulátory, parní stroje, transformátory, rozvodové skříně, zemědělské stroje a další jsou přitom často z ušlechtilých matriálů a mají vysokou estetickou hodnotu.

Výstava, která dosud cestovala po zemích západní Evropy, bude u nás k vidění v zimních měsících ještě v Ostravě a Praze.

16.11.2009 05:11:43 HelKo | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek


Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby

Zlatá Lýra (Foto: Slovenský institut - Bara Podola)

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Ús celý článek

další články...