zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Architektura meziválečné doby v Horním Slezsku

Rodinný dům R. a A. Míčkových, 1931 (Zdroj: E. Bochňáčová)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Výstava Trojhlavý drak 2009 je dalším krokem stejnojmenného projektu, který patří k aktivitám, jejichž cílem je mapovat architektonické dědictví 20. století. Ve své první fázi se zaměřuje na architekturu meziválečného období. Uskuteční se ve dnech 25. až 31. října 2009 v Domě umění, Kabinet architektury, Ostrava.

Slavnostní večer u příležitosti podepsání memoranda o spolupráci na architektonických výstavách mezi českými a polskými kulturními institucemi, a to Galerií výtvarného umění v Ostravě (GVUO), Polytechnikou, Fakultou architektury v Glivicích, Centrem pro kulturní dědictví Slezska v Katovicích, Muzeem Śląska Ciesyńskiego (Cieszyn) a Spolkem pro ostravskou kulturu (SPOK) proběhne ve středu 7. října 2009 v 17 hodin v Domě umění. Večera se zúčastní také Ing. Jaroslav Palas, hejtman Moravskoslezského kraje. Pro veřejnost je výstava otevřena již od 25. října 2009! Zcela výjimečně bez vernisáže.

Prvotním impulsem k výstavě byla kniha UMĚNÍ HORNÍHO SLEZSKA OD STŘEDOVĚKU DO KONCE 20. STOLETÍ editorky Ewy Chojecké, která nás uchvátila šíří záběru, respektem k minulosti i současnosti a odbornou věcností. Nadšení a inspiraci poskytly také první „moravskoslezské“ díly Šumných měst, které byly nejen poučné, ale i vlídně a elegantně hravé. Po zhlédnutí dokumentárního filmu Jadwigy Kocur „Dvojhlavý drak. Architektura meziválečné doby v Horním Slezsku“ jsme již věděli, že architekturu a umění prvorepublikového Československa musíme navrátit do kontextu celého Horního Slezska. Každá doba má svého nezkrotného draka – zde funkcionalistické hnutí a jeho dvě hlavy, symbolizující oba kulturní a národní živly popisované oblasti. Myslíme si, že pro úplnost pochopení ducha tehdejšího Horního Slezska jako celku musí mít „meziválečný drak“ ještě hlavu třetí, hlavu českou.

Úvodního slova se v katalogu ujal Radovan Lipus. Další tři kapitoly obsahují výběr ze staveb všech tří sledovaných oblastí – tří hlav draka. Přestože předmětem zájmu je moderní architektura meziválečného období 20. století realizovaná v Horním Slezsku, sledujeme na území města Ostravy také objekty postavené na levém břehu řeky Ostravice, v moravské části města. Ve zmiňovaném období se původně samostatné části Moravská Ostrava a Slezská Ostrava vyvíjely jako jeden vzájemně ovlivněný urbanistický celek. Obdobně lze vnímat i architekturu Horního Slezska. Ačkoliv každá jeho část má svá specifika, nacházíme zde i vzájemné spojnice a prolínání – Erich Mendelsohn v Glivicích a Ostravě, Leopold Bauer v Krnově, Opavě a Bílsku, Tadeusz Michejda v Katovicích a Třanovicích. Součástí katalogu jsou i vítězné snímky fotografické soutěže „Hynoucí krása. Meziválečná architektura 20. století ve Slezsku“, která proběhla v r. 2007. Naším záměrem je ukázat architekturu jako zdroj inspirace a krásy, i přestože je občas tato krása poznamenána časem a nezájmem. V takových případech doufáme, že na onu „hynoucí krásu“ upozorníme.

28.9.2009 13:09:15 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Sum 41 - Heaven: X: Hell

Přebal alba

Zakládajícími členy skupiny Sum 41 jsou zpěvák a kytarista Deryck Whibley, kytarista Dave Baksh, baskytarista celý článek

další články...