zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Janáček, Martinů, Čajkovskij a další v Brně

Leoš Janáček

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Soubor opery Národního divadla v Brně připravil pod vedením uměleckého šéfa Tomáše Hanuse zajímavé premiéry na sezónu 2008/2009. Začátkem listopadu se uskuteční premiéra nejoblíbenější opery Leoše Janáčka - PŘÍHODY LIŠKY BYSTROUŠKY. Uskuteční se v v Janáčkově divadle, dirigent Tomáš Hanus a režie James Conway.

Duchovními otci opery Příhody lišky Bystoušky jsou malíř Stanislav Lolek a spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Těsnohlídek dostal jako redaktor Lidových novin za úkol, aby k obrázkům Stanislava Lolka o chytré lišce napsal slovní doprovod. Vznikly tak příběhy o lišce Bystroušce, které uchvátily i skladatele Leoše Janáčka, jenž vytvořil velkolepou oslavu přírody věčného koloběhu života. Opera bude uvedena v rámci Mezinárodního festivalu Janáček Brno 2008.

Dalším titulem bude opět Leoš Janáček – 9. listopadu 2008 v Divadle Reduta koncertní provedení opery ZÁPISNÍK ZMIZELÉHO, HRADČANSKÉ PÍSNIČKY. Podnětem k napsání Zápisníku zmizelého bylo Janáčkovi (1854-1928) dvaadvacet básní, které byly otištěny v jedněch brněnských novinách. Jejich autorem byl údajně syn vesnického sedláka, který jednoho dne potkal v lesích tajemnou cikánku, do níž se zamiloval. Rozhodl se proto opustit vlastní rodinu a se svou milou utéci. Autentičnost básní na Janáčka mocně zapůsobila, ačkoliv bylo v roce 1997 jasně prokázáno, že autorem oněch veršů ve skutečnosti nebyl sedlákův syn, ale moravský básník jménem Jozef Kalda. Jako součást večera rovněž zazní Hradčanské písničky v provedení ženské části sboru Janáčkovy opery a komorní opus Pohádka pro violoncello a klavír, k jehož vzniku inspirovala Janáčka epická báseň V. A. Žukovského Pohádka o caru Berenději.

Petr Iljič Čajkovskij: EVŽEN ONĚGIN
Premiéra 23. ledna 2009 v Janáčkově divadle; dirigent Jaroslav Kyzlink, režie Zdeněk Kaloč. Mladý petrohradský švihák Evžen Oněgin znuděn společenským životem ve městě utíká na venkov, kde se setká s naivní mladičkou Tatianou. Chladně odmítá lásku, kterou k němu Tatiana vzplane, aby o několik let později pochopil, jaké chyby se dopustil, a že ji již nelze napravit. Jedno z nejslavnějších děl operní literatury vzniklo podle stejnojmenného románu A. S. Puškina a dlužno říci, že hudba P. I. Čajkovského (1840-1893) ještě umocnila opravdovost a hloubku příběhu. Nastudováno v ruském originálu s českými titulky.

Bohuslav Martinů: KUCHYŇSKÁ REVUE, SLZY NOŽE, PODIVUHODNÝ LET
Premiéra 22. února 2009 v Divadle Reduta, dirigent Jakub Klecker, režie Jiří Srnec. Schopností spojovat experimenty se svou specifickou hudební řečí patří B. Martinů (1890-1959) k nejzajímavějším a nejinovativnějším skladatelům 20. století. Ve 20.-40. letech 20. století nenajdeme žádný hudební trend, na jehož vývoji by se významně nepodílel. Mezi díla v nichž Martinů hledal nové kompoziční cesty patří i tři připravované opusy. Prvním je komorní opera jazzového charakteru Slzy nože líčí komickým způsobem příběh o svatbě s oběšencem, sebevraždě a zmrtvýchvstání zamilované dívky. Další části večera budou dva balety, které vznikly ve stejném období: Kuchyňská revue a Podivuhodný let. Díla budou uvedena u příležitosti 50. výročí úmrtí českého skladatele světového významu. Režisérem inscenace bude Jiří Srnec, zakladatel tradice černého divadla a jedna z nejvýznamnějších osobností českého divadla 2. pol. 20. století.

Bohuslav Martinů: JULIETTE
Premiéra 27. března 2009 v Janáčkově divadle, dirigent Tomáš Hanus, režie Jiří Nekvasil. Jako poctu skladateli Bohuslavu Martinů (1890-1959) u příležitosti 50. výročí jeho úmrtí nastuduje soubor Janáčkovy opery lyrickou operu Juliette, která líčí snové představy cestujícího obchodníka s knihami Michela. Michel na svých cestách zavítá do malého městečka, kde z okna domku slyší dívčí píseň o lásce. Vzpomínka na píseň se mu stále vrací a on se vydává zpět do městečka vyhledat onu dívku. Městečko se zdá stejné jako dřív, jen obyvatelé se chovají podivně, neboť ztratili paměť... Juliette vznikla v době pobytu B. Martinů v Paříži a patří mezi jeho nejobdivuhodnější díla.

Sezónu uzavře Giuseppe Verdi a jeho MACBETH. Premiéra 1. května 2009 v Janáčkově divadle; dirigent Damian Iorio, režie Bruno Berger-Gorski. Shakespearovo strhující drama o nekontrolované touze po moci a slávě, jenž je nakonec utopeno v krvi, Giuseppe Verdi (1813-1901) naplnil dramatickou hudbou a propracovanou psychologií postav, která výrazně překročila tradice italské opery v době vzniku díla. Atmosféra opery naplněná hrozbou nadpřirozených sil, touhou po vraždě a moci, není nikde narušena milostným vztahem – opera je prosta lyrických árií a duet a v celém díle je zachován pochmurný severský kolorit děje. Nastudováno v italském originálu s českými titulky.

27.10.2008 22:10:52 Josef Meszáros | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Mefisto nepřestává dodnes fascinovat

Robert Mikluš a Alžbeta Ferencová (Mefisto)

Činohra Národního divadla vstupuje po mnoha letech znovu na jeviště Státní opery, a to slavnostní premiérou celý článek

další články...

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...