zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Rozhlas: Smetanova Libuše a další

Bedřich Smetana

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Český rozhlas 3 - Vltava připravil na tento týden v rámci cyklu Operní večer inscenaci Smetanovy Libuše, kterou uvede v sobotu 3. května 2008 od 19:30 h ke 100. výročí narození sopranistky Ludmily Červinkové. V neděli 4. května 2008 si můžeme ve 21:00 h naladit CD-Laser, abychom si poslechli první část – Pěvecké umění Dagmar Peckové. Připravil a uvádí Petr Veber. Gustav Mahler: Písně potulného tovaryše. Hraje Pražská komorní filharmonie, řídí Jiří Bělohlávek (17 min). - Symfonie č. 3. Hraje Německý symfonický orchestr Berlín, zpívají Rozhlasový sbor Berlín a Chlapecký sbor Hannover, dirigent Kent Nagano.

Bedřich Smetana: LIBUŠE. Slavnostní opera o třech dějstvích na libreto Josefa Wenziga. Připravil a uvádí Ivan Ruml. Osoby a obsazení: Libuše, kněžna česká (Ludmila Červinková), Přemysl ze Stadic (Václav Bednář), Chrudoš od Otavy, bratr Šťáhlavův (Zdeněk Otava), Šťáhlav na Radbuze, bratr Chrudošův (Beno Blachut), Lutobor z Dobroslavského Chlumce (Jaroslav Veverka), Krasava, Lutoborova dcera (Milada Šubrtová), Radovan od Kamena mosta (Jiří Schiller), Radmila, sestra Chrudoše a Šťáhlava (Marta Krásová), ženci (Štefa Petrová, Jaroslava Vymazalová, Ludmila Hanzalíková a Antonín Votava). Sbor opery Národního divadla v Praze (sbormistr Jan Maria Ouředník) a Orchestr Národního divadla v Praze, řídí Jaroslav Krombholc.

Bedřich Smetana (2. března 1824 Litomyšl – 12. května 1884 Praha) byl významným českým hudebním skladatelem, dnes známým především cyklem symfonických básní Má vlast a operami Libuše a Prodaná nevěsta. Jeho skladby vznikaly v období romantismu. Smetana se již od svých 4 let učil se hrát na housle a později i na klavír. V šesti letech poprvé vystoupil na veřejnosti. Po odmaturování odchází za prací do Prahy, kde studuje hudbu u Josefa Proksche, sám se živí jako učitel hudby v rodině hraběte Leopolda Thuna. Poté roku 1848 zakládá svůj vlastní hudební ústav a roku 1849 se žení s Kateřinou Kolářovou. V letech 1856–1861 žije ve švédském Göteborgu, kde komponuje další polky a řídí koncerty klasické hudby. Při návratu do Čech mu v roce 1859 umírá i jeho první žena (zemřela v Drážďanech a jejíž památce Smetana věnoval třetí část kvarteta Z mého života). V Čechách pak často pobýval v Obříství, kde se v roce 1860 oženil podruhé s Barborou („Betty“) Ferdinandovou; ještě se na rok vrátil do Švédska. Poté se marně ucházel o místo ředitele pražské konzervatoře a potýkal se s finančními problémy.
Úspěch mu zajistilo až uvedení opery Braniboři v Čechách a Prodaná nevěsta, kterou složil v letním sídle v Obříství. Za Branibory v Čechách také získal cenu za nejlepší českou operu. Ale první opravdovou typicky českou operou byla až Prodaná nevěsta. Díky tomuto úspěchu se v roce 1866 stal dirigentem orchestru Prozatímního divadla.

28.4.2008 21:04:28 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek


Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po celý článek

další články...