zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Bohuslav Martinů dvakrát na CD

Skladatel Bohuslav Martinů

autor: Z webu   

Vydavatelství Supraphon věnoval dvě CD tvorbě Bohaslava Martinů - Epos o Gilgamešovi – kantáta pro sólisty, sbor a orchestr a Smyčcové kvartety (souborná nahrávka). Originální dílo B. Martinů v pozoruhodném provedení Pražského filharmonického sboru / Josef Veselka a Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK
Dirigent Jiří Bělohlávek, celosvětově vyhledávaný dirigent díla Bohuslava Martinů, a to díla symfonického, operního, oratorního i kantátového, realizoval nahrávku kantáty Bohuslava Martinů Epos o Gilgamešovi (1955) v roce 1976 a nyní se opět vrací na hudební trh v reedici.
Epos o Gilgamešovi je dílo zvláštní a svým způsobem mimořádné v celé světové literatuře. Je stejně vzrušující a tajemné jako její prastará slovesná předloha. Než se skladatel chopil překladu novoasyrské verze tohoto eposu z počátku babylonských dějin, věnoval několik let studiu filosofické podstaty díla. Koncepce Bohuslava Martinů a jeho zpracování této nejstarší dochované slovesné památky lidstva je vpravdě geniální a skladatel v nich využívá forem raného baroka. Skvělé výkony sólistů, sboru a orchestru podtrhují neopakovatelnou atmosféru geniálního díla.

Smyčcové kvartety (souborná nahrávka) natočilo Panochovo kvarteto (Jiří Panocha – 1. housle; Pavel Zejfart – 2. housle; Miroslav Sehnoutka – viola a Jaroslav Kulhan – violoncello). Tato souborná nahrávka smyčcových kvartetů Bohuslava Martinů vznikla v letech 1979–1983, ve vrcholném období Panochova kvarteta, souboru, který v sezóně 2008 / 09 oslaví čtyřicet let umělecké činnosti.
Kvartety Bohuslava Martinů jsou rozsety po dlouhé epoše a každý je světem sám pro sebe. V meziválečném období se objevuje impresionistické ladění (tzv. Francouzský, a čtvrtý již z Paříže z roku 1937). V Kvartetu č. 2 (1925) snad poprvé vystupuje zcela zjevně osobitá tvář Martinů – skladatele. S Janáčkovými Listy důvěrnými jako by byl spřízněn pátý kvartet (Paříž 1938), a to lidským pozadím i vášnivostí vycházející z vnitřního přetlaku. Po šestém (1946), kde jakoby dostávala svou moderní paralelu životní epizoda Dvořákova působení v Americe, Martinů završuje své kvartetní dílo sedmým, zvaným Concerto da camera, dílkem vnitřní pohody; jakoby v této nejhranější komorní skladbě Martinů nastal čas pro tiché ohlédnutí a zamyšlení.

22.10.2007 22:10:22 JoMe | rubrika - CD boxy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - CD boxy

Hlaskontrabas Oktet vydává nové „severské” album

Hlaskontrabas Oktet  (Foto: Zuzana Lazarová)

Unikátní hudební formace Hlaskontrabas Oktet, kterou tvoří čtyři zpěvačky a čtyři kontrabasisté pod vedením Pe ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po celý článek

další články...