zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zemřel dirigent Caspar Richter

Caspar Richter

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Městské divadlo Brnos hlubokým zármutkem oznamuje, že ve čtvrtek 2. února 2023 ve věku 78 let zemřel Caspar Richter (*16. 9. 1944 – †2 . 2. 2023). Narodil v německém Lübecku. V pěti letech se začal učit hře na klavír, byl sopranistou chlapeckého sboru, vyrostl na hudbě J. S. Bacha. Od 16 let studoval hru na varhany. Maturoval na gymnáziu s humanistickým zaměřením a se zaměřením na staré jazyky. Působil také jako školní varhaník a jako barový klavírista v taneční kavárně v Travemünde.
Poté, co vystudoval dirigování, hru na klavír a skladbu na Hudební akademii v Hamburku, působil od roku 1970 jako korepetitor a asistent Lorina Maazela v Berlínské opeře, kde později již jako dirigent uvedl různá díla operního a operetního repertoáru, především řadu neznámých děl Jacquese Offenbacha, jehož byl zároveň velkým znalcem. Spolupracoval s Berlínskou filharmonií, s orchestry ve Frankfurtu, Stuttgartu a v Hamburku. Ve stejné době pracoval jako hudební ředitel mládežnického symfonického orchestru RIAS. V roce 1975 získal cenu Kurta Magnuse za současnou programovou tvorbu.

V letech 1978–1981 byl hudebním ředitelem festivalu Berliner Festspiele. V roce 1982 uvedl první německé uvedení Bernsteinovy Mše v Berlíně. Od téhož roku působil ve Státní opeře ve Vídni, byl šéfdirigentem vídeňské Volksoper a hostem v operách v Paříži, Drážďanech či v Basileji.
V létě 1987 byl hudebním ředitelem oslav 750 let založení města Berlína. Ve stejném roce se stal i zakládajícím členem a hudebním ředitelem produkční společnosti Vereinigte Bühnen Wien, která vybudovala velké zábavní a muzikálové orchestry pro tři divadla – Theater an der Wien, Raimund Theater a Ronacher. Zde jako šéfdirigent hudebně nastudoval a dirigoval řadu velkých muzikálů – a mnohé z nich ve světové premiéře: A Chorus Line, Les Misérables, Fantom opery, Elisabeth, Kráska a zvíře, Mozart!, Jekyll a Hyde, Chicago, Wake-up, Romeo a Julie, Rebecca, Producenti či Tanec upírů.
Jako dirigent byl však dobře známý nejen zahraničnímu publiku, ale také brněnským posluchačům – a to jako hostující dirigent Filharmonie Brno, kde byl dočasně i šéfdirigentem a od roku 2002 zde působil jako čestný dirigent. V roce 1997 dirigoval českou premiéru Bernsteinovy Mše v Praze na Pražském hradě v režii Stanislava Moši. Jako hostující dirigent u nás působil také ve Státní opeře Praha či v Janáčkově opeře v Brně. Od roku 2010 byl generálním hudebním ředitelem Opery Národního divadla Brno. Zde v této době uvedl Mozartovu Figarovu svatbu, Haydnovo Stvoření, Perikolu Offenbacha, Stravinského Ptáka Ohniváka či Straussovu Elektru nebo koncert Stabat Mater od Antonína Dvořáka na Smetanově festivalu v Litomyšli.
V roce 2006 byl v Itálii vyznamenán hudební cenou Premio internazionale dell’Operetta. O dva roky později mu byl udělen Čestný zlatý řád spolkové země Vídeň. Získal také Rakouský čestný kříž za vědu a umění 1. třídy Rakouské republiky. Na svém kontě měl i mnoho oceněných CD.

S Městským divadlem Brno poprvé spolupracoval jako autor hudebního nastudování v roce 2004 na inscenaci Veselá vdova. Poté se jako dirigent podílel na koncertní verzi muzikálu Jesus Christ Superstar (2008) a postupně následovaly muzikálové tituly Mozart! (2009), Jekyll a Hyde (2011), Funny Girl (2012), Kočky (2013) a Jane Eyrová (2021). Za jeho přispění díky přípravě notového materiálu byl též vytvořen hudební program pro Vánoční koncert (2020).
Významným způsobem pomáhal našemu divadlu v prvních letech fungování jeho Hudební scény. Jeho práci vždy zdobilo absolutní zaujetí i výsostná profesionalita.
Čest jeho památce!

3.2.2023 11:02:43 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Konsent (Činoherní klub)

Články v rubrice - Zprávy

Asociace tanečních umělců ČR má výsledky analýzy

TANUM (TANeční UMění)

Asociace tanečních umělců České republiky (ATU ČR), profesní organizace, která sdružuje taneční instituce a in ...celý článek


Spolupráce českých a běloruských opozičních umělců

Z představení Obrat konce

Umělecké uskupení PULSAR z. s. připravuje taneční představení na základě dramatického textu běloruské dramatič ...celý článek


Akademie MenART přihlášky do konce března

Akademie MenART

Akademie MenART již po šesté nabízí talentovaným žákům a studentům uměleckých škol a jejich pedagogům možnost ...celý článekČasopis 12 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 13. týden

Aerosmith v Doningtonu

Moje vzpomínky na Serge
Ikonická Jane Birkinová komentuje své vlastní soukromé filmy z doby, kterou strávil celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Zlatá šedesátá: Jan Němec

Jan Němec

Zlatá šedesátá: Jan Němec
Nekompromisní filmař, který znepokojivě i s poetickou citlivostí přetvářel okolní celý článek

další články...