zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Swing a balet

My tancujem swing

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

My tancujem swing
Ondřej Havelka jako průvodce hudební a taneční historií českého swingu od 20. let minulého století po současnost. Režie O. Havelka (Premiéra). První projekt, který se zaměřuje na dějiny české swingové hudby i tance od jejich počátků až po současnost. Film hledá odpověď na otázku, čím swingová hudba a tanec už více než 90 let vábí, mámí a svádí mládež a duchem mladé lidi též, napříč dekádami, módními styly, šílenými salty mortale historie dvacátého století, až po to naše milé jednadvacáté. Svižný průlet dějinami swingu bude pilotovat Ondřej Havelka se svými Melody Makers a partou virtuózních tanečníků swingu, kteří s brilancí sobě vlastní předvedou jednotlivé taneční styly, divoké i elegantní, tak jak je přinášel vibrující čas. Jazzová smršť! Vítr v sukních! Pekelný temporytmus! Pouze v nedlouhých chvílích zklidnění pak řeknou k tématu své exkluzivní hosté – básník a kabaretiér Jiří Suchý či doktor swingových věd Petr Koura.
Swing je tu stále, buďte u toho i vy!
Vysílání: 15.12., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 19.12., ČT art., 20.12., ČT art

Romeo a Julie
Světoznámá choreografie J. Cranka v současném nastudování Stuttgartského státního baletu. Hudba S. Prokofjev. Tančí: E. Badenes, D. Moore, R. Robinson, M. F. Paixá, A. S. da Silva, M. Haydée a další. Dirigent J. Tuggle. Televizní režie M. Beyer. Rozený Jihoafričan John Cranko, ač se dožil pouhých 45 let, patří k nejvýraznějším choreografickým osobnostem 20. století. Šéfem Stuttgartského státního baletu se stal v roce 1961 a už o rok později svůj soubor proslavil inscenací Prokofjevova Romea a Julie. Schopnost převyprávět sugestivně příběh proslavila také další jeho choreografie, zejména Oněgina nebo Zkrocení zlé ženy. Od počátku dokázal kolem sebe soustředit mimořádně kvalitní soubor, ale dát i příležitost mladým choreografům. Mezi nimi dnes žijícím klasikům Johnu Neumeierovi nebo Jiřímu Kyliánovi. Od počátku jeho stuttgartského působení byla s Johnem Crankem také tanečnice Marcía Haydée. Byla jeho první Julií, John Neumeier pro ni postavil svou slavnou choreografii Dámy s kaméliemi. Po Crankově smrti také tato úžasná tanečnice přes 20 let vedla soubor. Mimořádnost představení, které uvádíme, není jen v tom, že tato choreografie Johna Cranka dosud u nás uvedena nebyla, ale i v tom, že se pro ni podařilo do role Chůvy získat opět Marcíu Haydée. V roce 2017, kdy byl záznam pořízen, jí bylo 80 let!
Vysílání: 17.12., 00.50 hod., ČT art

6.12.2021 10:12:40 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Jan Kubelík

Jan Kubelík

Legenda jménem Kubelík
Dokument o krásném uměleckém a lidském vztahu otce a syna – významného houslov ...celý článek


Portrét Milada Šubrtová

Milada Šubrtová

Medailon národní umělkyně Milady Šubrtové
Portrét jedné z nejvýznamnějších sopranistek české poválečné oper ...celý článek


Choreograf Miroslav Kůra výročí

Pas de quatre

Pas de quatre
Legendární tanečník a choreograf Miroslav Kůra, od jehož narození v těchto dnech uplyne 100 l ...celý článek



Časopis 20 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t celý článek

další články...