zvláštní poděkování
Quantcom.cz

MTF Zlatá Praha

MTF Zlatá Praha

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Daniel Hope doma
Unikátní záznam koncertu vynikajícího houslisty a jeho hostů v domácím prostředí v době pandemie. Pořad získal cenu Český křišťál – kategorie Záznamy hudebních koncertů na MTF Zlatá Praha 2020. Režie Stefan Mathieu (V anglickém znění s titulky) (Premiéra). Houslista Daniel Hope v této době společenského odloučení připravoval domácí komorní koncerty, na které si do svého berlínského bytu zval speciální hosty. Tato série přinesla v době, kdy se rušily koncerty a společenské akce, kulturní nabídku publiku, které muselo zůstat doma – posluchačům všech věkových kategorií a hudebního vkusu. Její inovativní charakter spočívá nejen v rychlé přípravě série, ale rovněž v mimořádné úrovni produkce, která zaručuje koncerty v nejvyšší zvukové kvalitě. Tím se liší od mnoha nabídek živých hudebních přenosů. Inspirativní projekt Hope@Home mění představu o tom, jak může vypadat filmová nahrávka koncertu, a to nejenom v době pandemie. Je promyšlený, intimní a plný hudby hrané a zaznamenané výjimečným způsobem. Nabízí nový pohled na koncertní záznam a zároveň naději do budoucna.
Vysílání: 20.9., 21.30 hod., ČT art

Spánek Maxe Richtera
Britský film sleduje skladatele Maxe Richtera při přípravě ambiciózního osmihodinového představení, v jehož centru je koncert pod širým nebem v Los Angeles. Pořad získal cenu Český křišťál – kategorie Dokumenty o hudbě, tanci a divadle na MTF Zlatá Praha 2020. Režie Natalie Johns (V anglickém znění s titulky) (Premiéra). Tento film krásně zachycuje sílu odvážného díla soudobého skladatele Maxe Richtera, které hypnotizuje posluchače způsobem, jaký je málokdy k vidění. Zobrazuje odvrácenou stranu hudebního představení a pocit sounáležitosti i zranitelnosti, který přináší noc – posluchači se ukládali k spánku vedle stovek neznámých lidí. Dokumentární film má odvážně pomalé tempo, které odpovídá dílu, o němž vypráví, ale nikdy nenudí. Stejně jako dílo samotné nabízí fascinující kontrapunkt k našim hektickým životům a zároveň přináší důkladný portrét Maxe Richtera, jeho rodiny i jeho motivace a vypráví o tom, jak se stal tím, kým dnes je.
Vysílání: 21.9., 22.35 hod., ČT art

Václav Hudeček a jeho hosté
Přímý přenos slavnostního zahajovacího koncertu letošního 58. MTF Zlatá Praha z Nové scény Národního divadla v Praze. Účinkují: houslisté V. Hudeček, J. Mráček, J. Špaček, mezzosopranistka Š. Pučálková, hornista a dirigent R. Baborák, komorní orchestr Česká Sinfonietta. Večerem provází J. Vejvoda. Režie A. Rezek. Zahájení letošního 58. ročníku mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha se ujme legendární český houslový virtuos Václav Hudeček. Spolu s ním se v programu slavnostního koncertu představí i dva mladí špičkoví houslisté Jan Mráček a Josef Špaček, které s Václavem Hudečkem pojí kromě přátelství také skutečnost, že oba v minulosti excelovali na Hudečkově letní houslové akademii v Luhačovicích. Houslové mistrovství vynikne ve skladbách A. Vivaldiho, J. S. Bacha či G. Ph. Telemanna, v dalších skladbách pak Václav Hudeček pozve na scénu další výrazné osobnosti české hudby: mezzosopranistku Štěpánku Pučálkovou a hornistu a dirigenta Radka Baboráka. Jím vedený komorní orchestr Česká Sinfonietta zároveň doprovodí všechny sólové výkony. Večerem bude provázet moderátor Jiří Vejvoda.
Vysílání: 22.9., 20.15 hod., ČT art

Animovaný příběh Jenny Lindové
Světoznámý barytonista Thomas Hampson přibližuje pomocí hravé animace dramatický příběh švédské pěvkyně Jenny Lindové z 19. století. Pořad získal Cenu České televize na MTF Zlatá Praha 2020. Režie Ditte Feuk (V anglickém znění s titulky). Tento snímek dokáže vyprávět a přiblížit životní příběh jedné z nejslavnějších pěvkyň 19. století způsobem, který zaujme nejen vášnivé příznivce opery, ale i ty, kdo sledují svět klasické hudby jen zpovzdálí. Skloubení hravé animace, stylizace, hudby, hudební erudice i přítomnost vypravěče v osobě světového barytonisty Thomase Hampsona ukazuje, jak znamenitě lze obsahově i vizuálně pojmout téma, ke kterému prakticky neexistují obrazové ani zvukové archivní materiály.
Vysílání: 22.9., 21.20 hod., ČT art

Co si počít s tou vší láskou
Hudební škola Paliashvili nad městem Tbilisi je místem, kde idealističtí a obětaví učitelé a zaměstnanci téměř neuvěřitelným způsobem rozvíjejí slibné hudební talenty. Pořad získal Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin na MTF Zlatá Praha 2020. Režie Marita Stocker (V původním znění s titulky) (Premiéra). Paliašvilská hudební škola pro nadané děti stojí na kopci a shlíží na gruzínské Tbilisi. Její zdi se rozpadají a mnoho učitelů je už v důchodovém věku. Zatímco stále hledají onu jiskru inspirace, bojuje ředitel školy o získání nové budovy a studenti následují hlas svého srdce na cestě životem. Co si počít s tou vší láskou je film o místě, které je ztracené v čase a ohrožováno zánikem, o dospívání a stárnutí, o velkých snech a umění improvizace. Umělecký úspěch tohoto krásného dokumentu je výsledkem práce jak filmařů, tak jejich subjektů z této gruzínské instituce, kteří osloví diváky svým talentem i vytrvalostí.
Vysílání: 23.9., 22.50 hod., ČT art

58. MTF Zlatá Praha – Slavnostní předávání cen
Zakončení prestižního mezinárodního televizního festivalu živě z Nové scény Národního divadla v Praze. Účinkují baletní soubory Národního divadla Brno a Moravského divadla Olomouc, smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce a další bývalí absolventi Akademie múzických umění, Pražský komorní balet a novocirkusová skupina Losers Cirque Company Uvádí Petra Křížková a Jiří Vejvoda, režie Michael Čech. I letos vyvrcholí již 58. ročník Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha slavnostním večerem, v rámci kterého budou předána jednotlivá festivalová ocenění. Zlatá Praha, která je mimo jiné významnou součástí image České televize, patří k nejprestižnějším událostem svého druhu, a její závěrečný večer má vždy ambici nabídnout kvalitní a jedinečný program v duchu festivalové tematiky. V programu letošního závěrečného večera se představí baletní soubory Národního divadla Brno a Moravského divadla Olomouc, v jejichž podání uvidíme hned několik efektních choreografií. Vystoupení bývalých absolventů a žáků Akademie múzických umění připomenou letošní 75. výročí založení největší umělecké vysoké školy v České republice, která úspěšně vychovala celé generace umělců – představí se smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce, sólový klarinet a další. Program večera doplní fragment z nejnovější inscenace Petra Zusky, jednoho z nejznámějších současných českých choreografů v podání Pražského komorního baletu, a slavnostní předávání cen pak uzavře pestrá akrobatická show Losers Cirque Company.
Vysílání: 25.9., 20.15 hod., ČT art

13.9.2021 17:09:29 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Toužila se protančit až do pařížské Opery

Tanečnice

Tanečnice
Film natočený ve francouzsko-belgicko-české koprodukci (2016). Hrají: Soko, Lily-Rose Deppová, G. ...celý článek


Mesiáš v podání Jihočeského divadla

Mesiáš (Jihočeské divadlo)

G. F. Händel: Mesiáš
Scénické zpracování slavného oratoria Mesiáš v podání Jihočeského divadla, v režii Tom ...celý článek


Světově proslulý čínský pianista Lang Lang

Lang Lang – nejmilejší melodie

Lang Lang – nejmilejší melodie
Světově proslulý čínský pianista hraje a hovoří o svých hudebních lásk ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Dejvické divadlo se vrací do kin

Elegance molekuly

Po loňském fenomenálním úspěchu představení Ucpanej systém v kinech, který se stal zatím nejnavštěvovanějším p celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu celý článek

další články...