zvláštní poděkování
Volný.cz

Jazz Goes to Town představil nejen hvězdy hudební scény

Binker Golding's Band (Foto: Ester Šebestová)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V termínu 6. – 10. 10. 2020 proběhl v Hradci Králové 26. ročník mezinárodního hudebního festivalu Jazz jde městem / Jazz Goes to Town. S ohledem na aktuální situaci v ČR i ve světě došlo během příprav akce k několika změnám programu, přesto festival navštívily také mezinárodní hvězdy Jim Black, Marc Ducret nebo držitel ceny Grammy Ondřej Pivec.

Pětidenní festival zahájila trojice tuzemských kapel nastupující hudební generace – Talaqpo (CZ), Treetop (CZ/SK) a TokDat (CZ) – ve vyprodané kavárně Artičok. Během týdne se uskutečnily také dva koncerty ve Studiu Divadla DRAK – Samuel Blaser Trio (CH/FR/DK), Soukup/Procházka/Uhrík/Švejnar (CZ/SK) a Vilém Spilka Quartet (CZ).
Největší zájem diváků zaznamenaly tradičně velké koncerty v kině Bio Central. Ve čtvrtek zde proběhla premiéra nového projektu organizátorů festivalu The Shape of Jazz to Come (CZ/SK). V rámci něj vystoupilo pět rezidentek s původními skladbami, které nazkoušely přímo během festivalu. Večer uzavřel koncert kvartetu mezinárodně uznávaného česko-amerického varhaníka a držitele ceny Grammy Ondřeje Pivce, který zaznamenal nejvyšší počet návštěvníků z celého festivalového programu. Druhý koncert v Bio Central byl v režii kapely KIN (SK/CZ) a francouzské multižánrové čtveřice CHROMB!

Závěrečný festivalový večer proběhl stejně jako v loňském roce ve Studiu Beseda Klicperova divadla. Vhled do skandinávské hudební scény posluchačům nabídlo severské trio We Are (NO/SE) a poslední kapelou v programu 26. ročníku Jazz jde městem / Jazz Goes to Town bylo mezinárodní trio Melez (TUR/AT/USA), jehož členem je také zásadní postava newyorské downtown scény – americký bubeník Jim Black. Trio se poprvé představilo koncem loňského roku na prestižním Jazz Festu Berlin, vystoupení v Hradci Králové tedy patřilo mezi jeden z prvních koncertů, které tato nová kapela odehrála.

Festival letos probíhal za přísných hygienických pravidel dle aktuálních vládních nařízení. Kapacita některých koncertů tak musela být oproti původnímu plánu omezena. „Letošní ročník byl vzhledem k protiepidemickým opatřením náročný nejen pro organizační tým, ale také pro návštěvníky festivalu. O to více si ceníme toho, že do Hradce Králové nakonec dorazili. I když samozřejmě vnímáme pokles v návštěvnosti oproti předchozím ročníkům, tak jako kulturní akce po celé zemi,” doplňuje ředitelka festivalu Barbora Hodonická.
Přípravy na 27. ročník už probíhají, uměleckého vedení se i v příštím roce ujme Michal Wróblewski, který je od letoška novým dramaturgem festivalu. „Jménem neziskové organizace kontrapunkt, která festival pořádá, bych ráda poděkovala všem interpretům, návštěvníkům i partnerům, díky kterým mohl festival i ve ztížených podmínkách proběhnout a jeho kontinuita tak zůstala zachována. Zároveň přejeme hodně sil všem organizátorům akcí, které letos takové štěstí neměli,” dodává závěrem Hodonická.  

12.10.2020 19:10:15 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LSS 2021 - Bouře

Články v rubrice - Festivaly

MHF Lípa Musica nabídne večer s filmovou hudbou

Komorní filharmonie Pardubice

Ve středu 23. června se po pandemické pauze konečně uskuteční závěrečný koncert loňského 19. ročníku Mezinárod ...celý článek


Smetanova Litomyšl má stále v prodeji vstupenky

Smetanova Litomyšl

Pár hodin po zahájení prodeje vstupenek měla Smetanova Litomyšl vyprodanou polovinu pořadů a po dalších pár dn ...celý článek


Zahajovací koncert festivalu Za poklady Broumovska

Ester Pavlů (Foto: Michal Barea)

Po úvodním květnovém online koncertu pokračuje festival Za poklady Broumovska sérií živých koncertů v kostelíc ...celý článekČasopis 25 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 25. týden

Django

Eurosong: Příběh skupiny Fire Saga
Z islandského městečka až do finále Eurovize. Will Ferrell a Rachel McAd celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 26. týden

Praha – Tři odstíny rozmanitosti

Praha – Tři odstíny rozmanitosti
Miroslav Táborský představuje tři jedinečné pražské památky nacházej celý článek

další články...