zvláštní poděkování
Volný.cz

Čkc pokračuje recitálem pěvce Romana Hozy

Roman Hoza (Zdroj: www.romanhoza.com)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Českolipský komorní cyklus bude pokračovat ve středu 9. září 2020 v kostele Mistra Jana Husa dalším koncertním zastavením, které bylo plánované již na březen, avšak z důvodu pandemie koncert nemohl v původním termínu proběhnout. Na programu večera je vystoupení předního představitele mladší pěvecké generace – barytonisty Romana Hozy, který se již s úspěchem etabluje na tuzemských i zahraničních operních scénách. V programu složeném převážně z barokních děl jej doprovodí Barbara Maria Willi, renomovaná cembalistka a varhanice, společně s violoncellistou Michalem Rajtmajerem. Převážně duchovní vokálně-instrumentální program připravila Barbara Maria Willi přímo na objednávku cyklu. Vstupenky na tento koncert jsou ještě v prodeji.

Program večera s názvem Milost a pomsta odkazuje na klasická díla ponejvíce barokní literatury, která se snaží uchopit biblický význam termínů starozákonní pomsty a novozákonní milosti. Posluchače s těmito odvěkými fenomény seznámí prostřednictvím hudby velikánů Bacha, Händela, Mendelssohna-Bartholdyho, ale i méně uváděných komponistů, jakými je například barokní skladatel, Olomoučan Gottfried Finger, který působil ve známé kroměřížské kapele olomouckého biskupa Liechtensteina-Castelcorna, ale stejně jako Händel se i on později silně hudebně podepsal na britských ostrovech.
Festivalovému publiku známá varhanice a cembalistka Barbara Maria Willi studovala ve Freiburgu, Štrasburgu, na salcburském Mozarteu a v Brně, kde dosáhla na doktorát za výzkum generálbasového stylu v 17. století. Brno se jí nakonec stalo i profesním osudem, neboť od roku 2014 působí na JAMU, kde založila oddělení staré hudby. Jako interpretka se zaměřuje na širší rodinu historických klávesových nástrojů, cembalo, kladívkový klavír a varhany a na svém kontě má řadu ceněných projektů s předními světovými interprety včetně Magdaleny Kožené.

Barytonista Roman Hoza vystudoval brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění a absolvoval roční stáž na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Mezi lety 2015 a 2017 byl Roman Hoza členem operního studia Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu. Po návratu do České republiky se stal Roman Hoza sólistou Národního divadla Brno. Jako host spolupracuje také s pražským Národním divadlem, Národním divadlem moravskoslezském v Ostravě, Divadlem J. K. Tyla v Plzni, v zahraničí se představil v Opéra National de Lyon, v opeře v Göteborgu a v Düsseldorfu. Hoza vystoupil také na mnoha domácích festivalech a s českými orchestry. Kromě operních pódií je také vyhledávaným interpretem komorní hudby.
Romana Hozu doprovodí dále violoncellista a gambista Michal Rajtmajer, jenž má na svém kontě účast na řadě prestižních mistrovských kurzů a spolupracuje s významnými domácími soubory zaměřenými na prezentování staré hudby.
Vstupenky na tento koncert jsou v prodeji ve festivalové kanceláři a online na www.lipamusica.cz.

Českolipský komorní cyklus bude pokračovat v listopadu koncerty varhanice Ireny Chřibkové (10. 11.) a Králové-hradeckého dětského sboru Jitro (24. 11.), oba se uskuteční v kostele Mistra Jana Husa.

7.9.2020 17:09:55 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Cumulus (Divadlo DISK)

Články v rubrice - Festivaly

Jazz Goes to Town představil nejen hvězdy hudební scény

Binker Golding's Band (Foto: Ester Šebestová)

V termínu 6. – 10. 10. 2020 proběhl v Hradci Králové 26. ročník mezinárodního hudebního festivalu Jazz j ...celý článek


Aktuální změny MHF Lípa Musica

Josef Špaček a Miroslav Sekera (Má to smysl?)

V důsledku přijatých protiepidemických opatření a jejich dalšího zpřísňování dochází ke změnám u všech koncert ...celý článek


Janáček Brno 2020 se úspěšně probojoval těžkými podmínkami

Janáček Brno 2020

Letošní ročník prestižního operního a hudebního festivalu
Janáček Brno se musel přizpůsobit aktuální kompl ...celý článekČasopis 43 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 44. týden

Lesní panna
Televizní zpracování klasické báchorky J. K. Tyla (1973). Hrají: V. Postránecký, L. Šafránková, celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Rembrandt: Portrét člověka

Rembrandt van Rijn – autoportrét a Saskie (1636)

Národní galerie Praha ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum v Kolíně nad Rýnem připravuje reprezentativní vý celý článek

další články...