zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Příběhy českého jazzu a Jazz of the 60´s

Jazz of the 60´s

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Příběhy českého jazzu (11/22)
Dvě ženy a jazz – vzpomínky Evy Pilarové a Evy Olmerové v dokumentárním cyklu Martina Kratochvíla (Premiéra). Byla-li česká rocková hudba od svého vzniku až po sametovou revoluci výsostným politikem i katalyzátorem společenských změn, o jazzu to platí ještě ve větší míře. Jeho erozivní funkce začíná totiž o čtvrtstoletí dříve, zasahuje protektorát i druhou světovou válku. Jazz si vysloužil jako „hudba černého pracujícího lidu“ alespoň určitý respekt. Byl sice částečně tolerován komunistickým režimem, ale nakonec významně přispěl k jeho pádu.

Čeští muzikanti, hudební skupiny i celé hudební směry zanechali v historii jazzu hlubokou stopu. Každý, kdo poslouchá jazzovou hudbu, asi zná jména Miroslav Vitouš, Jan Hammer, Jiří Mráz, ale i jména reprezentující afiliované hudební proudy: Jaroslav Ježek, Pavel Blatný, Karel Krautgartner, Iva Bittová a další. Jazzové kapely intenzivně cestovaly po zahraničních festivalech, odkud přivážely množství cen a uznání. Zrodila se i odpovědná jazzová publicistika s řadou respektovaných osobností jako např. Lubomír Dorůžka, Stanislav Titzl, Ondřej Konrád a další. Ostatně kde by byla populární i rocková hudba bez jazzu? Tak jako vážná hudba silně ovlivnila podstatu jazzu, byl to naopak jazz, který položil základy rockové a populární hudbě. Česká televize od doby svého založení celkem důkladně mapovala jazzové dění u nás i úspěchy našich muzikantů v zahraničí a její archiv skýtá nepřeberný materiál k dokumentárnímu využití. Základem dvaadvacetidílného cyklu Příběhy českého jazzu se staly rozhovory i komentáře žijících, ale pomalu odcházejících protagonistů jazzové slávy 60. a 70. let minulého století, na druhé straně představuje i novou generaci, která se hlásí "o slovo".

CNSO Studio live – Jazz of the 60´s
Jan Hasenöhrl & The Loop Jazz Orchestra hrají bigbandové standarty v novém The Loop Jazz Clubu Hostivař. Režie R. Vodrážka (Premiéra). Bigbandová hudba šedesátých let je pojem především pro svou náročnost, která vyžadovala opravdu skvělé muzikanty. To dobře věděli i kapelníci, kteří dbali na jejich správný výběr. Jedním z nich byl Karel Krautgartner, virtuózní klarinetista a saxofonista, který se svým bandem v šedesátých letech vládl českému jazzu. Jeho inspirací byly především bigbandy ze zámoří, legendární Count Basie, Buddy Rich, Sal Nistico. A právě skladby těchto pánů budou na programu našeho koncertu, včetně vzpomínky na Karla Krautgartnera.
Vysílání: 18.3., 22.45 hod., ČT art
Opakování: 21.3., ČT art

9.3.2020 13:03:41 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek


Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo celý článek

další články...