zvláštní poděkování
Volný.cz

100 let Baletu Národního divadla Brno

Bajadéra - Grafický design: Robert V. Novák

autor: Pavel Hejný  

zvětšit obrázek

Vzhledem ke skutečnosti, že minulá stá sezona Baletu NdB, patřila oslavám stoletého výročí prvního uvedení Labutího jezera v Brně a 80. výročí brněnské světové premiéry Prokofjevova baletu Romeo a Julie, rozhodli se, že 100 let bohaté historie brněnského baletního souboru budou slavit až v aktuální sezoně. Za sto let svého trvání prošel balet pod vedením výrazných uměleckých šéfů i provizorních vedoucích slavnými obdobími i obdobími stagnace, rostly v něm a působily významné interpretační i choreografické osobnosti. Vrcholem oslav bude baletní Gala s účastí tanečních hvězd evropského a světového renomé v lednu 2020.

Nová sezona odstartuje druhé pětileté funkční období uměleckého šéfa Mária Radačovského, za jehož působení byl obohacen repertoár o jména světových choreografů, jako jsou George Balanchine, Jiří Kylián, Nacho Duato nebo Johan Inger. Současně ale byla věnována stejná péče i klasickým baletním představením a bylo uvedeno a obnoveno kompletní trio Čajkovského baletů.
V nadcházející sezoně dovrší obnovu klasického repertoáru, jednak uvedou originální kreace vytvořené přímo pro soubor a rozšíříme nabídku baletů v Mahenově divadle o hojně uváděný a oblíbený současný titul. Samozřejmě pro diváky chystají i pokračování úspěšných projektů jako tradiční Balet Gala, Charity Awards Gala, Choreografický ateliér, oslavy Mezinárodního dne tance nebo Open Air představení na Biskupském dvoře.

,,Vítejte v novém století souboru Baletu NdB! Baletní soubor Národního divadla Brno završuje na začátku této sezony 100 let své stálé existence. A je to skvělý pocit, vždyť souborů s takovou dlouhou a bohatou historií na naší planetě zas tak mnoho není! Pro mne, tanečníky a celý tým je poctou být u začátku nového století Baletu NdB! Této události budeme věnovat pozornost po celou sezonu a také velké baletní Gala 25. ledna 2020 s účastí zvučných jmen evropských baletních hvězd, které se stane pomyslným vrcholem oslav sta let našeho souboru.
Ale samozřejmě pro naše diváky chystáme také skvělé premiéry, které rozšíří repertoár v Janáčkově i Mahenově divadle. Dovršením našeho úsilí o vizuální obnovu klasického repertoáru bude uvedení obnovené premiéry baletu Bajadéra v choreografii Jaroslava Slavického a nové scénografii Marka Hollého. Připravujeme také původní premiéru na motivy románu A. Dumase ml. Dáma s kaméliemi v choreografii renomované evropské choreografky Valentiny Turcu na hudbu Franze Schuberta v úpravě Andreje Pushkareva. Ostatně na původní tvorbu se hodláme zaměřit i v dalších sezonách. A nesmím opomenout ani uvedení dalšího zvučného choreografického jména, Edward Clug, jehož titul Radio and Juliet uvedeme v Mahenově divadle. Všechny další akce a již tradiční projekty, které jsme pro vás připravovali v minulých sezonách, budou mít i nadále své pokračování v sezoně stoprvní, která, jak upřímně věřím a doufám, bude úspěšným vykročením do dalšího století se souborem Baletu NdB. Jsme důležitou součástí kulturního života města Brna již sto let. Vážíme si toho a jsme na to náležitě hrdí,“
říká umělecký šéf Márian Radačovský.

www.ndbrno.cz/balet

16.9.2019 15:09:07 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Noc bláznů  (NdB)

Články v rubrice - Zprávy

Laureáti Broumovské klávesy vystoupili v Rudolfinu

Nora Lubbadová

Mladí klavíristé Nora Lubbadová, Jan Schulmeister a Arthur Coatalen vystoupili v úterý 15. října na Slavnostní ...celý článekČasopis 43 - sekce

DIVADLO

Příběhy slavných... Radovan Lukavský

Radovan Lukavský

S otevřeným hledím
Velký herec, recitátor a pedagog, od jehož narození dnes uplynulo 100 let, ve vzpomínkác celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Moje století 1918–1945

Moje století 1918–1945
Pětadvacet stoletých ve století republiky. Unikátní vzpomínky na malé i velké celý článek

další články...