zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tanec Praha 2004 po šestnácté

Ilustrační foto

autor: archiv   

Mezinárodní festival soudobé taneční tvorby a pohybového divadla TANEC PRAHA 2004 začne 1. června 2004 již po šestnácté. Přes dvacet souborů ze čtrnácti zemí celého světa vystoupí na pódiích pražských divadel Ponec, Archa, v Sazka Areně a dále v Mostě, Brně a Ostravě.
První den festivalu je Dnem dětí, čemuž odpovídá program již od 14 hodin v divadle Ponec. Partneři festivalu pak shlédnou u příležitosti slavnostního zahájení předpremiéru dokumentu České televize Brno Izrael tančí. Hned 2. a 3. června se představí vynikající slovinští umělci (Emil Hrvatin) v Ponci a 5. června rumunská choreografka Ioana Mona Popovici v díle pro české, slovenské a španělské tanečníky. Vrcholem festivalu bude hostování proslulého izraelského souboru Batsheva Ensemble 29. a 30. června v Sazka Areně.

Na Den dětí, 1. června od 14 hodin, zavítá do Ponce Taneční studio Light, které sdružuje děti ve věku od 4 do 15 let. Nejdříve umožní dětským divákům vyzkoušet tanec „na vlastní kůži“ a po té uvede představení Hra na Marii, které je montáží lidových veršů, zpěvu, her a dynamických tanců, propojených příběhem o dospívajících zamilovaných, kteří k sobě nacházejí cestu.
Hned druhý den festivalu, 2. června, se program rozjede naplno: v divadle Ponec vystoupí po dva večery první zahraniční host - soubor slovinského režiséra Emila Hrvatina s choreografií Q&A / Very Private, Very Public (Otázky a odpovědi / velmi soukromé, velmi veřejné). Toto vizuálně velmi zajímavé představení je intimním příběhem tanečníka a tanečnice svádějících vnitřní boj s vlastním tělem. Jejich kůže je hranicí, kterou nemohou překročit, ale může rozvíjet a odhalovat jejich touhy. Zoufale se snaží komunikovat s ostatními, stejně jako každá jiná lidská bytost, jako každý umělec. Diváci se mohou těšit na velmi netypické rozdělení hlediště, které umožní přímý kontakt s tanečníky, součástí dění se stane doslova každý. Emil Hrvatin je předním slovinským divadelním režisérem, autorem a divadelním teoretikem, který se nebrání přesahům do vizuální či multimediální tvorby. Jeho představení jsou uváděna v řadě evropských měst a New Yorku.

V sobotu 5. června uvede rumunská choreografka a tanečnice Ioana Mona Popovici úspěšné představení Requiem for a Dog nastudované v Ponci pro české, slovenské a jednoho španělského tanečníka. Nedávno slavilo úspěch v New Yorku.
Vedle Kristýny Celbové, držitelky loňské Ceny Sazky za „objev v tanci“, se 6. a 7. června na festivalu představí trio Veronika Knytlová, Tereza Ondrová a Helena Arenbergerová ve světelně propracovaném díle Kruh II.
Velkým lákadlem jsou dánští Granhøj Dans, jejichž představení 8IQ – no woman no cry v Divadle Archa 8. a 9. června jsou v tuto chvíli stejně jako v předchozích letech již téměř vyprodána.
I v dalších dnech nabídne festival velkou šíři současného tance. Rodilí afro-tanečníci souboru Kongo-Ba-Teria z Burkiny Faso vystoupí v Ponci 10. a 11. června.
Finalistům světové chorografické soutěže Masdanza (Gran Canaria) jsou věnovány večery 13. a 14. června a jsou mezi nimi 2 čeští reprezentanti! Pozvání dostala Španělka Christine Cloux (Cena za interpretační výkon), Věra Ondrašíková, která získala za dílo Aigues Mortes 1. cenu za skupinovou choreografii a Helena Arenbergerová (1.cena – sóla) v díle rakouské choreografky Heleny Weinzierl (soubor Laroque).
V rámci projektu Trans Danse Europe podpořeným programem Culture 2000 Evropské unie budou v Praze uvedeny čtyři projekty. Jedním z nich je i Rialto z Francie – 15. a 16. června v Arše.
Vůbec poprvé na festivalu bude představeno Řecko díky Marině Mavrogeni, která překvapila na letošní Řecké taneční platformě a stejně tak Kypr s tanečně – divadelním vystoupením skupiny Omada Pelma.
Petra Hauerová se představí ve společném večeru (21. a 22.6.) s osobností belgického tance Karine Ponties (obě choreografie vznikaly při pobytech v Bruselu v rámci TRANS DANSE EUROPE) ve večeru pro české tanečníky. Karine Ponties pak uvede své vlastní výtvarně-pohybové představení Brutalis 23. a 24. června opět v Ponci. Švýcarsky precizní, baletně školení, tanečníci Tanz Ensemble Cathy Sharp se představí v Arše 25. a 26. června a navíc uvede Pražský komorní balet 25. června v Ponci jedno kratší premiérové dílo spolu s obvyklým repertoárem.
Hostování izraelského souboru Batsheva Ensemble 29. a 30. června se zcela jistě stane pro mnoho diváků událostí sezóny. Jejich hostování ve Státní opeře v rámci Tance Praha 1999 vyvolalo obrovské ovace a zapsalo se do dějin festivalu jako jedno z divácky nejúspěšnějších. Letos v Praze představí komponovaný program pod názvem Decathlon složený z částí několika choreografií uměleckého ředitele souboru, proslulého choreografa Ohada Naharina.

2.6.2004 00:06:16 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Celostátní festival ZUŠ Open 2024

ZUŠ Open

ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního ...celý článek


Festival Za poklady Broumovska s prvomájovou předehrou

Matthias Kirschnereit

Ve středu 1. května 2024 zazní první z koncertů 19. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Během festivalové ...celý článek


LVHF bude uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí

LVHF 2024

Koncerty klasické hudby, jejichž program definuje vzájemnost hudebního bohatství a zednářské symboliky – ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného celý článek

další články...