zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Krása (v) kostýmu

Krása (v) kostýmu

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Reprezentační sály zámku v Litomyšli hostí výstavu Krása (v) kostýmu. Mimořádná výstava zahrnující výběr nejkrásnějších operních kostýmů z Národního divadla.
Výstava je mimořádnou akcí roku 2018 k oslavě 450. narozenin zámku v Litomyšli a současně proběhlého 60. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl.
Návštěvníci reprezentačních pokojů na základní prohlídkové trase se mohou těšit vedle klasické prohlídky na výstavu Krása (v) kostýmu. Jedná se o výběr nejkrásnějších operních kostýmů z Národního divadla, doplněný o základní historické údaje a fotografie z představení, z nichž některá měla své místo i v programu festivalů Smetanova Litomyšl.

Výstava zahrnuje kostýmy, jejichž výtvarníci jsou známí nejen „na divadle”, ale také třeba ve filmové tvorbě. Začněme jménem nejslavnějším – Theodor Pištěk, který získal nejvyšší filmové ocenění, tedy Oscara za kostýmy k filmu Amadeus Miloše Formana. S Národním divadlem spolupracoval mimo jiné na kostýmních návrzích k opeře Dvě vdovy. Ale i další výtvarníci nebudou návštěvníkům výstavy neznámí. Například Josef Jelínek je uznávaným výtvarníkem historických kostýmů s velkou zdobností. S jeho jménem se divák potkává od klasického divadelního prostředí, přes moderní muzikály až po film. Je držitelem ceny Český lev za kostýmy k filmu Andělská tvář (2002), Ceny Thálie – zvláštní ceny kolegia a řady dalších ocenění. Jelínkovy kostýmy zastupují zdobné šaty pro roli Cizí kněžny z Dvořákovy Rusalky. Dalším z velkých výtvarníků je Martin Čorba. Na výstavě mohou návštěvníci vidět jeho skvostný kostým z Verdiho Falstaffa. Milan Čorba byl rovněž filmový kostýmní návrhář. Za všechny filmy, na nichž se podílel, lze uvést třeba Obsluhoval jsem anglického krále Jiřího Menzela, či výpravné pohádky Václava Vorlíčka Král sokolů a Pták Ohnivák. Kostýmy k inscenaci Prodané nevěsty od litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany z roku 1999 pak navrhl mezinárodně uznávaný výtvarník Jan Skalický, kterého český divák zná například z pohádky Šíleně smutná princezna. Skalickým navržené divadelní kostýmy však oblékali také umělci mimořádného světového významu, Luciano Pavarotti nebo Monserrat Caballé. A nelze opomenout detailně propracované kostýmy Alexandry Gruskové pro operu Gloriana uvedenou v Národním divadle, vycházející z dobových portrétů královny Alžběty I. (1533–1603) a z dobové módy 2. poloviny 16. století, kdy byl stavěn také litomyšlský renesanční zámek. Nebo barokně zdobné kostýmy Lucie Loosové z opery Adriana Lecouvreur, která byla inspirována skutečným příběhem slavné dramatické umělkyně z dob Ludvíka XV. Výstava představí inscenace, na jejichž vzniku se podíleli slavní čeští umělci jako Eva Urbanová, Jiřina Marková-Krystlíková, Miroslav Dvorský, Roman Janál, Jiří Bělohlávek jako dirigent řady premiér či Ondřej Havelka v roli režiséra, například při uvedení Offenbachovy opery Hoffmannovy povídky. Návštěvníci mohou výstavu Krása (v) kostýmu navštívit během prohlídky Reprezentačními sály a divadlem. Výběr nejkrásnějších operních kostýmů z Národního divadla je doplněný o základní historické údaje a archivní fotografie z představení, popisky také nabízí zajímavosti z historie okolo vzniku těch nejznámějších oper. Výstava je přístupná do 31. 8. 2018, vždy od úterý do neděle v rámci prohlídek (s průvodcem) základní prohlídkové trasy.

30.7.2018 17:07:00 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 17 - sekce

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka celý článek

další články...