zvláštní poděkování
Volný.cz

Život na špičkách

Život na špičkách

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Projekci dokumentárního filmu Život na špičkách Terezy Bílé a Igora Zacharova, který uvedlo Národní divadlo v premiéře 6. března na Nové scéně, předcházel krátký vstup, v němž se představily jeho hlavní protagonistky. První sólistky baletu Národního divadla tentokrát poodstoupily od svých rolí, v nichž je obdivujeme – Nikola Márová - Odetta v Labutím jezeře, Alina Nanu - Sněhová královna, Mihy Ogimoto - Nikia v Bajadéře, Andrea Kramešová - Julie a Tereza Podařilová jako Madame de Merteuil ve Valmontovi si zatančily vedle sól také společně na hudbu z filmu Černá labuť v choreografii, kterou připravila Tereza Podařilová.

Dokument Život na špičkách je uměleckou impresí ze zákulisí, pohledem na odvrácenou stranu slávy. Baleríny jsou zabírány z různých úhlů při tréninku v tanečním sále a zároveň zaznívají jejich komentáře, které vypovídají o usilovné dřině, nesmírné disciplíně, vůli a odhodlání ale především lásce ke svému povolání. Krásné, takřka nadpozemské bytosti, jak je vidí publikum na scéně, „mají ošklivá chodidla, plná puchýřů a odřenin“, odhaluje jedna z tanečnic. Přestože podnikají všemožná opatření, aby tomu zabránily, jak ukaz ují přípravy a speciální úpravy špiček - „šití špiček“ před představením. Každá má svůj osobní postup, je to trochu alchymie a trochu ševcovina ale především neopominutelný rituál. Špičky musí sedět, musí se stát součástí těla a vydržet zátěž celého představení.

Film trval necelou čtvrthodinku a umělkyně se mezitím stihly převléknout a usednout za stůl na scénu, kde probíhala následná diskuze. Pro názornost si vzaly sebou i špičky a rozšířily filmový výklad o jejich úpravách o mnohé detaily. Divákům se tak dostalo několik podrobných postupů, kdyby si to chtěl někdo vyzkoušet. V debatě se mimo jiné ukázalo, že tyto vzhledem drobné a křehké ženy, jsou velmi odolné vůči bolesti. Dokáží se zapřít a „pracovat“ třeba v horečce, v nemoci, se zraněními a extrémním případem byla situace, kdy jedna (nepřítomná) tanečnice dotančila představení se zlomeninou. Ve velice spontánní konverzaci na sebe baletní hvězdy prozradily různé zajímavosti ze svého tanečního i civilního života a ukázaly, že ve své civilní podobě jsou stejně obdivuhodnými osobnostmi jako „na špičkách“ ve světle ramp.

www.narodni-divadlo.cz

19.3.2018 09:03:51 Helena Kozlová | rubrika - Recenze

Časopis 50 - rubriky

Archiv čísel

reklama

HDK

Časopis 50 - sekce

DIVADLO

Divadlo DISK uvede inscenaci o svobodě tisku

Press Paradox

Autorský kolektiv 8lidí uvede 14. 12. 2018 na jevišti Divadla DISK novou autorskou inscenaci Press Paradox. Pů celý článek

další články...

HUDBA

Plakala panna plakala

Plakala panna, plakala
Unikátně dochovaný závěrečný díl písničkového seriálu J. Suchého (1970). Účinkují: J celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Alois Nebel režiséra Tomáše Luňáka

Alois Nebel

Alois Nebel
Úspěšná adaptace stejnojmenného komiksu, kombinující hraný a kreslený film. Příběh výpravčího n celý článek

další články...