zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Lípa Musica pokračuje komorním víkendem s premiérou

Duo Kchun

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Pro další festivalový týden přichystal 15. ročník MHF Lípa Musica trojici rozmanitých koncertů, které představí českou a světovou hudební literaturu v průřezu od 7. po 20. století. V pátek 21. října od 19:00 hod vystoupí v Jablonci nad Nisou v kostele sv. Anny nové pěvecké duo Kchun s dantovským programem Purgatio, v sobotu 22. října od 19:00 hod se festival poprvé představí v Úštěku – synagoze se Zapomenutými perlami české hudby v podání Pro Arte Bohemica a v neděli 23. října od 17:00 hod, Centrum textilního tisku se do České Lípy vrátí úspěšný Pavel Haas Quartet. Kromě pátečního koncertu má Lípa Musica i pro tentokrát vyprodáno.

Duo renomovaných pěvců, jež své zkušenosti doposud sbíralo především v různých komorních vokálních seskupeních včetně souboru Schola Gregoriana Pragensis, představí zcela ojedinělý vokální projekt pro tenor a baryton, který čerpá z hudebního odkazu středověku a renesance a vychází z literární předlohy Božské komedie Danta Alighieriho.
KCHUN je spojením dvou hlasů, dvou myslí v jednu řeč. Filozofie hudebního projektu se opírá o druhý hexagram nejstarší čínské knihy I-t‘ing – Knihy proměn, kde slovo KCHUN znamená země a vyjadřuje přijetí. Přijetí v mnoha směrech - přijetí daru hlasu, výzvy a možnosti tuto proměnnou darovat. Nové pěvecké duo je spojením dvou letitých přátel, hudebních kolegů a lidí, kteří vnímají tento projekt jako přirozenou cestu jejich další spolupráce. Martin Prokeš (tenor) a Marek Šulc (baryton) považují zpěv jako službu hudbě, lidem, sobě samým, Bohu. „Víme a cítíme, že spolu chceme a MUSÍME zpívat! Tak vnímáme nosnou myšlenku i námi přijatý odkaz Knihy proměn, který zní: ´Přirozená reakce (PŘIJETÍ) přináší mimořádný pokrok!´ - pokrok v rozhodnutí a v přesvědčení ve společný hudební projekt, který je v České republice unikátní a svou dramaturgií jedinečný, “ upřesňují svou vizi společně oba pěvci.

Pro začátek si pěvci vybrali téma z díla italského předrenesančního velikána Dante Alighieriho a nový projekt nazvali Purgatio, tedy očistec. „Velkým okamžikem dějin křesťanství bylo zrození očistce. Toto "třetí místo" nemá zakotvení v Písmu, přesto se stalo součástí křesťanského myšlení, součástí představy o onom světě. "Čistota", "očista", "očištění se" - význam těchto slov v křesťanské nauce středověku mě inspiroval k vytvoření koncertního programu, který jsem výmluvně nazvala Purgatio / Očištění. K tématu očistce bylo již kousek, stačilo otevřít Božskou komedii Danteho a začíst se do jeho veršů. Dante Alighieri (1265 - 1321), florentský básník, na kterého se často pohlíží jako na symbol středověku, vytvořil snad nejvznešenější obraz očistce, jaký lidský duch zrodil. Jeho ambicí bylo interpretovat hlas Boží, Komedie si nárokuje místo třetího Písma, jakéhosi apokryfního evangelia. Proto se stává kostrou projektu a povede nás tak, jako Vergilius či Beatrice vedli Danteho po zajisté nesnadné cestě k ráji,“ upřesňuje k programu Martin Prokeš spolu s Barborou Kabátkovou, která se na přípravě tohoto unikátního projektu podílela.
Středověká a renesanční inspirace Božskou komedií Dante Alighieriho v podání pěveckého dua KCHUN je nejen hudbou a zpěvem, ale i mluveným slovem. Program čerpá z různých klášterních kodexů a rukopisů tuzemské i zahraniční provenience a nabízí předivo hymnů a vícehlasých zpěvů.

Hudební emigrace byla jedním z rysů českého hudebního života 18. století, avšak nebyl to jev úplně nový. V naší hudební historii se objevují zprávy o českých muzikantech v kapelách rozličných zahraničních dvorů či hudebních centrech zpětně až do středověku. Sousední země nabízely místa v nově vznikajících kapelách věhlasných panovnických sídel a útěk mohl zbavit nejen potupné lokajské služby, ale i nevolnictví, kterým byli tito uprchlíci sužováni v rodných krajinách. Někteří původem čeští emigranti, jako například Jan Dismas Zelenka, Josef Mysliveček či Jan Ladislav Dusík, došli k zasloužené slávě, ale jiní, je-li možno za ně mluvit, stále čekají na svůj návrat do obecného povědomí. Novodobá závislost na německém muzikologickém kánonu rodícím se v devatenáctém století, vytlačila Čarta, Vodičku a Štěpána z hudební mapy a pomíjelo je i další české hudební bádání. Teprve v poslední době si jejich melodie obsahující energii, rozmanitost i lidové slovanské nápěvy získávají zaslouženou pozornost interpretů.

Kontrastně sestavený program koncertu unese posluchače zpět proti proudu času komorním dílem Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka až k dovršiteli klasicismu Ludwigu van Beethovenovi, a to v podání jednoho z nejlepších smyčcových kvartet v mezinárodním měřítku.
Soubor Pavel Haas Quartet byl založen v roce 2002 a je nositelem jména a odkazu českého skladatele židovského původu, který byl v roce 1941 uvězněn v Terezínském ghettu a o tři roky později zahynul v Osvětimi. Pavel Haas Quartet se etabloval jako jeden z nejvýznamnějších komorních souborů současnosti. Vystoupil v nejvěhlasnějších koncertních síních světa a nahrál několik cenami ověnčených CD. Členové souboru studovali u legendárního violisty Smetanova kvarteta Milana Škampy, s nímž nadále úzce spolupracují. V roce 2004 vyhrál Pavel Haas Quartet cenu Vittoria E. Rimbottiho ve Florencii, o rok později trumfoval v soutěži Pražského Jara. Jen o měsíc později získal cenu za nejlepší provedení skladby Petera Maxwella Daviese na jedné z nejvýznamnějších mezinárodních kvartetních soutěží Premio Paolo Borciani v Itálii, což mu otevřelo cestu na světová podia. Pavel Haas Quartet sklízel ovace v Bruselu, Benátkách, Paříži, Los Angeles, Tokiu i v Austrálii. V roce 2006 byl soubor nominován Organizací evropských koncertních síní (ECHO) vycházející hvězdou pro koncertní sezónu 2007/08. V rámci projektu se uskutečnila vystoupení v sálech, jako jsou vídeňský Konzerthaus, salzburské Mozarteum, amsterdamský Concertgebouw, bruselský Palais des Beaux-Arts, pařížské Cité de la Musique, Filharmonie Köln, stockholmský Konserthuset nebo newyorkská Carnegie Hall. Od té doby je soubor doslova hýčkán pořadateli významných hudebních svátků po celém světě a také svým exkluzivním vydavatelstvím, kterým je firma Supraphon. Desky nahrané Pavel Haas Quartetem získávají jedno prestižní ocenění za druhým. Na zatím posledním CD z roku 2015 se soubor věnoval kvartetní práci Bedřicha Smetany.

www.lipamusica.cz

18.10.2016 17:10:01 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Festivaly

Radim Vizváry na prestižním Belgrade Dance Festival

Radim Vizváry na Belgrade Dance Festival (Foto: Dušan Vukić)

Přední český mim Radim Vizváry vystoupil na 21. ročníku Belgrade Dance Festival, jednoho z nejvýznamnějších ev ...celý článek


Pražské jaro bude letos plné novinek

Alexander Malofeev (Foto: Liudmila Malofeeva)

První jarní den neavizuje pouze probouzející se jaro, ale ohlašuje i blížící se festival Pražské jaro, který 1 ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi celý článek

další články...