zvláštní poděkování
Quantcom.cz

František Kysela a Smetanovy opery

F. Kysela - Braniboři v Čechách, návrh opony

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na nové výstavě v Muzeu Bedřicha Smetany pod titulem FRANTIŠEK KYSELA A SMETANOVY OPERY předkládá Národní muzeum v Praze veřejnosti kolekci smetanovských scénografií od Františka Kysely Jedná se o ojedinělý soubor Kyselových scénických a kostýmních návrhů k osmi Smetanovým operám, které
Národní divadlo uvedlo v rámci oslav stého výročí narození Bedřicha Smetany v roce 1924.
Oslavy stého výročí narození Bedřicha Smetany v roce 1924 byly projevem úcty národa ke svému géniu a souvisely i s vlastenectvím počátečního období první republiky. Jubileum se nepřehlédnutelně zapsalo do celorepublikového kulturního dění, neboť oslavné akce zasahovaly do všech oborů umění a byly završením dosavadního celonárodního uznání Smetanovu odkazu.

Největší pozornost se upínala k jádru oslav – slavnostnímu cyklu v Národním divadle, v němž mezi 23. dubnem a 12. květnem zazněly v chronologickém pořadí všechny Smetanovy opery. Zmíněnou posloupnost nedodržela jen opera Libuše, jejíž premiérou 12. května 1924, v den čtyřicát&eacut e;ho výročí skladatelova úmrtí, slavnostní cyklus vrcholil. Inscenace byly dílem tvůrčí trojice Otakar Ostrčil – Ferdinand Pujman – František Kysela a iniciovaly moderní spolupráci dirigenta, režiséra a výtvarníka, při níž všechny složky tvořivě spolupracují, a jedna ovlivňuje druhou.
Výstava představuje unikátní celek scénických a kostýmních návrhů Františka Kysely (1881 – 1941), který jako jediný výtvarník v dějinách Národního divadla získal možnost vytvořit takto rozsáhlý a celistvý výtvarný projekt. „Vystavovaný soubor návrhů otvírá jedinečnou možnost k pochopení vzniku moderní smetanovské scénografie. Vypovídá o vývoji jevištního výtvarnictví v počáteční etapě samostatné Československé republiky a je dodnes pro mnoho následujících výtvarníků základem a inspirací ve scénování Smetanových oper,“ dodala kurátorka Muzea Bedř icha Smetany a autorka výstavy Kateřina Viktorová.
Expozici Národního muzea, která prezentuje tyto unikáty poprvé jako ucelený soubor, bude moci veřejnost navštívit v Muzeu Bedřicha Smetany na Novotného lávce v Praze až do února příštího roku.

13.7.2015 07:07:25 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 18 - sekce

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu celý článek

další články...