zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební rozhledy 03/15

Hudební rozhledy 03/15

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Vasilij Eduardovič Petrenko, jeden z nejváženějších hostů letošního festivalu Janáčkův máj, zavítá do Ostravy s Královskou filharmonií Liverpool a se špičkovým klavíristou Paulem Lewisem, s nimiž se představí v dílech Edwarda Elgara (Symfonie č. 1 As dur, op. 55) a Johannesa Brahmse (Koncert pro klavír a orchestr d moll č. 1, op. 15). Tento skvělý hudebník, navazující na velké ruské mistry, rozvíjí prestiž vynikajících (a nejen evropských) hudebních těles s takovou intenzitou, že díky tomu s nimi sklízí bouřlivé ovace v koncertních síních po celém světě. A nejen to, za své dirigentské výkony získává i nejrůznější ceny. Z těch posledních například cenu Classic BRIT Award pro nejlepšího umělce roku, kterou Vasilij Petrenko získal hned dvakrát. Poprvé v roce 2010 a podruhé o dva roky později, kdy porazil i konkurenty takových jmen, jakými byli tenorista Andrea Bocelli či klavírní virtuóz Lang Lang.

Vrcholem jubilejní 80. koncertní sezony Pražského filharmonického sboru se stal bezpochyby jeho Slavnostní koncert, který se pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana uskutečnil 5. února 2015 ve zcela vyprodané Dvořákově síni Rudolfina. Již dramaturgie koncertního programu napověděla, že půjde o zcela mimořádnou hudební hostinu, kterou si málokdo z milovníků sborové hudby a obdivovatelů našeho skvělého profesionálního tělesa mohl nechat ujít. A dobře udělal, protože jeho interpretace děl tří zcela odlišných hudebních světů – jednoho z posledních opusů ruského období Igora Stravinského, baletní kantáty Svatba premiérované v roce 1923 v Paříži, výběru tří Motet Antona Brucknera a osmnáctiminutového Gloria letošního jubilanta, britského skladatele, dirigenta, editora, aranžéra a hudebního producenta Johna Ruttera, vysoko překonala všechna očekávání a dala vyniknout technické dokonalosti, výrazové přesvědčivosti a stylové všestrannosti PFS.

Česká televize odvysílala 4. ledna film o našem předním skladateli Antonínu Dvořákovi, který vznikal v její produkci a byl označován jako životopisný. Film pod názvem AMERICKÉ DOPISY (režie Jaroslav Brabec) však volně fabuloval na stále vyhledávané téma Dvořák a ženy, a to do větších detailů než je možné připustit. Poněkud dějově zmatený scénář Petra Zikmunda byl postavený na nedoložené story odvíjející se od fiktivního dopisu zaslaného Dvořákovi jeho švagrovou, Josefinou Kounicovou, do Ameriky v době, kdy se její nemoc srdce začne zhoršovat a ona se bojí konce a chce mít Dvořáka u sebe. Dopis pak údajně vzedme v třiapadesátiletém skladateli vlnu potlačované vášně k této ženě – své „múze“, a odstartuje jeho tvůrčí a životní krizi. Pozastavme se nad tím, jakým způsobem je zde Antonín Dvořák, jehož postava, ztvárněná Hynkem Čermákem, se skladateli bezpochyby velmi přiblížila, na vrcholu svých tvůrčích sil a slávy vykreslen jako skladatel a člověk.

V Itálii se každé léto pořádá několik významných operních a hudebních festivalů. Nejznámější a nejvelkolepější je ve Veronské aréně, ale jsou i jiné, stojící poněkud v jejím stínu, nicméně také velmi zajímavé a umělecky kvalitní přehlídky. Jednou z nich je právě operní festival v Maceratě. V tomto poměrně malém čtyřicetitisícovém městě, které je správním střediskem regionu Marche ve střední Itálii, bychom možná takové hudební slavnosti nečekali. Ovšem tento kraj je velice kulturní, vždyť zde skoro každé městečko, které leží zpravidla na kopci, má svoje malé starobylé divadlo. Pěkné a poměrně velké divadlo o třech pořadích lóží, Teatro Lauro Rossi, které rovněž slouží k některým festivalovým operním představením, se nachází na hlavním náměstí v Maceratě. Město se ovšem může pochlubit i daleko větším otevřeným a naprosto unikátním divadelním prostorem, ve kterém probíhají velké operní produkce hudebního festivalu, zvaným Arena Sferisterio…

2.3.2015 09:03:30 Redakce | rubrika - Z médií

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Časopis 13 - sekce

HUDBA

Petr Kolář akustické album

Přebal alba

Petr Kolář je český zpěvák a autor hudby a textů oceňovaný také díky unikátnímu zabarvení hlasu a velkému pěve celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi celý článek

další články...