zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Alena Lukačková: Zvědavě nahlížím do zaprášených partitur…

Sbormistryně Alena Lukačková

autor: archiv   

zvětšit obrázek

„Brym, bram, brym…,“ a další podobné kombinace jsme zaslechli při zkoušce Žižkovského chrámového sboru. Nejedná se o poruchu diktafonu. Přijali jsme pozvání sbormistryně Aleny Lukačkové. Sbor působí při žižkovské farnosti sv. Prokopa. Slyšet ho můžeme při různých církevních slavnostech nebo také při veřejných vystoupeních, např. v domově důchodců ve Staré Boleslavi.

Nyní vrcholí přípravy na Noc kostelů – 23. května 2014. Sbor si můžeme poslechnout v kostele sv. Prokopa na Žižkově od 20:00 h . Více informací zde

Na chvilku se utišme, a diskrétně poslouchejme. Po rozezpívání přicházejí na řadu jednotlivé skladby bohatého repertoáru – skladby českých mistrů jako Biblické písně Antonína Dvořáka, skladby východní liturgiky od Čajkovského, ale rovněž liturgické písně z francouzského kancionálu, kanadské písně i písně staroslověnské provenience. Náročná zkouška končí a já zapínám diktafon.

  • Odkdy jsi spjatá s Žižkovským chrámovým sborem?
    Pěvecké těleso v podstatě před mým příchodem do farnosti neexistovalo. Bylo zde pouze hodně nadaných žalmistů a zpěváků z řad farníků. I já byla po svém přestěhování na vysokoškolskou kolej na Žižkově jednou z nich, jenomže jsem asi zpívala příliš nahlas! A tak mě otec Miloš (P. Szabo – duchovní správce farnosti, pozn.red.) požádal, zda bych si netroufla oslovit pár farníků a dát dohromady pěvecký program na biřmování. Společnými silami a hlasy se nám tedy podařilo od září roku 2011 postupně vybudovat sbor, který dodnes zpívá během významných slavností liturgického roku.
  • Můžeš přiblížit, co všechno obnáší funkce sbormistryně?
    Mimo dirigování během zkoušek důkladnou domácí přípravu – výběr vhodných not, prostudování všech partů, poslechy skladeb a v neposledním i organizační záležitosti. Je potřeba určit termíny zkoušek, aby se mohla dostavit většina členů, někdy i sehnat místo, kde budeme zkoušet, a také domluvit varhanní či jiný hudební doprovod.
  • Zpěvu se věnuješ pouze amatérsky?
    Ano, pouze amatérsky. V Lipníku nad Bečvou, mém rodném městě, jsem navštěvovala základní uměleckou školu a vystudovala dva cykly hry na klavír a jeden cyklus sólového zpěvu. K dirigování a hře na varhany jsem se amatérsky dostala v rodné farnosti, kde jsme měli dětskou scholu a zpívali během mše každou neděli.
  • Jak vybíráš repertoár? Znamená to, že často podnikáš tajemné výpravy na kostelní kůr?
    Repertoár vybírám nejraději výpravami na kůr! Tajně přede mší či po mši otevírám zatuchlou skříň a zvědavě nahlížím do zaprášených partitur. Často tam nalézám krásnou staročeskou hudbu, která je přímo vhodná pro danou liturgickou dobu.
  • Na jaké skladby se můžeme těšit při Noci kostelů?
    Na Noci kostelů zazní výběr ze skladeb, které jsme zpívali během celého roku – postní písně, velikonoční, písně z Taizé, písně východní liturgiky a také dvě Biblické písně.
  • Je nějaká, kterou máš ty sama nejraději?
    Ze současného repertoáru je to Biblická píseň č.10 od Antonína Dvořáka.
  • Na závěr osobní otázka, jak všechno dokážeš skloubit dohromady – vysokoškolská studia, práce, soukromí a sbor…
    Je to o managementu času a o tom, co preferuji a považuji za důležité. Někdy je to časově náročné, protože zpěváci vždycky čekají na moje e-maily či na výběr not na další zkoušky. To mi zabírá hodně volného času, ale je to moje dobrovolná volba. Pak mám o to větší radost, když se vše povede nazkoušet.
  • Držíme palce a těšíme se na vystoupení nejen 23. května 2014…

    12.5.2014 23:05:09 Josef Meszáros | rubrika - Rozhovory
  •