zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Rhythm is it!

Rhythm is it!

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Jako dozvuk Festivalu tanečních filmů uvedl Goethe-Institut v Praze dokument Thomase Grubeho. Rhytm is it! Film představuje velkolepý sociologicko umělecký projekt, který se uskutečnil v Berlíně v roce 2004, v době, kdy umění rozhodně nebylo ústředním bodem diskuzí ve společnosti. Dirigent Berlínských filharmoniků Simon Rattle a choreograf Royston Maldoom přišli s myšlenkou scénického provedení Stravinského skladby Svěcení jara, jehož aktéry by společně s Berlínskými filharmoniky byly děti a mládež z berlínských škol.

Do projektu se zapojilo 250 žáků od 8 do 20 let převážně z nižších sociálních vrstev, děti přistěhovalců z nejrůznějších částí světa, ale i žáci z "dobrých" škol. Většina bez jakékoliv sportovní natožpak taneční průpravy, mnozí vlivem rodinného prostředí nevyrovnaní, s malým sebevědomím, někteří s psychickými problémy.
Umělecký záměr celé akce tak přerostl do oblasti terapie tancem, kdy choreograf a jeho asistentka věnovali velkou část vyhrazeného času na trénink psychologii - budoucí tanečníci a tanečnice se se učili soustředění, sebereflexi, práci ve skupině a především disciplíně, která jim činila největší potíže.
Režisér sleduje týden po týdnu více než měsíční nácvik, doslova vydřený pokrok ale i propady a nezájem, diskuze choreografa s mládeží, její reakce a životní postoje, které se u některých velmi slibně vyvíjejí. Z rozjívených teenagerů se před našima očima stávají zodpovědné osobnosti, které vědí, co chtějí.
S blížící se premiérou roste napětí a nastává i okamžik, kdy hrozí konec.
V protikladu k chaosu mezi mladými jsou zkoušky Berlínských filharmoniků a zpočátku se zdá téměř nemožné, že by se tyto dva elementy mohly konstruktivně propojit.
Osou "příběhu" orchestru jsou životní osudy a filozofie dirigenta. Simon Rattle navštívil v deseti letech s rodiči koncert, kde se hrálo Stravinského Svěcení jara a zažil tam něco jako mystické vytržení, v němž pochopil, že musí být dirigentem. Uvědomil si také, že "Rytmus to je ono!" - jak zní název dokumentu. Rytmus podle něj představuje prvotní komunikaci a veškerá hudba je spojujícím prvkem mezi lidmi, není to tedy jen zábava ale životní nezbytnost.

Neohrabanost, únava, lenost, nedisciplinovanost jsou nakonec překonány a v ohromné aréně v Berlíně- Treptowě se odehraje zázrak. Nesourodá, nezkušená skupina se za doprovodu Berlínských filharmoniků proměňuje v sehraný taneční soubor, který svou energií a nadšením strává stovky diváků v hledišti.

26.9.2011 22:09:47 Helena Kozlová | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch celý článek

další články...

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu celý článek

další články...