zvláštní poděkování
Volný.cz

Vítězové festivalu Česká taneční platforma 2011

Z projektu MAH HUNT

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Vyhlášením Ceny diváka a ceny Institutu Světelného Designu za nejlepší světelný design skončil festival Česká taneční platforma 2011, který proběhl na třech pražských scénách (Ponec, Teatro NoD, Studio Alt@). Do programu bylo letos vybráno uměleckou předporotou (Kristina Durczaková, Yvona Kreuzmannová, Ivana Kubicová, Nina Vangeli) celkem čtrnáct děl z přihlášených 40 inscenací. Česká taneční platforma byla koncipována jako otevřený prostor pro setkávání umělců a producentů z celého světa.

Porota hlasovala v závěrečný den platformy, a tak už známe nominace na ocenění Taneční inscenace roku a Tanečník / Tanečnice roku. Šest z celkově sedmi nominovaných děl se umístilo i na špici hodnocení diváků. "Pouze názory na Transformu souboru VerTeDance se výrazně lišily. Skutečnost, že ze 14 děl uvedených na platformě získalo nominace porotců sedm, svědčí o velké vyrovnanosti špičky české taneční scény i názorové pestrosti expertů z pěti zemí světa," říká předsedkyně sdružení a členka poroty Yvona Kreuzmannová.

O dvou vítězích je v tuto chvíli již jasno. Cenu diváka s nejlepším průměrným ohodnocením získala inscenace MAH HUNT choreografů Lenky Vágnerové a Pavla Maška ze souboru DOT504. Duet dvou lidí, kteří zakouší různé způsoby lovu, mohou diváci vidět v repríze 19. dubna od 20 hod. v divadle Ponec. Pořádající občanské sdružení Tanec Praha se rozhodlo vyhlásit vítěze ocenění Taneční inscenace roku a Tanečník / Tanečnice roku a zároveň předat Cenu diváka 6. června při slavnostním zahájení festivalu TANEC PRAHA 2011 v divadle Ponec.

Již potřetí byla organizátory Institutu Světelného Designu udělena Cena za nejlepší světelných design. Odborná porota pod vedením švédského světelného designéra Svanta Grogarna předala cenu Pavle Beranové, která vytvořila světelný design k choreografii Nataši Novotné (420PEOPLE) SACREBLEU. Hlavním kritériem poroty nebylo pouze precizní provedení, ale zejména podnětnost světelného designu a jeho kompatibilita s dalšími jevištními prvky. „Ocenili jsme zejména působivou asymetrii světla a dění na jevišti. Inscenace nás též oslovila silným sdělením a imaginativností,” říká Grogarn. V souvislosti se světelným designem porotu upoutala i choreografie Transforma (VerTeDance), která zaujala zejména účinným napojením světla na emoce performerů, a dále technicky čistá práce se světlem v inscenaci Mah Hunt (DOT504), kde světelný design zdařile konvenoval s dynamikou díla a scénickým designem. Organizátoři se shodli, že přínos a smysl ceny je zejména podpořit slibnou a nápaditou realizaci, která ukazuje zajímavá světelná řešení. V minulých letech cenu obdrželi Tomáš Morávek a Jan Komárek.

Závěrečná diskuze se zahraničními hosty přinesla pár přínosných podnětů a postřehů o kvalitě českého současného tance. “Byla jsem velice příjemně překvapena návštěvností a přijetím semináře Nové čtení tance, jehož diskuzí se aktivně zúčastnilo nejméně 70 lidí,” říká ředitelka a zakladatelka sdružení SE.S.TA Marie Kinsky. „Zaujala mě také schopnost formulovat a přesnost otázek, se kterými přicházeli čeští kritici a choreografové. Francouzští hosté semináře, Génevieve Vincent a Jean Gaudin, byli strženi energií a intenzitou, které z diskuzí vyvěraly,“ dodává Kinsky. Premiéra tohoto semináře v Praze, kde se u jednoho stolu sešli kritici, historici a choreografové nad otázkami o prvcích choreografické analýzy, upoutala také zahraniční hosty České taneční platformy. Seminář mimo jiné ukázal, že choreografické umění je opravdu živé a může oslovit publikum i mimo okruh běžného diváctva.

18.4.2011 21:04:18 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Zprávy

Laureáti Broumovské klávesy vystoupili v Rudolfinu

Nora Lubbadová

Mladí klavíristé Nora Lubbadová, Jan Schulmeister a Arthur Coatalen vystoupili v úterý 15. října na Slavnostní ...celý článekČasopis 43 - sekce

HUDBA

Je nám ctí... Lucie

Lucie

Lucie Tour 90
Portrét rockové skupiny natočený během jejího turné po Československu v roce 1990. Připravili celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Kino art: O otci a Zbytečná krutost

O otci

O otci
Student David hodlá oznámit otci, že je gay, a při té příležitosti chce svojí rodině představit svéh celý článek

další články...