zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 40. týden

Doupě Mekyho Žbirky

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Hip Hop a jeho zrod (4/4)
Jak se pouliční žánr poprocku proměnil v mainstream. Závěr kanadského cyklu dokumentů. New York je nezpochybnitelným rodištěm hip-hopu. Jeho tamější průkopníci stvořili nový sound – hlas mladých černochů. Na Západním pobřeží to vypadalo jinak. V Los Angeles se prý stane hvězdou každý, nicméně hvězdy místní rané hudební scény z osmdesátých let byly hip-hopu na hony vzdáleny. Eiht říká: "Tehdy jsme v L. A. neznali historii rapu. Neměli jsme tu Grandmastera Flashe a jeho Poselství. Naše scéna byla přísně vzato techno. Nechtěli jsme jen tak zahodit éru Donny Summer a Sunshine Bandu. Na Východním pobřeží šlo spíš o chudobu na ulicích a o vládu. Na Západním pobřeží se řešily párty a ženský." Začátkem éry hip hopu jeho protagonisté vycházeli ze sociálního protestu, dnes mají kolem krku zlaté řetězy a chodí v drahých bílých oblecích.
Vysílání: 30.9., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 01.10., ČT art

Linka (1/10)
Václav Neckář jako host uznávaného jazzového kytaristy Rudyho Linky. Již čtvrtá série úspěšné hudební talk show opět přináší přátelský rozhovor nejen o muzice a společný jam na závěr. Režie R. Linka (Premiéra). Již čtvrtá série úspěšné hudební talk show Linka opět přináší desítku českých i zahraničních hostů, kteří s moderátorem a uznávaným jazzovým kytaristou Rudym Linkou vedou přirozený a přátelský rozhovor nejen o muzice. Dovídáme se jejich názory a informace z uměleckého života z netradičně blízké perspektivy. V nové sérii tentokrát vystoupí pestrá řada významných hudebních osobností, jako jsou například Václav Neckář, Vladimír ''Guma'' Kulhánek, Lenka Filipová, Vojtěch Dyk, Dan Bárta, Debbi Kahl, Vladimír Merta, Ivan Mládek a další. Chybět nebude ani oblíbená anketa Pivo nebo víno, kde všichni hosté odpovídají Rudymu na vybrané otázky. Na závěr si spolu oba hudebníci zahrají nějakou skladbu, při níž často spontánně improvizují. Sám Rudy Linka ke svému pořadu výstižně dodává: „O co se já v našem pořadu snažil, je ukázat bezprostřednost, přirozenost a radost, kterou hudba nejen rozdává, ale i vyžaduje, a že mezi žánry hudby není tak velký rozdíl, jak si mnozí myslí. Hudba je způsob komunikace, která je daleko přímější než komunikace slovní. Přesně jako linka.“
Vysílání: 02.10., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 04.10., ČT art., 07.10., ČT art

Brian Johnson: Rock na cestě II (4/6)
Bubeník Mick Fleetwood je dalším muzikantem, za kterým na slovíčko vyrazil frontman AC/DC. Britský dokumentární cyklus (Premiéra). Vysoká postava a přesný rytmus jsou nezaměnitelnými rysy dalšího hudebníka, kterého se rozhodl vyzpovídat Brian Johnson. A musel za ním vyrazit až Havaj. Tam totiž nyní žije britský bubeník Mick Fleetwood, který se proslavil s kapelou nesoucí i jeho jméno. Anglicko-americká kapela Fleetwood Mac působí na hudební scéně už od konce šedesátých let, a proto má Johnson dost témat, které chce se svým kolegou probrat. Od úžasné podpory rodičů v počátcích kariéry, přes excesy během nejdivočejších let, až po současné koníčky. A navíc oba muzikanti nakonec propojí svoje talenty na jednom podiu.
Vysílání: 02.10., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 07.10., ČT art

PopStory (4/4)
Aneb od vinylu k iPodu – Obchod a finance (2016). Dokumentární cyklus, který sleduje vývoj československé pop music, její zákonitosti, paradoxy i nečekané souvislosti. Režie J. Skalický. PopStory aneb od vinylu k iPodu je dokumentární cyklus České televize, který se ve čtyřech dílech pouští do mapování historie české a dříve československé pop music od 50. let 20. století do nultých let století současného. Neděje se tak ovšem obvyklým, encyklopedickým způsobem, ale prostřednictvím neotřelého pohledu na děje, osobnosti a události této kulturní oblasti tak, jak je vnímali řadoví posluchači – prostřednictvím rozhlasu, televize a také trhu s hudebními nosiči. Ve čtvrtém díle PopStory – Obchod a finance se dozvíme odpovědi především na tyto otázky: Jak se vyráběly hvězdy a kdo za nimi stál? Existovalo povolání manažera? Na kolik si přišly největší popové hvězdy a kdo vlastně vydělával na prodeji desek? Jakou funkci plnily pověstné stáje a kdo byli jejich bossové? V kontextu dobových reálií – ať již politických, společenských, kulturních či ekonomických – chce tento projekt osvětlit fenomén hudebních hvězd a hitů, šíření éterem a na hudebním trhu a připomenout zásadní či naopak kuriózní události historie československého popu. Autor námětu a režisér Jakub Skalický o svém dokumentu říká: „S respondenty se bavíme svobodně, bez loktů, ale i bez servítků. Ne v předklonu. Věcně. O penězích, vazbách, vzdoru i přizpůsobení. Zpovídaní se chovají různě. Někteří prochází sebereflexí, jiní mlží, další vytěsňují. „Měl jsem rodinu, to víte“, „U mě nebylo co cenzurovat“, „Hrdina jsem nebyl, chtěl jsem prostě dělat muziku“. Odpovědi povědomého druhu, které známe z domácího prostředí, od obyčejných lidí. Všech těch, kteří žili normální životy v nenormální době“. Projekt, na němž se rovněž autorsky podíleli renomovaní hudební publicisté Aleš Opekar a Radek Diestler, přináší kromě řady autentických výpovědí plejády autorů, interpretů a dalších postav showbyznysu i množství raritních ukázek z televizního archivu.
Vysílání: 04.10., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 09.10., ČT art

Doupě Mekyho Žbirky (4/9)
Mňága a Žďorp a Šimon Šafránek jako hosté druhé série hudební talk show Mekyho Žbirky. Režie P. Jandourek (Premiéra). Druhá série hudební talk show Doupě Mekyho Žbirky z ojedinělého klubového prostředí. V devíti epizodách Meky Žbirka opět přivítá hosty, se kterými ho pojí nějaká hudební spolupráce. Meky se i tentokrát představí jako legendární zpěvák a osvědčený moderátor a společně se svými hosty zavzpomíná na hudební setkání a proberou novinky z hudební scény. To vše v novém prodlouženém čase. V pořadu se objeví velice pestrá řada muzikantů. Například Michal Hrůza, Benny Cristo, Václav a Jan Neckářovi, Michal Dvořák, David Koller, Michal Pavlíček, Adam Mišík, Katka Knechtová nebo Mňága a Žďorp. V roli speciálního hudebního hosta usedne za bicí Mekyho syn David Žbirka. Pozvání do Mekyho Doupěte přijali také Jan Hřebejk, Libor Bouček, Vilém Veverka, Míla Fürstová, Hana Petřinová, Libor Pešek a Šimon Šafránek, kteří společně s muzikanty připraví divákům unikátní zážitek.
Vysílání: 04.10., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 06.10., ČT art

Country Music: I Can’t Stop Loving You (4/9)
Pohled do padesátých a počátků šedesátých let, kdy naplno zazářil Johnny Cash a tragicky odešla Patsy Cline. Americký hudební dokument (Premiéra). Na počátku padesátých let přichází ze Sun Studios v Memphisu nový hudební žánr – rockabilly. Žánr, který je považován za předchůdce rock and rollu. Nový styl dostává do povědomí posluchačů i nové zpěváky. Mezi nimi jsou i přátelé Elvis Presley a Johnny Cash. Uznávali se navzdory tomu, že si každý nakonec vybral jiný hudební směr. Cash se během několika let vypracoval ve velkou hvězdu country, což mu přineslo zájem fanoušků, ale i rodinné problémy vycházející z jeho životního stylu. Centrem country hudby se stával Nashville, kam přijíždělo mnoho umělců se svým snem o úspěšné kariéře. Petsy Cline se její sen splnil. Bohužel její kariéru předčasně ukončila tragická nehoda.
Vysílání: 04.10., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 06.10., ČT art., 09.10., ČT art

24.9.2020 11:09:54 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Liliom (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

Ariana Grande: Live in London

Ariana Grande: Live in London

Ariana Grande: Live in London
Vynikající koncert mladé americké popové hvězdy s úžasným rozsahem (Premiéra) ...celý článek


Hudební tipy 44. týden

Linka (5/10)
Vojtěch Dyk jako host uznávaného jazzového kytaristy Rudyho Linky. Již čtvrtá série úspěšné hu ...celý článek


Miley Cyrus – Bangerz Tour

Miley Cyrus – Bangerz Tour

Miley Cyrus – Bangerz Tour
Dynamický koncert rebelky světové popové hudby se zajímavým pohledem do zá ...celý článek


Sluníčko na Chmelnici

Sluníčko na Chmelnici

Sluníčko na Chmelnici
Koncert rockové hudby (1995). Účinkují skupina Sluníčko a Lenka Dusilová, držitelka c ...celý článek


Live – Pavel Sedláček

Live – Pavel Sedláček

Live – Pavel Sedláček
Koncert z Velkého sálu pražské Lucerny (2007). Kamera J. Osten. Režie V. Polesn ...celý článek


Hudební tipy 43. týden

ČT Live – Pavel Vrba

Linka (4/10)
Debbi jako host uznávaného jazzového kytaristy Rudyho Linky. Již čtvrtá série úspěšné hudební ...celý článekČasopis 44 - sekce

DIVADLO

Neobyčejné životy - Pavel Trávníček

Pavel Trávníček

Pavel Trávníček
Od princů po divadelního podnikatele a režiséra. To je dráha letošního jubilanta, který rád celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Vilém Veverka: Plním si své sny

Vilém Veverka

Jméno Viléma Veverky je dobře známo všem, kdo propadli okouzlujícímu tónu hoboje. Jeho cesta k mistrovské virt celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Blake Edwards

Snídaně u Tiffanyho

Večírek
Peter Sellers v roli smolařského statisty, který se nedopatřením dostal na hollywoodskou oslavu. Am celý článek

další články...