zvláštní poděkování
Volný.cz

Muzikál Monty Python´s Spamalot uvede MdB

Monty Python´s Spamalot

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Městské divadlo Brno uvede 28. dubna 2018 od 19:00 hod na Hudební scéně premiéru muzikálu legendárních britských komiků Monty Python´s Spamalot.
„Jsem Artuš, král všech Britů!“ rozléhá se po všech koutech rozděleného království. Na západě Anglosasové, na východě Francouzi. Nad tím nic než Keltové a sem tam nějaký ten Skot. V Gwynned, Powys a Dyfed – mor. V království Wessex, Sussex, Essex a Kent – mor. V Mercii a v obou Angliích – mor s padesátiprocentní pravděpodobností úplavice a hladomoru, který postupuje ze severovýchodu rychlostí dvanáct mil za hodinu. Legendy vypráví o mimořádném vůdci, který povstal z chaosu, aby sjednotil ztrápené království, píše se rok 932 n. l..

Ze začátku by se mohlo zdát, že jde o seriózní historický příběh z dob temné anglické minulosti. To by se této látky ovšem nesměla chytit šestice herců a scenáristů – komiků, kteří jsou nám známí pod značkou Monty Python. Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones a Michael Palin spáchali v roce 1969 revoluci v britské televizní zábavě svým pořadem Monty Pythonův Létající cirkus. Půlhodinové skečovité díly bourající jakékoliv konvence, plné anarchistického humoru, politických i náboženských narážek, slovního humoru i scének bez pointy ohromily Británii. Po čtyřech sezónách seriálu se „Pythoni“ rozhodli, že natočí skutečný celovečerní film. Jako první africká vlaštovka tohoto formátu přilétla legenda o králi Artušovi – Monty Python a Svatý grál (1975). Film byl pochopitelně složen z jednotlivých zábavných skečů a situací, ale příběh je víceméně plynulý a jednolitý. S typickým „pythonovským“ nahlížením světa a nekompromisním humorem byl nelítostnou parodií nabubřelých historických velkofilmů své doby. V žebříčku BBC „100 nejlepších komedií všech dob“ se snímek umístil na 15. místě!
Téměř po třiceti letech se jeden z tvůrčí skupiny Monty Python – Eric Idle – rozhodl, že vytvoří muzikálovou podobu Svatého grálu. V libretu naplno vyšel z filmové předlohy, jen dal příběhu sevřenější tvar. Vložil některé starší písně (například slavnou Always Look on the Bright Side of Life z dalšího pythonovského filmu Život Briana), se spolupracovníkem Johnem Du Prezem dopsali další songy a muzikál byl na světě. Premiéra se odehrála na Broadwayi 17. března 2005 v režii Mika Nicholse a po necelých čtyřech letech dosáhla tato show 1 575 repríz. Ze čtrnácti nominací na Cenu Tony nakonec Monty Python’s Spamalot proměnil tři.

Muzikálová komedie v MDB, zdaleka nepotěší jen příznivce pythonovské zábavy, ale získá si i ostatní svým drsným humorem, skvělými melodiemi a až téměř pohádkovou výpravou.
V režii Stanislava Slováka, ve zbrusu novém překladu Zuzany Čtveráčkové, scéně Christopha Weyerse, kostýmech Andrey Kučerové a Adély Kučerové, v hudebním nastudování Dalibora Tuže, choreografii Martina Packa a s projekcemi Petra Hlouška se hlavních rolí zhostí Petr Štěpán nebo Lukáš Vlček (Král Artuš) a Hana Holišová nebo Andrea Zelová (Dáma z jezera). Jako rytíři kulatého stolu a desítky dalších postav se představí Daniel Rymeš nebo Marco Salvadori , Ondřej Studénka nebo Dušan Vitázek, Jan Brožek nebo Ondřej Halámek, Lukáš Janota nebo Aleš Slanina, Rastislav Gajdoš nebo Ondřej Biravský, Jiří Ressler nebo Jonáš Florián a další.

Termíny + vstupenky na www.mdb.cz.

25.4.2018 11:04:22 Redakce | rubrika - Muzikály

Časopis 04 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Úplné zatmění

Časopis 04 - sekce

DIVADLO

SpoluHra uvede premiéru hry Úplné zatmění

Matěj Stropnický, Daniel Krejčík a Sandra Nováková

Ve středu 23. ledna 2019 proběhne premiéra inscenace Úplné zatmění autora Christophera Hamptona. V režii Jakub celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Křesťanské tipy

Ke slávě a chvále

Ke slávě a chvále
Dokument o vzniku unikátního Arcidiecézního muzea v Olomouci a jeho působivých uměleckých celý článek

další články...