zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 34. týden

Nine Inch Nails – koncert 2013

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Nine Inch Nails – koncert 2013
Geniální Trent Reznor a jeho industriálně rocková parta v plné síle na německém Rock´n´Heim Festivalu. Trent Reznor, vůdčí osobnost industriálních Nine Inch Nails, je výjimečný muzikant. Jeho vidění světa je sice temné, jeho elektronická hudba často mrazivě chladná, na dlouhou dobu ho opanovaly alkohol a drogy, ale jako umělec je inspirativní a neopakovatelný! David Bowie přirovnal vliv Nine Inch Nails k legendárním The Velvet Underground a uznávaný producent Bob Ezrin označil Trenta Reznora za "nefalšovaného vizionáře" současné hudby! A měřeno žebříčkem: Reznor a spol. to dotáhli do stovky nejlepších umělců všech dob. Bez Trenta Reznora by zkrátka hudební svět vypadal jinak! Hudbu vystudoval. Na střední škole se bavil hrou na saxofon a tubu, na Allegheny College studoval počítačové inženýrství a hudbu. Kombinace, která v jeho případě dává logiku, že? Nine Inch Nails založil v roce 1988. Během dvaceti let vydali sedm alb a pak nastal kotrmelec. Trent Reznor kapelu rozpustil a dokonce rozprodával prostřednictvím internetového obchodu svoje nástroje. Pro fanoušky jistě cenný artefakt, ale definitivní konec Reznor nikdy neohlásil. A skutečně, vloni potěšil fanoušky osmým albem Hesitation Marks. Deska je plná odkazů na Reznorovo období závislosti, objevují se obavy, zda svůj boj s démony skutečně zvládl. Zároveň je pryč nihilismus, znechucení i zoufalství. Zvukově se deska vrací k raným nahrávkám. Šedesátiminutový koncertní záznam je ze srpna loňského roku. Skupina vystoupila na festivalu v německém Hockenheimu. V Česku koncertovali NIN celkem čtyřikrát. Poprvé před dvaceti lety, naposledy letos v červnu.
Vysílání: 22.8., 22.55 hod., ČT art, Pop-rockové pódium
Opakování: 26.8., ČT art., 28.8., ČT art

Na plovárně s Hanou Hegerovou
Rozhovor Marka Ebena s královnou českého šansonu (2001). Režie J. Hojtaš. Hana Hegerová, rozená Carmen Mária Štefánia (Beatrix) Farkašová-Čelková (*20. října 1931 Bratislava) je významná slovenská zpěvačka a herečka, nekorunovaná královna československého šansonu. Zahraniční kritici ji nazývají velkou dámou šansonu, Piaf z Prahy nebo také šansoniérkou se slovanskou duší. V roce 2001 zasedla v křesle pro hosta v Ebenově pořadu Na plovárně. Hegerová se prosadila především jako zpěvačka šansonů, která nemá v zemích bývalého Československa žádnou srovnatelnou konkurenci. Široké publikum i odbornou kritiku zaujala především schopností dramaticky interpretovat text. Velké uznání sklidila i v cizině, hlavně v německy mluvících zemích. Dne 12. srpna 2011 ohlásila konec své koncertní kariéry. Od prezidenta Václava Havla obdržela medaili Za zásluhy. Je držitelkou rytířské hvězdy francouzského Řádu umění a literatury, dne 28. října 2014 jí český prezident Miloš Zeman udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy.
Vysílání: 23.8., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 27.8., ČT2

Hudební klub - Jazz at the Philharmonic II
Cannonball Adderley Quintet, Soleman Hawkins All Stars, Dizzy Gillespie. Unikátní záznam z pařížského sálu Pleyel v roce 1961. Legendární impresário Norman Granz (1918–2001), který počátkem čtyřicátých let dvacátého století prosadil v Americe svou vizi "Jazz at the Philharmonic", nejprve založil hudební společnost Clef, pak dodnes úspěšnou firmu Verve, aby v sedmdesátých letech vytvořil úžasný label Pablo (autorem loga je jeho přítel Picasso). Nahrávali zde pro něho jeho přátelé: Ella Fitzgerald, Duke Ellington, Count Basie, Oscar Peterson, Joe Pass, Louie Bellson, Ray Brown, Clark Terry, Dizzy Gillespie. Trval na tom, aby všechny záznamy byly nahrávány systémem ´first track´, protože on přece spolupracuje výhradně s nejlepšími hudebníky. V soukromé korespondenci se Petrovi Zvoníčkovi podepisoval Granziski a ze svého úřadu v Beverly Hills mu posílal produkci svých alb Pablo.
Vysílání: 23.8., 23.50 hod., ČT art
Opakování: 27.8., ČT art

Vysílá studio A po třiceti letech...
Režisér Jaromír Vašta uvádí populární písničkový cyklus 60. let (1995). Zpívají: W. Matuška, M. Kubišová, H. Vondráčková, M. Drobný, M. Chladil, K. Štědrý, K. Kopecký, J. Faktor a další. Připravili: A. Berková, B. Slavík a J. Vašta. Tentokrát vás autor pořadu Jaromír Vašta a konferenciér Karel Štědrý zavedou na vojenské cvičení v Milovicích, kam dostali povolávací rozkaz přední představitelé českého šoubyznysu šedesátých let minulého století. Vezmou sebou i půvabné vojačky, mezi nimiž nemohou chybět první dámy českého popu Helena Vondráčková a Marta Kubišová. V Milovicích se totiž nacházelo vojenské nahrávací studio, které úzce spolupracovalo s karlínským rozhlasem. Taneční orchestr Československého rozhlasu řídí jeho dirigenti Karel Krautgartner a Josef Vobruba. Budova Českého rozhlasu v Karlíně, v níž se nachází dodnes legendární studio A, byla navržená architektem Josefem Sakařem v duchu post secesního klasicismu. Nachází se v blízkosti pražské Invalidovny. Původně Národní dům v Karlíně z roku 1911 sloužil svému účelu do konce první republiky. Těsně před druhou světovou válkou jej koupil Československý rozhlas, během protektorátu jej jako své studio používali Němci pro Radio Melnik. Po válce se sály začaly měnit v nahrávací studia - velký sál se proměnil v proslulé „Studio A“, kde natáčely naše přední orchestry taneční a populární hudby.
Vysílání: 24.8., 23.20 hod., ČT art

ABBA: Koncert
Turné v USA a londýnská Wembley Aréna v roce 1979. Sestřih z triumfálního turné skupiny ABBA v USA a především z londýnské Wembley Arény v listopadu 1979. Fenomén ABBA je neuvěřitelný příběh. Osudy popového kvarteta založeného ve Stockholmu v roce 1972 by vydaly na román. Prožili strmou, desetiletou kariéru, vydali osm studiových alb, s mnohými hity. Ale také úspěšně koncertovali. Patří k nejúspěšnějším kapelám v historii populární hudby. Název této hudební skupiny vznikl jako akronym spojením počátečních písmen křestních jmen jejích členů A*gnetha, B*jörn, B*enny a A*nni-Frid. Do roku 2010 skupina prodala přes 375 miliónů desek a i v současnosti prodávají kolem tří miliónů alb ročně.
Vysílání: 25.8., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 26.8., ČT art., 29.8., ČT art

George Harrison: Living in the Material World II
Portrét nejtajemnějšího člena The Beatles v režii oscarového režiséra Martina Scorseseho. Ve filmu se objevují dosud nepublikované fotografie, videozáznamy, nahrávky a rozhovory nejen se samotným Harrisonem, ale i s jeho manželkou Olivií Harrisonovou, Ericem Claptonem, Terry Gilliamem, Ericem Idlem, Georgem Martinem, Paulem McCartneym, Yoko Ono, Tomem Pettym, Ringo Starrem a Jackiem Stewartem. Všichni mluví otevřeně o Harrisonově výjimečném talentu, ale i o jeho vnitřních rozporech, prudké povaze, experimentech s drogami a náklonnosti vůči ženám.
Vysílání: 26.8., 20.20 hod., ČT art, Je nám ctí... George Harrison
Opakování: 31.8., ČT art

Vlasta Redl
Koncert z pražské Lucerny (2006). Spoluúčinkuje skupina KDJ – Každý den jinak a zvláštní host Michal Pavlíček. Kamera J. Hruša. Režie R. Vodrážka. Vlasta Redl je moravský zpěvák, textař, skladatel a multiinstrumentalista (hraje na kytaru, klávesy, piano, mandolínu a další nástroje). Ve své tvorbě dokázal osobitě skloubit rock, bigbít, folk a lidovou hudbu. Píše také scénickou hudbu a produkuje, podílel se na téměř 60 albech. Žije na svém statku Tramtárie v Kobeřicích u Brna na úpatí Ždánického lesa. Redl není posedlý opakováním hitových formulek, ale muzikantským hledáním. A mohou to být třeba aranžmá slovenských balad pro Zuzanu Homolovou nebo scénická hudba pro Národní divadlo v Brně. Cokoli a s kýmkoli. Přesně jak to bylo v názvu jeho skupiny: Každý den jinak. Autorská, zpěvácká i hráčská individualita Redlova typu je totiž valašská se vším všudy. A tedy i nevypočitatelná. Proto bylo zákonité, že po vyřádění na rockových tancovačkách a hledání společné řeči ve folkrockovém Fleretu i AG Fleku si Redl v roce 1996 vybral spoluhráče k obrazu svému. Vydrželi spolu jezdit i natáčet desky přes deset roků a loučili se na dlouho, mnoha koncerty. Ten ve velkém sále pražské Lucerny trval téměř tři hodiny. Ale i ze sestřihu České televize je vidět, jak tam Redlovo ogarství dva dny před Štědrým večerem 2006 zpokornělo. Kvůli publiku? Nebo i kvůli vzácnému hostu, kytarovému mágovi Michalu Pavlíčkovi? To posuďte sami.
Vysílání: 27.8., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 01.9., ČT art

14.8.2017 12:08:04 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Slavná rocková opera Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar
Slavná rocková opera A. L. Webbera. Americký film (1973). V hlavních rolích: T. Neel ...celý článek


Hudební tipy 12. týden

Richard Müller: čierna labuť, biela vrana

Hej mistře basů
Velkolepý koncert v pražské Lucerně k poctě legendárního kapelníka, skladatele, zpěváka a p ...celý článek


Ceny Anděl Coca-Cola 2023

Honza Dědek a Ivana „Fancy“ Kulhánková

Ceny Anděl Coca-Cola 2023
Jména nových držitelů celkem 16 andělských sošek budou oznámena během slavnostníh ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Letní shakespearovské slavnosti 2024

Filip Březina a Anna Fialová (Marná lásky snaha)

Již téměř tři dekády patří léto anglickému géniovi Williamu Shakespearovi. Letošní ročník shakespearovských sl celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Yasuhiro Chida - Light Scapes - Krajiny světla

Yasuhiro Chida - Light Scapes

Výstava Light Scapes (Krajiny světla) představuje v prostorách Muzea církevního umění plzeňské diecéze v Plzni celý článek

další články...