zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 35. týden

Slovenská pop-rocková skupina No Name

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Karel Gott – 75 let Zpívá Karel Gott
a sám uvádí své písničky a hosty (1977). Spoluúčinkují: A. Simone, L. Fialka, J. Zelenková, J. Gerlová a V. Kahovcová. Doprovází orchestr L. Štaidla. Kamera J. Lebeda. Scénář a režie J. Roháč
Koncert legendárního Karla Gotta, na kterém si zpěvák sám uvádí své písničky a hosty. Tentokrát jeho pozvání přijal mosambický zpěvák Afric Simone a mim Ladislav Fialka. Karel Gott je nejvýznamnější český zpěvák populární hudby, známý už pět desetiletí, s přívlastkem „Zlatý hlas z Prahy“. Narodil se 14. července 1939 v Plzni. V devatenácti letech získal první místo v soutěži amatérských zpěváků. Na pražské státní konzervatoři studoval operní zpěv u profesora Karenina (žáka ruského pěvce Šaljapina).
V roce 1962 dostal Gott nabídku na angažmá do divadla Semafor Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, jejichž píseň „Oči sněhem zaváté“ se v Gottově interpretaci stala hitem roku.
Po odchodu ze Semaforu založil se svými novými spolupracovníky, bratry Štaidlovými (textařem a skladatelem), vlastní divadelní scénu Apollo a stal se její hlavní hvězdou. Na festivalu Bratislavská lyra získal v roce 1966 zlatou Bratislavskou lyru za píseň Mám rozprávkový dom.
V osmdesátých letech vystupoval Gott ve vrcholné formě nejen v Československu, ale také v bývalém Sovětském svazu stejně jako jinde v Evropě, zvláště v Německu, v zámoří i v Asii. Svůj repertoár rozšířil od popu přes "lidovky" až po upravené skladby klasické hudby. Objevil se i v několika celovečerních hraných filmech a v krátkých dokumentárních snímcích.
Vysílání: 27.8., 22.45 hod., ČT1

Zpátky se Sobotou Slavní zpěváci ve scénkách
Bonusový díl cyklu Zpátky se Sobotou se zaměří na slavné zpěváky, tentokrát v netradiční roli komiků (2012). Režie J. Wehrenberg
V bonusovém díle úspěšného cyklu Zpátky se Sobotou se zaměříme na slavné zpěváky v netradiční roli komiků v humorných scénkách a skečích. Legenda populární hudby Karel Gott je muž mnoha talentů, dokonce i velmi dobrý herec, jak nás přesvědčí ve velmi neobvyklém nastudování klasické Lucerny, která by v tomto případě mohla mít podtitul „improvizace na pivní téma“. Ivan Mládek se pokusí pomoci Jiřímu Lábusovi s manželskými problémy – které, jak uvidíme, jsou opravdu velmi nehezké. S Lucií Bílou v roli lehké děvy se dostaneme až do kláštera. Pokud si ale myslíte, že se tam jde očistit od svých hříchů, mýlíte se. Svaté sestry někdy nejsou tím, čím se zdají být. A připomeneme si i slavnou scénku rokenrolových seniorů, ve které vystoupí Petra Janů nebo Karel Zich. A tím výčet scének zdaleka nekončí, v dalších skečích se objeví na příklad Karel Černoch, Vlasta Redl, Oldřich Kaiser nebo Felix Holzmann.
Vysílání: 29.8., 22.20 hod., ČT1; Opakování: 04.9., ČT1

Pop-rockové pódium No Name
Koncert slovenské poprockové skupiny v pražské Tesla aréně (2009). Kamera P. Vejslík. Režie P. Hajn
Jedna z nejznámějších poprockových skupin současnosti zpívá slovensky, ale název má anglický: No Name. Tedy Beze jména. Ale klidně by se podle většiny svých členů mohla jmenovat bratři Timkovi. Pocházejí z Košic, jsou čtyři a všichni na něco od dětství hráli. Na pražském koncertě účinkují ve složení Dušan Timko (kytara, zpěv), Igor Timko (zpěv), Ivan Timko (bicí, zpěv), Roman Timko (sólová kytara zpěv), Vilo Gutray (basová kytara), Zoli Sallai (klávesy, zpěv). Jako studentská formace začala slovenská poprocková skupina No Name v roce 1996. Svých šest studiových alb a jedno koncertní naplnila převážně šťastným, rytmickým rockem a zapamatovatelnými, někdy polomluvenými sloganovými texty. Takže v jejích hitech vlastně ani přeťaté žíly není třeba brát tragicky. Osou programů a dramaturgie je absolvent košické konzervatoře, zpěvák a hlavní autor Igor Timko. Má toreadorský nadhled nad sebou i nad publikem, které přišlo 27. listopadu 2008 do pražské Tesla arény nadšeně poslouchat.
Vysílání: 26.8., 21.45 hod., ČT art; Opakování: 30.8., ČT art

Na plovárně s Goranem Bregovićem
Rozhovor Marka Ebena s nejslavnějším balkánským skladatelem a producentem (2011). Režie J. Hojtaš
Goran Bregović (1950) je známý především jako skladatel hudby k filmům Emira Kusturici. V roce 2011 se objevil se svou kapelou Wedding and Funerall Orchestra na MFF v Karlových Varech, aby podpořil projekt Nadace pro seniory Taťány Kuchařové. Ředitel festivalu Jiří Bartoška mu udělil Cenu za celoživotní přínos ve filmové hudbě.
Vysílání: 27.8., 21.15 hod., ČT art

Hudební klub Solomon Burke!
Triumfální koncert krále soulu v Basileji 2003
Fenomenální americký zpěvák, textař a skladatel, držitel Grammy Award. Během půlstoletí, kdy vystupoval, vycházel ze svých kořenů: gospel, soul a blues, stejně jako rozvíjel vlastní styl v době, kdy rhythm and blues a rock byly stále v počátcích. V roce 2001 vstoupil do rock´n´rollové Síně slávy (Hall of Fame).
Autentický názor z webu: "Tak na tomhle pánovi jsem dokonale ujel. Určitě se i Vám stává, že od prvního taktu poznáte, že to je ono. Tady dokonce od prvního vzdechu. Na koncertním dvojalbu uvádí Burkeho: ´Dámy a pánové, Solomon Burke je soul a soul je Solomon Burke.´ Nic tak hudebně vzrušujícího jsem za dlouhá léta neslyšel. Jen škoda, že se tak těžko shání a přitom, jak mi řekli v prodejně, se moc dobře prodává. Už čtyři měsíce se mi nedaří vytáhnout tenhle kompakt z přehrávače, a pokud ano, tak jen proto, abych tam vložil jiný zase od Solomona Burkeho."
Vysílání: 27.8., 22.25 hod., ČT art; Opakování: 29.8., ČT art

Legendy folku a country
Ostatní festivaly. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností folkové a country hudby v Československu v dokumentárním cyklu České televize (2000). Režie J. Vondrák
Píseň Jaromíra Nohavici Pravda a lež otevírá devátý díl dokumentárního televizního pořadu Legendy folku, který je věnován festivalům a klubům. Mirek Kovařík uvádí, že v letech 1969 – 1973 ožila pražská Lucerna country festivaly a ty se pak od sedmdesátých let konaly v nejrůznějších místech. Mezi nejvýznamnější kluby patřila Malostranská beseda, která byla původně založena jako český obrozenecký spolek v roce 1868. Jeho duší v období normalizace byl Robert Radosta. Málokterá osoba je totiž spojena s určitým objektem tak silně, jako právě on. Řeklo-li se »Malostranská beseda«, okamžitě každému folkaři naskočilo jeho jméno. Mirek Kovařík hovoří rovněž o klubech na Slovensku, kam zajížděl zpočátku s Karlem Krylem a Josef "Mlok" Grim pak přibližuje pořádání severomoravské Porty pod názvem Zpívající totém v Karviné a v Zábřehu na Moravě. Na recesistický festival Olomoucký tvarůžek vzpomíná Ivo Jahelka, který se zde seznámil s Jiřím Suchým a Jitkou Molavcovou.
Vysílání: 29.8., 20.20 hod., ČT art; Opakování: 30.8., ČT art

24.8.2014 22:08:21 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Ceny Anděl Coca-Cola 2023

Honza Dědek a Ivana „Fancy“ Kulhánková

Ceny Anděl Coca-Cola 2023
Jména nových držitelů celkem 16 andělských sošek budou oznámena během slavnostníh ...celý článek


Hudební tipy 12. týden

Richard Müller: čierna labuť, biela vrana

Hej mistře basů
Velkolepý koncert v pražské Lucerně k poctě legendárního kapelníka, skladatele, zpěváka a p ...celý článek


Slavná rocková opera Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar
Slavná rocková opera A. L. Webbera. Americký film (1973). V hlavních rolích: T. Neel ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu celý článek

další články...