zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dokumentace českého i světového divadla bude rozšířena

Dokumentace českého i světového divadla bude rozšířena

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Rozsáhlá dokumentace a digitalizace divadelních fotografií, podrobné zmapování českého amatérského divadla a vytvoření archivu největší světové přehlídky scénografie a divadelní architektury Pražského Quadriennale - to vše je možné zrealizovat díky podpoře Finančních mechanismů EHP/Norska (tzv. Norských fondů). Držitelem grantu z prioritní oblasti Uchování evropského kulturního dědictví je Institut umění – Divadelní ústav ve spolupráci s Národním informačním střediskem pro kulturu (NIPOS).

Již od loňského roku probíhají intenzivní práce na vytvoření digitální databáze Česká divadelní kultura ve fotografii. Ta bude zahrnovat na 100 000 snímků z inscenací českých divadel od 50. let minulého století. „Databáze zahrnuje například rozsáhlou dokumentaci díla fotografa Jaroslava Krejčího, Viktora Kronbauera, Viléma Sochůrka, Jaromíra Svobody a dalších,“ vypočítává Ondřej Svoboda, zástupce ředitele pro úsek fondů a služeb Divadelního ústavu.

V plném proudu je rovněž monitoring dvousetleté historie i současnosti českého amatérského divadla, které patří ke světovým fenoménům. Jde o otevřenou encyklopedickou databázi přístupnou na internetové adrese www.amaterskedivadlo.cz, kde jsou již nyní přístupné informace o amatérských divadelnících aktivitách ve více než 9000 městech (a jejich částech, které byly dříve samostatnými obcemi) na území ČR. Na její aktualizaci se mohou podílet i sami návštěvníci stránek. „Jakékoli další informace a dokumenty o současném životě českého amatérského divadla, i jeho historii, souborech, osobnostech a přehlídkách velice vítáme. Amatérská divadelní činnost byla vždy na našem území velmi činorodá a je velmi obtížné veškeré aktivity podchytit,“ dodává dr. Vítězslava Šrámková z NIPOS, který tuto část projektu realizuje.

Všechny tři části projektu „Uchování a prezentace kulturního dědictví českého i světového divadla“ budou plně digitalizované a tudíž přístupné nejširší veřejnosti. Významnou měrou tak doplní existující archivy a přispějí ke kvalitnější popularizační i ryze badatelské práci. Dokumentace českého divadla je dlouhodobým posláním Institutu umění - Divadelního ústavu, který disponuje například jednou z největších divadelních knihoven v Evropě.

Digitální databáze českého amatérského divadla bude díky grantu Norských fondů rozšířena o přibližně 20 000 nových hesel, zpracovaných, zredigovaných a zveřejněných ve vzájemně propojených bázích (geografické celky, místa, osobnosti, divadelní soubory, divadelní festivaly, multimedia). Vítězslava Šrámková s Jiřím Valentou za přispění širokého okruhu dobrovolných spolupracovníků a několika externistú už od počátku 90. let soustavně zpracovávají informace o divadelní kultuře ve více než 9 300 městech a obcích České republiky. Celek má encyklopedický charakter a tvoří virtuální mapu českého amatérského divadla pokrývající celé naše území.

23.3.2009 00:03:37 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zprávy

Asociace profesionálních divadel oslavila 30. narozeniny

Asociace profesionálních divadel

Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila narozeniny zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v so ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m celý článek

další články...